Menu
WeddingMag
Svatební obřad

Květiny ve svatebních obřadech

Komerční sdělení

Komerční sdělení

30. 10. 2023

Květiny jsou nerozlučně spjaty se všemi důležitými milníky v našich životech, výjimkou není ani svatba. Nevěsta v ruce drží kytici, ženich má v klopě květinovou korsáž, zmenšenou verzi svatební kytice nevěsty mají i družičky, na hostině ani při obřadu by neměla chybět květinová výzdoba. Někdo květinami zdobí i auto, květiny dostávají i maminky snoubenců. Jak vybrat ty pravé květiny na svatbu?

Květiny jsou nejdůležitější částí výzdoby

Hned na začátku jsme si řekli, kde všude najdou květiny ve svatební den uplatnění, jejich výběr není radno nijak uspěchat. Výzdoba celé svatby by měla být jednotná, druh květin můžete vybrat podle svých preferencí, nebo se můžete inspirovat ročním obdobím. V létě jsou fajn luční květiny, jejich součástí mohou být máky, pivoňky i hrachory. Na podzim se do kytic dají zakomponovat i plody šípku, v zimě jsou ideální volbou květiny, které jsou dostupné po celý rok. Tedy růže, gerbery, frézie apod.

Kytici pro nevěstu slaďte i se svatební róbou

Nevěsta si kytici nosí v ruce, jelikož je nejdůležitější osobou dne, pak i její květina musí být dokonalá a ta nejkrásnější. Od výběru kytice pro nevěstu se odvíjí celá výzdoba, při jejím výběru je ale třeba také nutné vzít v potaz svatební šaty. Zásadní je tvar kytice, vybírat můžete mezi:

  • Kulatou kyticí, která je nejčastější volbou nevěst a označuje se i jako biedermeier. Může být vypichovaná, vázaná z nadrátkovaných květů, ale i aranžovaná z přirozených stonků květin. Hodí se do ruky nevěsty s drobnější postavou a k rozšířeným střihům svatebních šatů.
  • Převislou kyticí, kdy jsou květy stočeny k zemi a směrem od těla, tvar kytice se směrem dolů zužuje. Nejznámějším typem převislých kytic je anglická kapka, která je velmi bohatá a poměrně náročná na poskládání, ze všech úhlů pohledu totiž musí být plně vyskládaná květy. Další možností je volně vázaná kapka jako odlehčená varianta. Nosí se přehozená přes ruku a hodí se hlavně pro vyšší nevěsty nebo k jednoduchým svatebním šatům bez výrazného zdobení, které mají hladkou sukni.
  • Extravagantní svatební kytice, která může mít tvar košíčku, žezla, koule nebo kytice na předloktí a oživí i jednoduché šaty nebo podtrhne jejich netypický střih.
  • Vazba zepter, která se hodí pro úplně všechny nevěsty a nejčastěji se k její výrobě používají kaly. Tahle kytice odvádí pozornost od širších boků, ideální je ve spojení s dlouhými šaty.

Náš tip: Zmenšenou verzi kytice, nebo alespoň podobný styl, by měla mít i kytice, kterou má v ruce svědkyně nevěsty, družičky a maminky.

Květiny na svatbu

Korsáž ženicha má ladit s kyticí nevěsty

V klopě ženichova saka má své místo květinová korsáž, která by měla ladit nejen se sakem, ale i kyticí nevěsty. Ideální je, když obsahuje hlavní druh květin použitých do nevěstiny kytice.

Víte, že podobnou korsáž může mít i svědek ženicha?

Květiny jsou i součástí svatební tabule

Po obřadu následuje svatební hostina, a to na místě, které je také vyzdobené květiny. Když už nic jiného, květiny by měly být na slavnostně prostřeném stole, dají se vložit buď do vázy, nebo je jen tak položit na stůl. Ubrus také lze posypat okvětními lístky, květiny se dají také zakomponovat do prostírání.

Co dalšího mohou květiny na svatbě ozdobit?

Každý svatební host dostane vývazek, který nejčastěji obsahuje větvičku myrty, na které je připevněná mašlička. Přidat lze i květinu, ta by opět měla ladit s kyticí nevěsty. Další možností, jak využít květiny k výzdobě je ozdobení židlí, slavobrány, nebo kytice na auto. V dnešní době nejsou výjimkou květiny ani na svatebním dortu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Květiny ve svatebních obřadech