Menu
WeddingMag
Plánování svatby

O čem se nejčastěji hádají páry před svatbou?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 6. 2018

Plánování a organizace svatby sebou nese mnoho stresových situací. Když vše nejde podle plánu, mohou emoce vyvrcholit a skončit nepříjemnou hádkou s partnerem. Víte, o čem se nejčastěji hádají snoubenci před svatbou?

Chystáte veselku a hoří vám termíny? Musíte ještě objednat kapelu, vybrat dort a partner vám nepomůže nebo naopak by chtěl všechno dělat úplně jinak než vy? Někdy je příprava svatby spíše starostí než radostí. Aby vás některé konfliktní situace nezaskočily, máme pro vás ty nejčastější, které k hádkám přispívají.

Pomáhat s realizací nebo ne?

Tradičně nejčastější spory se vedou o to, zda se dotyčný či dotyčná mají zapojit do procesu plánování a organizace svatby. Nemusí se týkat jen nevěsty a ženicha, ale klidně i rodinných příslušníků a známých, kteří mají často pocit, že oni vědí všechno mnohem lépe a nejraději by vám zorganizovali celou svatbu podle svých představ. Plánování svatby je ovšem samo o sobě dost stresující. Problémy vyvolává to, když se ženich nezapojuje a stejně tak, když se zapojuje až příliš nebo se do svatby plete moc lidí.

 

Jak to vyřešit?

Pokud se váš budoucí manžel do příprav příliš nezapojuje a vše by nejraději nechal na vás, řešte to. Když chcete, aby vám více pomáhat a říkal, co se mu líbí a co ne, sedněte si a promluvte. Buďte v klidu. Vysvětlete mu své důvody, proč potřebujete pomoc. Že je to i jeho svatba a vy nemůžete všechno zvládnout sama. Měl by vědět, že vás zajímá jeho názor a mužský pohled na věc. Dohodněte se na úkolech, které by měl mít na starosti pouze ženich. Zde platí ale jedno pravidlo. Když ženich něco zorganizuje, připraví nebo vybere, nekritizujte ho, i když máte pocit, že vy byste to udělala lépe.

Když naopak nemáte pocit, že potřebujete, aby se partner nijak extra zapojoval a nechal vám volnou ruku, domluvte se také na tom. Na pomoc si můžete zavolat kamarádku, sestru, kolegyni. Musí to být někdo, kdo vám rád pomůže a můžete se na něj spolehnout. Nikdy ale není dobře, když se do příprav zapojí příliš mnoho lidí, zejména ve chvíli, kdy jste je o pomoc nežádali.

Rozhodně je zbytečné hádat se s partnerem kvůli tomu, že tchyně je přesvědčená o tom, že jedině koláče od její sousedky jsou ty nejlepší a jiné nemůžete mít, vaše babička ví přesně, jaké šaty si musíte vzít a vaše sestra nechápe, proč musíte zvát na svatbu tolik lidí, když ona tam měla jen rodinu a bohatě jí to stačilo. Nenechte si to líbit. Rodinu slušně požádejte, aby nechali plánování na vás a na vaši svatbu se přišli jen pobavit. Nebo se s nimi po dobu příprav stýkejte co nejméně.

Jak zapojit ženicha do plánování svatby?

Seznam svatebních hostů

Seznam svatebních hostů je často dalším problémem. Hlavně ve chvíli, kdy jeden z páru má v plánu pozvat mnohem víc lidí než ten druhý nebo tehdy, když plánuje pozvat na svatbu někoho, koho tam ten druhý nechce. Jenže jak z toho ven?

Jak to vyřešit?

Jednoduché řešení neexistuje. Je nutné prostě přijít na nějaký přijatelný kompromis. Někdo z vás dvou bude muset ustoupit a stejně tak i ten druhý být v něčem vstřícnější. Je jedno, zda se jedná o počet hostů nebo konkrétní osobu. Začněte tím, že sepíšete seznam hostů, na kterém se shodnete oba. Pak si připravte každý svůj vlastní seznam i se jmény, na kterých se úplně neshodnete.

U těchto seznamů pak veďte diskuzi o tom, proč chcete zrovna tyto lidi zvát. Zvažte i to, co by se stalo, kdybyste je nepozvali. Chcete je tam mít za každou cenu? Urazili by se? I když to možná chvíli potrvá, určitě nějaký kompromis najdete. Důležité je, abyste nenechali své emoce převážit v hádku a snažili se vidět danou věc i z pohledu partnera. Proč je pro něj ten člověk tak důležitý? Bylo by to pro vás opravdu tak nepřijatelné, aby tam byl?

Za co lidé na svatbách zbytečně utrácí aneb jak na nízkonákladovou svatbu

Rozpočet na svatbu

Peníze bývají častým důvodem hádek v mnoha oblastech. Tak to bohužel je. Nejen při plánování svatby, ale i později v manželství. Vy chcete šaty za dvacet tisíc, váš snoubenec si zase myslí, že je to až příliš vysoká částka. On chce jet na svatbu limuzínou a vám by stačilo vaše auto. Problémem může být i to, když na svatbu přispějí rodiče jednoho z vás a ti druzí ne.

 

Jak to vyřešit?

Na začátku plánování své svatby si nejdříve udělejte podrobný rozpočet. Ten plus mínus musíte dodržet a odklonit se třeba jen o pár tisíc. I limit, o který se můžete odklonit, byste měli mít určený. Pamatujte pak na to, že tam, kde třeba něco přidáte, jinde budete muset ubrat. Dále si pečlivě sepište vše, co musíte vyřídit a kolik jste za to ochotni utratit. Nutné je mít alespoň stručný přehled o cenách. Pokud se budete dohadovat i u jednotlivých položek, zkuste situaci opět vyřešit formou debaty, vyslechnutí argumentů a podívejte se na věc i z pohledu toho druhého.

Když takové řešení nepomůže, zkuste kompromis – jednou to bude podle vás a podruhé podle partnera. Samozřejmě v rámci vašeho dohodnutého rozpočtu.

Trošku složitější to může být ve chvíli, kdy jedna rodina přispívá a druhá ne. Platící rodina totiž může mít tendence mluvit vám do plánování svatby. Mohou si začít klást požadavky a je dost těžké je ignorovat, když vám třeba platí celou svatbu. Pokud ovšem vedete spory s rodinou, je důležité, aby to nesemlelo i vás s partnerem. Nenechte se ovlivnit tím, čí rodina přispívá a čí ne. Stejně tak to nepoužívejte jako argument ve chvíli, kdy spolu o něčem diskutujete a nemůžete se shodnout. Svatba je vás dvou a měla by tomu odpovídat, nemělo by to být o tom, kdo dal více peněz.

Když by situace byla opravdu neúnosná, raději si svatbu zaplaťte sami a třeba i slevte ze svých nároků, než abyste se zbytečně dostávali do hádek.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

O čem se nejčastěji hádají páry před svatbou?