Menu
WeddingMag
Pro nevěstu

Poradíme, jak udělat seznam svatebních darů

Adéla Beranová

Adéla Beranová

8. 9. 2014

Svatební dary trápí nejednoho hosta. Nejjednodušší je, když si snoubenci vytvoří seznam, ze kterého je možné vybírat. Jak ho ale udělat, jak naznačit hostům, že existuje a nezpůsobit při tom faux pas? Poradíme vám!

V zahraničí radí svatební etiketa nenosit svatební dary na hostinu, ale předat je den před svatbou na jednotné místo, které určí hostitelé. V Česku se ale většinou vozí dary na hostinu. Svoji důležitost má i slavnostní zabalení darů a osobní přání, které je k němu přiloženo.

Seznam svatebních darů

Velmi oblíbené jsou v poslední době online seznamy svatebních darů. Snoubenci si můžou vytvořit vlastní internetové stránky, kde sepíší seznam svatebních darů, které by je potěšily a svatebčané pak už jen vybírají. Existuje na to mnoho různých předpřipravených stránek, ale můžete zapojit svou fantazii a vytvořit si vlastní.

  • Můžete si vytvořit celé svatební stránky v nejrůznějších předpřipravených formátech.
  • Skvěle ale poslouží i obyčejný nástroj Google Disk, ve kterém vytvoříte tabulku a umožníte do ní přístup svatebčanům.

Úplně stejně dobře ale poslouží i obyčejný papírový seznam, který svěříte někomu z blízkých. Může to být maminka nebo třeba kamarádka, která vám s organizací svatby pomáhá.

5 nápadů na svatební dary, které jsou ideální pro starší páry

Jak dát hostům vědět, kde najdou seznam darů

Nejjednodušší způsob, jak dát svatebčanům najevo, že existuje něco jako seznam svatebních darů, je vložit lísteček s touto informací do obálky se svatebním oznámením. Je dobré také připojit poznámku o tom, že originalitě se meze nekladou a navrhovaný seznam darů slouží jen jako inspirace pro ty, kteří tápou.

Je možné si říct o peníze?

Dříve byly svatební dary daleko více žádoucí, protože se novomanželé často až teprve po svatbě stěhovali do společné domácnosti. Dnes už spolu ale snoubenci už často delší dobu bydlí a svatební dary do domácnosti jim proto radost neudělají. Zato ale nezřídka platí hypotéku nebo by rádi vyrazili na hezkou svatební cestu a nejlepší svatební dar jsou proto peníze.

Ale jak to udělat kulantně, abyste nevypadali jako žebráci? Můžete třeba na seznam svatebních darů připojit kolonku finanční dar a připojit vtipnou poznámku typu, že všechny dary potěší stejně, ale ty šustivé přece jen o trohu více. Nenuceně bude působit třeba i veselá básnička:

Jestliže si někdo se svatebním darem hlavu láme,
potom vězte, že doma už skoro všecho máme.
Proto nás potěší příspěvek v jakékoli výši,
který nám rozpočet na líbánky zvýší…

Jak poděkovat za svatební dary a jakých chyb se vyvarovat

Jak dostatečně poděkovat?

Nejpozději do dvou týdnů po svatbě by měli novomanželé poslat poděkování za dary, nejvhodnější je písemná forma dopisu nebo děkovné kartičky zaslané poštou.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Poradíme, jak udělat seznam svatebních darů