Menu
WeddingMag
Po svatbě

Změna příjmení po svatbě: co vám nikdo dopředu neřekne?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

22. 11. 2017

Změna příjmení po svatbě není tak složitá, i když výměna dokladů a informování veškerých institucí nějaký čas zabere. Jsou ovšem i některé pravdy, které nezjistíte, dokud tak neučiníte. Co vám před svatbou o změně vašeho příjmení nikdo neřekne?

Změna příjmení po svatbě zajímá úřady

Začneme tím praktickým a ne příliš příjemným. Změna vašeho příjmení totiž zajímá úřady. V první řadě je nutné vyměnit občanský průkaz. Po obřadu vám bude odstřižen roh občanského průkazu a zároveň dostanete i doklad, který potvrzuje, proč byl ustřižen. Na městském úřadě nebo na úřadě magistrátu si pak zažádáte o průkaz nový, o který musíte požádat do 15 dnů od obdržení oddacího listu. Nový průkaz vám pak bude vydán do 30 dnů.

Další důležitý doklad je řidičský průkaz. Výměnu provádí příslušný městský úřad nebo úřad magistrátu. Jestliže máte cestovní pas, můžete na něj cestovat ještě další tři měsíce po uzavření manželství. Po uplynutí této doby je pas neplatný a cestovat s ním už nelze.

Kdo vlastní motorové vozidlo, musí změnu příjmení hlásit taktéž. To se provádí v centrálním registru vozidel, kde se provedou změny v malém i velkém technickém průkazu. Majitelé nemovitostí oznamují změny na katastrálním úřadu.

Změnu příjmení nahlaste i ve všech bankovních institucích, kde máte zřízeny účty, alespoň telefonicky si ověřte, zda o změně ví vaše zdravotní pojišťovna. Stejně budete potřebovat novou kartičku.

Změny musíte nahlásit i u dalších pojišťoven, kde máte něco sjednaného (úrazové, domácnosti, na auto, životní atd.), také u telefonního operátora, zaměstnavatele, dodavatele energií, u lékaře, ve školce či školce a na co určitě nezapomeňte je zvonek a poštovní schránka.

Všechny instituce je asi nejlepší kontaktovat telefonicky. Možná tam pak ani nebudete muset osobně.

Změna příjmení po svatbě u OSVČ

Také osoby samostatně výdělečně činné mají povinnost hlásit takové změny u některých institucí. Je to živnostenský úřad, finanční úřad, okresní správa sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovna.

Svatební veletrhy 2018: Podívejte se, co určitě nesmíte v příštím roce promeškat

A co potom?

Papíry a instituce máte za sebou a teď už se nic nemůže stát, říkáte si. Jenže, co když je to trochu jinak?

Než budete mít nový cestovní pas, prolistujte své svatební album

Změna jména je maraton a trvá docela dlouho. Některé věci budou stejně snadné jako procházka po parku, zatímco jiné budou vyžadovat trpělivost slona. Nejlepší je být naprosto připravena. Mít v pohotovosti veškeré důležité dokumenty na každé nutné vyřizování nebo v případě nutnosti doložit svou totožnost.

Váš oddací list bude zobrazen, ofocen a řešen víckrát než lecjaké video na internetu

Všichni – kabelová společnost, banka, kancelář, úřady, operátoři, pojišťovny – budou požadovat vaše doklady o tom, že jste se skutečně vzali. Ušetřete sobě i jim práci a udělejte takovou po svatební laskavost. Nechte si vytvořit pár úředně ověřených kopii.  Ovšem nejsou přijatelné pro každou instituci. Možná budete chtít sebou všude nosit jen kopie, ale věřte nám, někde se s tím určitě nespokojí a budou chtít vidět originál. Jak jinak, že?

Svatební doplňky: víte, jaké vám na svatbu rozhodně nesmí chybět?

Váš nový podpis bude ještě méně čitelný, než ten starý

Také jste vždy byli tak pyšní na svůj dokonale vyvedený a vyšperkovaný podpis? Jenže teď je najednou vše jinak. Najednou píšete úplně něco jiného a nového. Váš nový podpis vypadá, jako když škrábe kocour nebo se podepisuje dítě. Nebo se vám každou chvíli stane, že se podepíšete svým starým jménem. Není ovšem třeba se hroutit. Ono se to stává skoro každému a vzhledem k tomu, kolikrát se podepíšete, ještě než vyřídíte veškeré doklady a úřady, se svůj nový podpis naučíte velmi rychle.

Vaše identita bude zpochybňována

Se všemi změnami, které budete dělat, je klidně možné, že vám nová kreditní karta dorazí dříve, než třeba řidičský či občanský průkaz. To může být trochu nepříjemné, zvlášť když kupujete dobrou láhev vína a v obchodě po vás chtějí občanku. Můžete zkusit ukázat prsten nebo sebou pro jistotu nosit oddací list či pas.

Možná vás budou u lékaře všichni předbíhat

Sedíte u lékaře, někdo vyvolá vám povědomé jméno, ale nijak se nevzrušujete. Protože nikdo nejde, nahrne se do dveří jiný pacient. V tu chvíli vám to dojde. Vždyť to jste přece vy a sestra vás vyvolala vaším novým příjmením. Připadáte si hloupě a navíc se na vás lidé dívají, jako byste měla lobotomii. Ale nebojte se. Na další prohlídce už budete určitě připravená.

Budete muset aktualizovat svůj monogram

To je jedna z „výhod“ svatby. Získáte nový monogram. To znamená, že budete muset vyměnit nebo nechat předělat šperky, tašky, visačky na zavazadlech, ručníky. Možná pro vás ale máme ještě předtím jednu radu. Než začnete razítkovat své iniciály opravdu na všechno, ujistěte se, že je to opravdu nutné. Klidně se můžete rozhodnout, že svůj monogram nikam dávat nebudete.

Jak si říct o peníze na svatbu? Zkuste to vtipně, originálně a bez rozpaků

Možná se nedostanete do práce nebo na dovolenou

Jezdíte do práce vlakem nebo městskou hromadnou dopravou a máte průkazku? Nebo máte zaplacenou svatební cestu, na kterou jedete až  měsíc po svatbě? I tady musíme myslet na změnu svého příjmení. Existuje tolik věcí, které musíte absolutně změnit, od bankovních účtů až po doklady, že když se dostanete k „jiným“ věcem, jste naprosto vyčerpaní. Bylo by ovšem docela škoda, kdybyste dojeli i s letenkami na letiště a tam vás kvůli jinému příjmení nepustili ani do letadla nebo kdyby vám průvodčí ve vlaku neuznal průkazku, protože je tam přeci napsáno Marika Nováková a ne Dvořáková.

Také jste z toho už unavení? Pokud vás to také čeká, máte ještě čas si vše naplánovat a zorganizovat. Napište si, co vše musíte zařídit a vyřídit a uvidíte, že po svatbě to už bude hračka.

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

Změna příjmení po svatbě: co vám nikdo dopředu neřekne?