Menu
WeddingMag
Svatební obřad

Svatební etiketa. Víte, jak se chovat na svatbě?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 7. 2019

Snad každý se alespoň jednou za svůj život ocitne na svatbě. Je to velmi významná událost, která má své tradice, rituály i některé povinnosti. Jak se na svatbě správně chovat, a co je to svatební etiketa?

Pozvánka na svatbu

Každý host by měl před svatbou obdržet písemné pozvání na svatbu nebo na svatební hostinu. Nejčastěji bývá pozvání součástí svatebního oznámení a posílá se poštou. Svatební etiketa také hovoří o tom, že ke každému oznámení s pozvánkou byste měli ještě připojit poznámku o potvrzení účasti pro lepší přehled. V případě výběru svatebních hostů pozvěte pouze ty, které opravdu chcete mít na svatbě. Na pozvánce by mělo být napsáno, zda si sebou host může vzít doprovod nebo ne. Když tam dodatek není, je nevhodné si sebou doprovod přivést, protože mohou nastat problémy s pitím, jídlem, místem, apod.

Svatební program

Jako snoubenci byste měli sestavit program průběhu vašeho svatebního dne a rozdat svatebčanům několik dní před obřadem. V programu uveďte informace o tom, co se na svatbě bude odehrávat, v jaký čas i na jakém místě. Předejdete zbytečným zmatkům i naštvaným hostům a vše půjde jako po másle.

Organizace

Základ perfektního výsledku je dobrá organizace. S tím vám může pomoci svatební agentura, která zajistí organizaci za vás. Výborný je i svatební koordinátor, který obvykle řídí celou svatbu a bývá po ruce nevěstě a ženichovi. A samozřejmě ví moc dobře, jak má vypadat svatební etiketa.

Oblečení na svatbu

Svatebčanům včas oznamte, zda bude vaše svatba velká a honosná nebo spíše menší a méně formální, aby věděli, jak se vhodně obléknout. Svatební etiketa říká, že nejdůležitější účastníci (otcové a svědci) by měli být sladěni s ženichem. Běžně je vhodný oblek a bílá nebo světlá košile, kravata, opasek, polobotky a tmavé ponožky. Ženich mívá tmavý oblek či smoking a zcela výjimečně frak nebo žaket. K těm už ale musí perfektně ladit i oblečení nevěsty a prostředí svatby. U nevěsty je to jednoduché. Musí vypadat kouzelně. Ženy na svatbě si mohou vzít slavnostnější šaty, kostýmek nebo decentní kratší šaty.

Zasedací pořádek

Obvykle se zasedací pořádek řeší tak, že mají hosté určené místo u stolu. Bývají na místech dané přímo jmenovky. Podle etikety by se měli hosté posadit ke stolu s někým, s kým se znají, jsou ve stejném věku nebo mají stejné zájmy. Rodina by měla sedět dohromady a stejně tak kolegové z práce. Sedět by měl vždy muž-žena-muž-žena. Detailní zasedací pořádek je nutný zejména u velkých svateb nad 50 hostů.

Svatební dary

V zahraniční stanovuje svatební etiketa, že se svatební dary nenosí na svatbu, ale dávají se již den před svatbou na určité místo. V naší zemi je to jinak a obvykle vozí svatebčané dary až přímo ve svatební den. Je důležité, aby byl dárek slavnostně zabalený, a vhodné je i osobní přání. Nevěsta i ženich by měli přibližně do dvou týdnů po svatbě zaslat poděkování za dary a nejlépe dopisem.

Svatební tanec

První tanec patří novomanželům, po něm následuje tanec s rodiči svého protějšku a poté se svými vlastními rodiči. Svatební etiketa jednoznačně určuje, že novomanželé by měli umět tančit a znát alespoň pár základních tanců.

Slavnostní přípitek

Svatebním přípitkem začíná svatební hostina. Měl by ho provést tatínek nevěsty. Pokračuje tatínek ženicha a poté jeden ze svědků. Proslov by neměl být příliš dlouhý a nudný. Následuje krájení dortu, volná zábava a další program.

Svatební etiketa podle Jaroslava Špačka

Pokud se chcete podívat, jak se správně chovat a vypadat ve společnosti, v našem případě na svatbě, máme tu pro vás následující video.

Malá svatba Jaroslav Špaček

Velká svatba Jaroslav Špaček

Svatební etiketa není věcí složitou a ani s ní nemusíte jednat jako s něčím, co je nutné do posledního puntíku splnit. Pokud máte svatbu neformální pro pár nejbližších a chcete se vdávat třeba na rozkvetlé louce, je jasné, že nebudete etiketu dodržovat zcela přesně. Znát ale základy chování na svatbě a těmi nejdůležitějšími se řídit vám pomůže předejít mnoha trapasům a svatbu si pořádně užít.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Svatební etiketa. Víte, jak se chovat na svatbě?