Menu
WeddingMag
Pro nevěstu

Svatební oznámení: co by na něm nemělo chybět a kdy ho poslat

Adéla Beranová

Adéla Beranová

13. 10. 2017

Svatební oznámení neodmyslitelně patří ke svatebním přípravám. Záleží úplně na vás, jak bude vaše oznámení vypadat, přesto byste ale měli dodržet alespoň několik pravidel etikety. Kromě nich vám přinášíme také další tipy a nápady spojené se svatebním oznámením. 

Nejprve osobní oznámení svatby

Než začnete rozesílat papírová svatební oznámení, sluší se zajít k rodičům a sdělit jim vaše svatební plány osobně. Milou zdvořilostí také je zajít za prarodiči a také je informovat osobně. Pokud navíc vašeho partnera neznají, je nejvyšší čas jim ho představit.

Kdy rozesílat svatební oznámení

Pokud se nechystáte své blízké informovat o svatbě jinak než skrze svatební oznámení, měli byste je rozeslat alespoň dva měsíce před svatbou. Předejdete tak komplikacím pro případ, že by si někdo plánoval dovolenou či služební cestu zrovna na datum vaší svatby. V zahraničí se někdy rozesílají před svatebním oznámením takzvané save the date (rezervuj si datum), které upozorní na svatební datum s tím, že podrobnosti budou napsané až v samotném oznámení.

Čtěte také: Netradiční svatební oznámení udělá dojem. Jak překvapit?

Jestli se ale chystáte říct o svých plánech většině hostů osobně už dlouho před termínem svatby, stačí rozeslat oficiální oznámení měsíc předem.

Pro případ, že se chystáte pozvat větší počet lidí, není na škodu k oznámení připojit takzvanou návratku. Jejím prostřednictvím vám pozvaní hosté následně potvrdí účast.

Někteří snoubenci se rozhodnou pro malou svatbu a širšímu příbuzenstvu a přátelům rozesílají svatební oznámení až po svatbě. Pak se píše v minulém čase a sděluje, že se snoubenci už vzali.

Co by mělo být na svatebním oznámení

Na každém svatebním oznámení by měla být napsána jména snoubenců, datum svatby, hodina a místo konání obřadu a také typ obřadu, zda je občanský nebo církevní. Jména se píšou bez titulů. V poslední době se na svatebním oznámení objevují ještě webové stránky, kam mohou snoubenci napsat další podrobnosti, seznam darů či nahrát společné fotky.

Na oznámení se navíc může objevit doporučený dresscode, to je třeba hlavně v případě, kdy se od hostů očekává oblečení v nějaké určité barvě či stylu. V některých případech je možné napsat na druhou stranu oznámení také popis cesty na místo obřadu.

Čtěte také: Text na svatební oznámení. Klasika, citáty nebo legrační verše?

Svatební oznámení se posílají v papírové podobě a je více než slušné nadepsat obálky ručně, aby hned napověděly, že se jedná o soukromou záležitost.

Na obálce se také uvádějí všechny pozvané osoby daného adresáta. Špatně je například rodina Novotných, naopak je potřeba například Petr a Klára Novotných nebo Petr, Klára, Anička a Tomáš Novotných.

Podoba svatebních oznámení

Při výběru podoby svatebních oznámení se meze nekladou. Jejich vzhled by měl ale korespondovat s celkovým stylem svatby. Nehodí se mít romantické oznámení se spoustou srdíček, andílků a krajek, ale chystat jednoduchou a malou svatbu.

Čtěte také: Z čeho vyrobit svatební oznámení a jak na to?

Při hledání toho pravého svatebního oznámení můžete vybírat z bezpočtu druhů papíru, můžete ale použít i jiné materiály jako je pergamen nebo třeba netkanou lisovanou textilii.

Chcete-li mít svatební oznámení opravdu osobní, nechte si na něj vytisknout společnou fotografii a nějaký osobní citát nebo společná slova. Můžete také použít více fotografií, aby bylo vidět, jak se váš vztah vyvíjel a naznačit tak, jak jste se ke svatbě společným soužitím dostali.

Čtěte také: Tipy na svatební motto, které nenechá vaše srdce chladným

Svatební motta a citáty na oznámení

Chtějí všem na vědomí dát, že se z lásky budou brát

dne ……………………… v ……………………… hodin

v obřadní síni ve ………………………………………..

Nedbaje rad starších a zkušených, dovolují si vám oznámit,

že dne ………………………. v …………………………………………

v obřadní síni … ztratí svou svobodu a všechny výhody z ní plynoucí.

Oznamují, že svoji dosavadní činnost zlegalizují

dne ………… v …………… hodin  na……………………

Máme se rádi, vy to víte,

že nezklamem, to uvidíte.

Máš-li lásku, máš všechno. John Lennon

Čtěte také: Svatební oznámení. Kompletní průvodce, jak ho připravit.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Svatební oznámení: co by na něm nemělo chybět a kdy ho poslat