Menu
WeddingMag
Pro svatebčany

Buďte ta nejlepší svědkyně na svatbě. Víte, jak vybrat vhodné šaty?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 9. 2017

Svatba je velkou slavnostní událostí a rozhodně si zaslouží dobrý výběr oblečení. Největší pozornost se samozřejmě upírá především na nevěstu a ženicha. Ale jsou tu ještě další velmi důležité osoby a těmi jsou svědkové a svědkyně. Musíte vypadat elegantně a vkusně, ale zároveň nikdy ne lépe než budoucí manželé. Jaké šaty byste si měla obléknout jako svědkyně na svatbě?

Jak jsme již zmínili v úvodu, nikdy nesmíte svým oblečením působit natolik výrazně, abyste zastínili nevěstu. Je to její den a všechny pohledy by měly patřit bílým šatům s vlečkou a krásné budoucí novomanželce. Zapomeňte také na přílišnou vyzývavost. Na tak slavnou událost by to nebylo vhodné.

Samozřejmě vše záleží i na stylu svatby. Jestliže se svatba odehrává někde venku pod širým nebem jako neformální záležitost, například uvolněná garden party, pak jistě není nutná žádná strojenost a přílišná elegance. Klidně si můžete dovolit šaty letního střihu z lehčích látek.

Co na sebe jako svědkyně?

Jsou svatby, které jsou svázány přesně stanovenými pravidly, a nevěsta chce, aby bylo vše naprosto perfektní a dokonale ladilo. Některé nevěsty chtějí mít svatbu sladěnou do stejných barev, a tedy i svědkyni. Podle jednoho nepsaného pravidla by svědkyně měla ladit s kyticí nevěsty.

U mladší ženy může být takovým ozdobným prvkem třeba stuha v pase a u starší zralejší ženy už to může být například sáčko v takové barvě, kterou naleznete i na svatebním páru (barva ve vlasech nevěsty, na šatech i doplňky u ženicha).

Šaty pro družičky: Proč nosí podobné šaty jako nevěsta?

Velmi dobře vypadá, když ladí oba svědci. Asi nejjednodušší variantou a přitom i velmi pěknou, je sladění svědkovo kravaty a kapesníčku s barvou společenských šatů svědkyně.

Podle odborníků by se měly svědkyně soustředit spíše na pastelové barvy. Vhodná není bílá či šampaň, protože to jsou nejčastější barvy svatebních šatů. Stejná barva u nevěsty a svědkyně zbytečně odpoutává pozornost.

Důležitou roli při výběru šatů svědkyně na svatbu hraje i věk. Mladé dívky mohou mít krátké šaty. Rozhodně ale bez pestrobarevných vzorů a zbytečné výraznosti. Mnohem lépe vypadají modely v jedné barvě či s nenápadným motivem.

Svatební řeč svědka. Připravte přípitek, který nenudí!

Starší svědkyně na svatbě vypadají velmi elegantně v pouzdrových šatech, které ještě mohou vkusně doplnit kabátkem. Chybu neuděláte ani kostýmem. Tento model určitě sluší i maminkám.

Šaty vhodné pro svědkyni

Podle etiky by si měly dámy při slavnostní příležitosti obléknout i punčocháče. Od tohoto zvyku se ale čím dál více ustupuje. Je jasné, že při svatbě na zahradě nebo jinde v přírodě a ve velkém vedru se punčochy nehodí. Nikdo nechce při obřadu omdlít.

Ostatní svatební hosté by se měli obléknout podobně, jako kdyby šli do divadla. Rozhodně nejsou vhodné džíny, tenisky a ani žádné sportovní oblečení. Pánům by nikdy neměly koukat ponožky z bot, musí mít správně uvázanou kravatu a správně zvolenou barvu obleku a košile. Dámy musí zapomenout na mini sukně, vzorované punčochy nebo dokonce s oky.

Oblečení na svatbu pro hosty. Jak nešlápnout vedle?

Svědkyně na svatbě  neudělá chybu, když si vezme koktejlové šaty nebo polodlouhé šaty. Špatně nebudou vypadat ani dlouhé elegantní šaty. Některé nevěsty vyžadují určitý dress code. Je to její svatba, a tak může po dámách klidně chtít, aby šly buď v dlouhých, nebo krátkých šatech i v barvě, kterou ona požaduje. Ale to není příliš vhodné, protože by nevypadalo dobře, aby vypadali všichni na svatbě takřka stejně.

Ani svatební fotky by nebyly hezké a nejspíš i velmi nudné. Nevěsty by neměly za každou cenu trvat na svých požadavcích. Na vaší svatbě by se měli všichni cítit dobře, spokojeně a pohodlně. Zároveň je také potřeba upozornit na to, že pokud nevěsta trvá na tom, aby se její svědkyně oblékla podle jejích představ, měla by také vybraný oděv zaplatit nebo se na jeho platbě podílet. Předepsaný dress code by se měl objevit na pozvánce v dostatečném předstihu před svatbou.

Jakou barvu pro svědkyni na svatbu a její šaty?

Barva šatů je velmi důležitá. Velmi hezky a stylově vypadá, když k sobě oba svědci ladí. Tedy nějaká část obleku svědka by měla být ve stejné barvě, jako jsou šaty svědkyně.

Rozhodně se nehodí honosné sukně a princeznovský či plesový střih. Jako princezna na svatbě může vypadat jen jedna osoba, a to je nevěsta a maximálně malé dětské družičky.

Z hlediska barev je výběr poměrně široký. Pokud nemáte určeno, jakou barvu šatu si máte obléknout, můžete si zvolit samy. Velmi oblíbenou barvy na šaty pro svědkyni je fialová. Jemně a něžně vypadá světle růžová a velmi univerzální barvou na svatbu je modrá. Hodí se v podstatě ke všemu a ke všem ostatním barvám.

Svědkyně na svatbě šaty

Kde koupit šaty pro svědkyni?

O šatech na svatbu pro svědkyni již máte určitou představu, ale nevíte, kde je pořídit. Máte hodně možností. Můžete si je nechat ušít na míru v krejčovském salonu. Častou a oblíbenou možností jsou svatební salony, které se zaměřují i na půjčení společenských šatů. Některé ženy si chtějí šaty koupit a využít je i později. Poslední možností je objednávka z internetu. Zde dejte opravdu dobrý pozor na rozměry, abyste si nepořídily šaty, které vám nebudou dobře sedět. Přeci jen to není nejlevnější investice.

Svědkyně na svatbě a její šaty

I když nejste na svatbě ta hlavní osoba, stále máte velmi důležitou úlohu. Proto byste si měla dát při výběru vhodného oblečení opravdu záležet. Vyberte si vhodné a elegantní šaty a k nim dokonale padnoucí boty. Nezapomeňte na doplňky a malé psaníčko či kabelku. Budete elegantní, krásná, ale nezastíníte nevěstu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Buďte ta nejlepší svědkyně na svatbě. Víte, jak vybrat vhodné šaty?