Menu
WeddingMag
Pro nevěstu

Jak sestavit seznam hostů na svatbu? Pište si…

Adéla Beranová

Adéla Beranová

3. 9. 2014

Seznam svatebních hostů je jednou z organizačních věci, do kterých byste se měli vrhnout při plánování svatby. Jak si ušetřit co nejvíc práce, na nikoho nezapomenout a nezpůsobit rodinnou hádku? Poradíme vám!

Sestavit přesný seznam hostů a pečlivě si ho schovat, to je jeden z nejdůležitějších a také z těch náročnějších úkolů, když začínáte plánovat svatbu. A v žádném případě se ho nevyplatí odkládat nebo odfláknout. Podle seznamu hostů totiž budete objednávat počet svatebních oznámení, porcí na svatební hostinu případně dárečků pro hosty.

Kde začít? Každý sám, naposledy…

Nejprve byste si měli s partnerem vytvořit každý vlastní seznam hostů a z nich pak vycházet. Potom si s nimi sedněte společně, najděte ty hosty, kteří se vám kryjí a začněte sepisovat první verzi společného seznamu. Není příliš dobrý nápad radit se s rodinou dříve, než máte svou vlastní ucelenou představu. Rodičů se ptejte až nakonec, abyste náhodou nezapomněli na někoho důležitého.

Tip: Krásný a přehledný seznam i s připravenými kolonkami, abyste na nic nezapomněli si můžete stáhnout třeba zde.

Koho pozvat a koho ne? Nepochybujte o tom, že vás každý z rodiny bude nutit k tomu, abyste pozval ještě toho a tamtoho vzdáleného příbuzného. Rady svých blízkých určitě vyslechněte, ale nakonec pozvěte jen lidi, které chcete mít ve svůj velký den při sobě vy.

Etiketa radí nerozhodným

Většina příruček říká, že byste měli na svou svatbu pozvat toho, kdo vás pozval na jeho. Nicméně toto pravidlo slábne, pokud už nejste s dotyčným víc než rok v kontaktu. Obecně platí následující seznam seřazený podle priorit:

  1. Otec a matka ženicha a nevěsty
  2. Sourozenci s partnery a dětmi
  3. Strýcové, tety, bratranci, sestřenice (taktéž s partnery a dětmi).
  4. Svědkové (jejich partneři a děti)
  5. Nejlepší přátelé
  6. Kolegové a sousedi

Znamená to tedy, že není neslušné vynechat při sestavování svatebního seznamu kamarády, ale ani kolegy a sousedy. Záleží na tom, jak velkou svatbu plánujete a jak moc jste si s dotyčnými blízcí.

Tip: Nezapomínejte na děti! Pokud pozvete pár, který má děti, musíte počítat s tím, že je vezmou s sebou.

Jak vyřešit, když někdo účast odřekne?

Při sestavování definitivního seznamu před rozesláním pozvánek si udělejte dva seznamy. Na první sepište lidi, které určitě pozvete. Druhý bude obsahovat jména těch, kteří v prvním kole z nějakého důvodu pozvaní nejsou. Z nich potom můžete čerpat, když někdo z prvních pozvání z jakéhokoli důvodu pozvání nepřijme.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak sestavit seznam hostů na svatbu? Pište si…