Menu
WeddingMag
Svatební dekorace

Svatební dekorace – dodejte své svatbě kouzlo

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 8. 2017

Svatba je tak významná záležitost, že si zasluhuje mnoho pozornosti. Je jasné, že nejpodstatnější na ní je to, že zamilovaná dvojce stvrdí svou lásku svým slibem, polibkem a prsteny. Ale je velmi důležité, v jakém prostředí k tomu dojde. Dobře vybrané svatební dekorace dokáží vykouzlit prakticky z jakéhokoliv místa dokonalou oázu lásky, harmonie a štěstí.

Svatební dekorace se mají řídit stylem a barvou svatby

Až budete plánovat svatební výzdobu, je velmi důležité nepřehnat to se styly. Ideální je držet se jednoho. Dobrým začátkem jsou nevěstiny šaty. Pokud jsou v jiné barvě než bílé, můžete tuto barevnou kombinaci využít i při výběru ozdob a dekorací. Také doplňky volte jen v jedné barvě. Můžete měnit její odstíny. Podobně lze postupovat při výběru květinové výzdoby. Ta by měla ladit především s kyticí nevěsty. Ať už se jedná o květiny na svatební tabuli nebo svatební bránu.

10 tipů jak mohou být zabaleny svatební kytice

Materiály z textilu

Obvykle se používají na výrobu svatebních dekorací tři základní materiály (organza, vlizelín a tyl). Organza je hladká a jemná. Má lesklý povrch a vypadá hodně luxusně. Je velmi poddajná a drží perfektně tvar. Vlizelín je netkaná textilie ideální jako středový pás na stůl. Dají se z něj tvořit mašle na auta, dozdobují se jimi svatební židle nebo lavice v kostele. Tyl je o něco hrubší než organza, ale taktéž drží dobře tvar a je ideální na tvorbu mašlí nebo drobnějších dekorací.

svatební dekorace

Svatební dekorace na auto

Výzdoba na svatební auto je naprostá samozřejmost. Starost o jeho výzdobu začíná ještě před příjezdem na obřad. Tam už přijíždí auta svatebně vyladěná. Auta se mohou zdobit květinami, panáčky a panenkami, cylindry, květinami, apod. Na auto nevěsty se velmi často dává panenka ve svatebních šatech a na auto ženicha cylindr či buřinka. Takto je naprosto jasné, kdo v kterém autě sedí.  Kliky zdobí bohaté mašle. Přečtěte si více o zdobení svatebního auta.

Svatební altán

Romantický svatební altán je úžasnou součástí svatby v lese, na zelené louce, v parku nebo na zahradě. Ale samozřejmě ne jen tam. Tyto altány jsou k dostání v různých velikostech a můžete si je dozdobit podle libosti. Obvykle se používá květinová výzdoba, balonky, lampiony, girlandy, apod. Jestliže máte svatbu laděnou do nějaké barvy, nezapomeňte na to myslet i při zdobení svatebního altánu.

Svatební číše

Velmi krásné a originální jsou i svatební číše. Rozhodně je musí mít nevěsta s ženichem, ale skvěle se hodí i jako svatební dárek pro hosty. Na skleničkách může být vyryto datum svatby a jména nevěsty a ženicha. Na číších pro hosty klidně i jejich jména. Skleničky jsou krásné a navíc vkusné. Budou připomínat svatební den do dalších let. Se svým mužem je můžete vyndat každé výročí a připít si s nimi. Ke svatebním číším se velmi dobře hodí i svatební karafa s monogramy a datem svatby.

Dekorace v obřadní síni

Než začnete plánovat výzdobu místa, kde se bude konat váš obřad, měli byste v první řadě vědět od majitele, jak si to představuje on a zda můžete nějakým způsobem zasahovat do jejich dekorací. Pokud se na místě, kde máte obřad, nekoná i celá svatba, není nutné to výrazně přehánět. Stejně tam strávíte jen pár chvil.

Kde uspořádat svatbu? Zkuste i méně tradiční místa

Svatební výzdoba kostela by měla být decentní a něžná. Jinak ji můžete vybírat prakticky stejně, jako každou jinou svatební výzdobu. Do kostela nezapomeňte shromáždit i roztomilé družičky s košíčky naplněným okvětními plátky. Je to nádhera.

svatební dekorace

Svatební etikety

Milujete víno a chcete svatbu zapít kvalitním mokem? Proč si nevytvořit vlastní svatební víno s vámi navrženými svatebními etiketami? Nebo raději něco tvrdšího? Co takhle svatební etikety na slivovici? Svatební etiketa může vypadat hodně podobně jako svatební oznámení. Měla by obsahovat vaše jména, datum svatby a nějaký jednoduchý svatební motiv či fotografii. Nezapomeňte si jednu láhev schovat u sebe doma. Jednou si ji se svým manželem určitě rádi vypijete.

Svatební bublifuk

Vše na svatbu je připravené, ale nesmí se zde házet rýže a ani plátky růží? I tady existuje řešení. Místo rýže na vás mohou padat bublinky štěstí. Krásné duchové bublinky vám orámují cestu svatební uličkou. Před obřadem rozdáte svatebčanům svatební bublifuk a oni v tu pravou chvíli začnou foukat. Budete si připadat jako v dokonalém snu. U renomovaných firem si dnes můžete objednat lahvičky v mnoha variantách s etiketou dle vašeho návrhu se společnou fotografií, datem svatby a poděkováním. Svatebčané si tak navíc odnesou i pěkný dárek.

