Menu
WeddingMag

Znáte svatební pečeť? Dodejte svým tiskovinám nádech luxusu a grácie

Martina Mádlová

Martina Mádlová

30. 3. 2019

Už jste slyšeli o pojmu svatební pečeť? Možná ještě ne, protože to není tak tradiční součást svatby, a ne každá nevěsta s ženichem si ji pořizují. Dokáže ovšem dodat svatebním tiskovinám výjimečnost a luxus. Když si navíc pořídíte pečetidlo i s monogramem, využijete ho i po svatbě. Třeba na pozvánky na oslavu svatebního výročí.

Pečeti sloužily od pradávna k ověření pravosti písemností. Vídáte je v každé pohádce nebo historickém filmu, kdy měli svou pečeť všichni bohatí lidé. Ti chudí obvykle nic takového opravdu nepotřebovali. Pečetidlo bylo unikátní grafické znamení. Vytlačené či jinak připevněné na dokumenty. Grafické znázornění pečení bylo vždy originální a vyrobené na míru podle majitele. Tak se mohla snadno ověřit jeho totožnost.

Jak má vypadat pečetidlo?

Pečetní látky musí být pružná, ale odolná proti poškození. V České republice se nejčastěji používali různé vosky (nejdříve čistý včelí a později se do něj začali přidávat různé příměsi silic a olejů). Význam vydavatele písemnosti určovala barva pečeti. Na vrcholu stála červená pečeť. Následovala zelená, černá a poslední přírodní. Pečeť jako taková vznikla tak, že se roztavil vosk a do něj se obtisklo pečetidlo.

Svatební pečeť překvapí každého hosta

Svatební pečeť

Vytvořte svatební oznámení, svatební menu nebo poděkování svatebním hostům originálně a s nádechem historie. Srolované do ruličky a opatřené pečetí budou tyto tiskoviny vypadat úžasně a ohromí každého. Samozřejmě můžete použít třeba samolepicí náhražky pečetí, ale to ani zdaleka nedosáhne takových kvalit a originality.

Svatební pečeť je takové malé umělecké dílo. Než se hosté dostanou k textu, musí vaši pečeť rozlomit a tím ji porušit. Sice je to zase investice, ale nikdo vám už pečetidlo nevezme a klidně ho můžete využít i po svatbě. Pokud byste ho chtěli využívat i později, myslete na to již při výrobě a vyhněte se čistě svatebním motivům. Použijte třeba své monogramy, ozdobné prvky apod. Z vaší svatební pečetě se po svatbě stane jednoduše pečeť rodinná.

A kam můžete připojit svou svatební pečeť? Na obálku svatebního oznámení nebo na pozvánku na svatbu, na poděkování svatebním hostům, na krabičku s dárky pro hosty, na svatební víno apod.

Výroba svatebního pečetidla doma

Svatební pečetidlo si můžete vyrobit i doma, ale je to poměrně pracné a nebude nikdy tak dokonalé jako od výrobce. Pokud byste si ho přesto chtěli vyrobit, můžete zkusit tři postupy: výroba pečetidla z olova, linorytem (musíte si koupit vhodnou sadu na linoryt) nebo z moduritu.

Svatební oznámení: co by na něm nemělo chybět a kdy ho poslat

Svatební pečetidlo cena

Pečetidlo vám vyrobí nejeden výrobce rychle a precizně. Stačí chvilku hledat na internetu a brzy si určitě vyberete. Můžete si nechat vyrobit nějaké s monogramem, obrázkem či jiným jedinečným motivem. Ve velké většině se taková pečetidla vyrábí gravírováním na CNC strojích. Někteří dodavatelé pak dolaďují detaily ručně. Tím získá na větší autentičnosti.

Cena výroby pečetidla se odvíjí podle jeho velikosti a podílu lidské práce. Průměr 20 mm pořídíte za cenu od 300 do 550 Kč. Průměr kolem 40 mm už se pohybuje od 800 do 1100 Kč a ručně dorývané nebo z lepších materiálů od 1100 Kč a výš.

Jak pečetit?

Pečetění není vůbec složité. Stačí nahřát pečetní vosk nad plamenem. Stále ho otáčejte, aby vám nezačal hned kapat a pozor, ať vám nezačne hořet. Jakmile je dostatečně povolený, otiskněte jej na zvolený dokument a táhněte vzhůru, aby se povolená část od zbytku tyčinky oddělila. Postup opakujte několikrát, dokud otisk nebude tak velký jako pečetidlo. Vosk zůstává povolený dost dlouho, takže nemusíte mít strach, že vám zatuhne. Aby byl otisk kvalitní, nesmí být tekutý, ale jen měkký.

Pro kvalitní pečeť musíte mít pečetidlo čisté a studené. Pro jistotu ho potřete kapkou oleje, aby se vám nelepilo k vosku. Poté přitiskněte k hromádce vosku a chvilku ho tam nechte, aby reliéf měl část zatuhnout. A hotovo. Vaše první svatební pečeť je na světě.

Svatební pozvánky. Co mají obsahovat a proč jsou důležité?

Kde pořídit pečetní vosk?

Vosk na pečeť je k dostání v různých barvách a provedeních. Vyhledejte raději specializovaný obchod nebo e-shop. Nekupujte ho jen tak někde, aby byl opravdu kvalitní. Červený pečetní vosk stojí kolem 350 Kč za kilogram vosku. Nepoužívejte parafín. Ten má úplně jinou strukturu a nehodí se.

Svatební oznámení s dětmi. Jak na něj?

Pečetidlo můžete po svatbě prodat

Svatební pečetidlo vám možná přijde jako zbytečně velká investice, ale pamatujte na to, že ho klidně můžete po svatbě prodat. Stačí si vybrat nějakou univerzální grafiku v pečeti. Tím ostatně ušetříte už při výrobě, protože takové motivy jsou levnější. Jaké byste si vybrali vy? Levnější, originální nebo si zkusíte vyrobit vlastní i za cenu toho, že se vám třeba nepovedou?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Znáte svatební pečeť? Dodejte svým tiskovinám nádech luxusu a grácie