Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Svatební oznámení: Kompletní průvodce, jak ho připravit

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 6. 2019

Svatební oznámení slouží k tomu, abyste svým blízkým mohli oznámit skutečnost, že chcete se svým milým nebo milou vstoupit do svazku manželského. Z toho důvodu je nutné jeho výběru věnovat velkou pozornost. Jaké zvolit?

Jak vybírat svatební oznámení?

Jestliže nemáte v oblibě klasiku s vyrytými holubičkami, můžete vyzkoušet například přírodní materiály, ručně dělané mašličky z lýka či květinové motivy a různobarevné mašličky.  Záleží také na tom, jaký máte na svatbu rozpočet. Podle toho budete volit buď levné svatební oznámení, nebo luxusní svatební oznámení za větší částku. Nezapomeňte, že je vhodné mít barevně sladěné pozvánky i celý styl svatby.

Netradiční svatební oznámení x tradiční

Než začnete přímo s výběrem, měli byste mít jasno v tom, zda bude váš svatební den v duchu formálním, neformálním, romantickém, historickém či jinak netradičním. Elegantní a klasická svatba potřebuje i klasiku, jestliže chcete něco neobvyklého, volte netradiční svatební oznámení.

Netradiční svatební oznámení

Netradiční motiv na svatební oznámení

Originální svatební oznámení

Velmi dobře vypadá originální vlastnoručně vyrobené oznámení, kam doplníte nějakou společnou fotografii vás s vaším milým, netradiční text či vaše malba. Svatební oznámení s fotkou a originálním textem je vskutku jedinečné a v poslední době se stává velkým trendem pro mnoho zájemců. Velmi často se používají fotky snoubenců i z mládí a útlého dětství, fotografie místa sňatku. Na přání zákazníka lze dnes upravit pozvánky na svatbu tak, aby ladily barvou se svatbou či svatební tabulí.

Z čeho vyrobit svatební oznámení a jak na to?

Citáty a svatební motta na svatební oznámení

Velmi oblíbenou součástí pozvánek na svatbu jsou různá svatební motta, citáty či verše. Ve verších můžete mít i celý svatební text, záleží jen na vás, jak se chcete vyřádit. Díky tomu získáte naprosto originální svatební oznámení. Svatebních citátů nebo mott jsou tisíce, takže výběr je opravdu veliký. Většina z nich se dá najít na internetu, takže stačí hledat a určitě najdete to pravé ořechové.

Svatební oznámení jako rulička

Svatební pozvánku nemusíte dávat jen do obálky

Co by mělo svatební oznámení obsahovat?

Nezbytné jsou zejména jména snoubenců, místo a hodina konání svatebního obřadu, datum svatby, adresa trvalého bydliště a krátký text, citát či motto. Může se objevit i požadované oblečení, tedy dresscode. To bývá hlavně tehdy, když je svatba zaměřená na nějaké téma či barvy. Jména snoubenců se píší bez titulů.

Obálky na svatební oznámení

Pozvánky na svatbu se předává v obálkách, kde mají být ručně nadepsané adresy hostů. Obvykle se do obálek přikládají i pozvánky ke svatebnímu stolu a jmenovky. Přátelům, kteří nejsou pozvaní na hostinu, můžete do obálky vložit pozvánku na svatební večírek. V tiskárně si můžete nechat natisknout i stylové svatební menu.

Svatební oznámení s menu

Do obálky můžete přiložit i další informace, např. svatební menu

Pozvánky a jmenovky ke svatebnímu stolu

Na kartičky s pozváním ke svatebnímu stolu nezapomeňte. Jestliže plánujete také zasedací pořádek, budou se vám hodit jmenovky a připojit je možné i listinu se svatebním menu a programem svatby. Někdo přikládá i lístek s poděkováním za účast a svatební dary do výslužek. I ty si můžete nechat natisknout ve stejném dekoru jako oznámení.

Kdy rozeslat svatební oznámení

Jestliže je písemné oznámení jediným způsobem, jak pozvané informujete o vaší svatbě, pošlete je raději alespoň dva měsíce předem, abyste měli jistotu, že si lidé udělají čas. Pokud většina hostů ví o vaší svatbě už dlouho dopředu, stačí měsíc předem.

I když se to nezdá, je způsob, jak pozvete vaše hosty na svatbu, velmi důležitou a nezbytnou součástí vašeho svatebního dne. Dejte si na něm záležet.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svatební oznámení: Kompletní průvodce, jak ho připravit