Svatební girlanda

Girlandy ozvláštní a dodají kouzelnou atmosféru každé slavnosti a svatbu nevyjímaje. Můžete si je vyrobit sama nebo nechat výrobu na odbornících. Oblíbené jsou girlandy peříčkové, poskládané z broušených plastových krystalků v různých barvách, z květin či malých lampiček. Mohou být v různých délkách a hodí se v sále, mezi stromy i do restaurace. Svatební girlanda je opravdu nádherná svatební dekorace.

Dekorace na hostinu

Velmi důležitá a zásadní je výzdoba místa, kde se bude odehrávat svatební hostina. Strávíte zde velkou část dne, a proto byste se měli všichni cítit dobře. Navíc každá nevěsta chce, aby její svatba udělala na ostatní dojem a dlouho na ni vzpomínali. Základním prvkem, který lze pojmout i jako hezkou svatební dekoraci na stůl, jsou jmenovky. Hosté potřebují vědět, kam si mají sednout. Většinou se volí klasické cedulky se jmény. Někdo dává i něco originálnější, například připne na skleničku kolíček nebo dá místo jmenovek malé čokoládky se jmény.

Slavnostní atmosféru rozhodně dodají i svíčky. Na svatební tabuli je umístěte raději do hlubších nádob, aby se nějakým nedopatřením nepřevrhly. Velmi efektivně vypadají i volně rozprostřené plátky růží. Na každou svatbu patří okvětní lístky a je jedno, jestli budou usušené nebo umělé. Květiny můžete nahradit i perličkami, kamínky nebo krystaly. Ty rozprostřete doprostřed svatebního ubrusu a uvidíte, jak budou vypadat luxusně.

svatební dekorace

Nezapomínejte ani na prostírání. K dispozici jsou klasická čtvercová, která se staví do tvaru stříšky, ale na výběr jsou i kruhové, srdcové nebo atypické. Kdo chce být naprosto originální a je i trochu zručný, může si poskládat svatební ubrousky například do tvaru labutě.

Balonkové svatební dekorace

V poslední době se do popředí dostává i svatební výzdoba z balonků. Je elegantní a zároveň i veselá. Můžete je pověsit ke stropu, ozdobit jimi okna, stěny nebo je rozházet na taneční parket.  Velkým hitem bude tzv. explodující superbalon, který má v sobě umístěné desítky menších. Jakmile vybuchne, zasype tančící páry lavina malých balonků.

Svatební brána

Před svatební bránou si řeknete své ano. Je to takový symbolický vstup do vašeho manželství a rozhodně si zaslouží svou pozornost. Jak bude výzdoba vypadat, záleží znovu jen na vás. Vše ovlivní také styl svatby, jiné zdobení použijete na svatbu na zámku a jiné na svatbu v přírodě. Oblíbené jsou například živé květiny proplétané psím vínem. Dozdobit můžete třeba vlizelínem, použít mašle nebo jen protkat nějakou stuhou. Svatební brána může být klasický kovový ozdobený oblouk. Kdo chce něco netradičního, klidně si může postavit bránu ze dřeva a ve stejném stylu jí i ozdobit. Bude to určitě naprosto úchvatné.

Svatební iniciály

Na svatbě by neměly chybět svatební iniciály nevěsty a ženicha ve velkém provedení. Jsou oblíbeným dekorem svatební tabule i skvělou rekvizitou pro focení novomanželů. Písmenka dle vašeho výběru můžete postavit na stůl, dát novomanželům na židle nebo je přidat do květinové výzdoby. Písmena mohou být vyřezávaná ze dřeva, ale i z jiných materiálů. Velká, malá a různě barevná. Navíc vám zůstanou jako skvělá připomínka vašeho svatebního dne.

Svatební tužky

Svatební tužky mohou posloužit jako originální svatební dekorace na svatební stůl. Ale stanou se i milým dárkem pro svatební hosty. Jestliže chcete překvapit rodinu a přátele, můžete jim darovat maličkost, která je potěší. Připomene jim váš šťastný den a navíc nebude stát hromadu peněz. Na svatební tužce mohou být vaše jména a datum svatby. Někdo volí i možnost, že na tužky nechá vyrýt jména každého hosta zvlášť. Vyrýt se dá i srdíčko či nějaké motto. Na konec tužky můžete dát barevnou stuhu v barvě svatby nebo ji obarvit fixou na bílé tabule.

Půjčte si svatební výzdobu

Protože svatební dekorace použijete prakticky jen jednou, není bezpodmínečně nutné vše kupovat. Dnes jsou k dispozici i svatební půjčovny, kde si můžete za nějaký poplatek půjčit celou výzdobu na svatbu. Takto jednoduše získáte například svatební bránu, potahy na židle a klidně i čokoládovou fontánu. Nádherné věci, které byste ale jinak nejspíš nekoupili.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Svatební dekorace – dodejte své svatbě kouzlo