Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Svatební pozvánky. Co mají obsahovat a proč jsou důležité?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 9. 2017

Svatební oznámení je naprostou klasikou a samozřejmostí. Velmi často se ale zapomíná na svatební pozvánky, které jsou ale neméně důležité. Hosté si rádi přečtou o tom, že se budete brát, ale také samozřejmě potřebují vědět, zda jsou zváni na svatební hostinu nebo následnou oslavu. Jak mohou vypadat svatební pozvánky?

Pozvání ke svatebnímu stolu a na oslavu bývá součástí svatebního oznámení. Mívá formu malé kartičky. Možností je nechat text natisknout i přímo na svatební oznámení. Samostatné pozvánky ale mají jednu velkou výhodu. Ke svatebnímu stolu nebo na oslavu pozvete jen toho, koho chcete.

Jak mohou vypadat svatební pozvánky?

Obvykle jsou pozvánky ve stejném duchu jako oznámení, protože se přikládají k němu. Nejjednodušší je jednoduchá kartička na stejném papíře s ozdobným písmem. Můžete si ovšem i vyhrát a udělat kartičky doma a podle své fantazie.

Svatební pozvánka

Pozvánka ke svatební tabuli

Pozvánka ke svatební tabuli se také tiskne ve stejném stylu jako svatební oznámení a můžete si ji objednat spolu s ním. Obvykle už bývá přímo v nabídce a v katalozích bývá u každého typu oznámení vyobrazena. Na kartičce bývá jednoduchý text, že jste zváni ke svatebnímu stolu. Můžete ho ovšem doplnit dalšími informacemi podle svého uvážení a potřeby.

Pozvánky se posílají s oznámením poštou obvykle 2 měsíce před svatbou. Jestliže zasíláte pozvání rodině nebo páru, myslete na to, že pozvání musí platit pro všechny členy.

Kdo chce zvát hosty na svatbu osobně, určitě jim udělá radost, když jsou pozváni osobně. Využijte tradičního zvyku, který se ještě stále dodržuje, a předejte jim svatební zvací koláče.

Pozvánky ke svatebnímu stolu text:

Na pozvánky, které zvou hosty na svatební hostinu, můžete napsat některý z následujících textů:

Srdečně Vás zveme ke svatebnímu stolu.

Pozvánka na svatební hostinu

Srdečně Vás zveme na svatební hostinu.

Přijměte naše pozvání ke svatebnímu stolu.

Zveme Vás na svatební hostinu.

Srdečně jste zváni ke svatebnímu hodování.

Srdečně Vás zveme ke svatební tabuli.

Svatební pozvánky na oslavu

Hosté, kteří dostanou pozvánku ke svatebnímu stolu, jsou automaticky zváni i na odpolední zábavu. Jestliže ale chcete některé hosty pozvat na hostinu a některé jen na odpolední či večerní oslavu, raut nebo jinou zábavu, je vhodné nechat si natisknout ještě kartičky s informací, kdy a kde se oslava koná.

Tento text můžete použít:

Srdečně Vás zveme na odpolední oslavu, která se koná od…hodin v restauraci….

Srdečně Vás zveme na večerní raut od …. hodin.

Přijměte naše pozvání na večerní oslavu, která se koná od 19 hodin v prostorách…..

Originální svatební pozvánky

Jestliže máte originální svatbu, můžete si klidně připravit něco originálního a netradičního. V tomto duchu by ale mělo být i svatební oznámení. Pokud je budete posílat současně. Příliš by se nehodilo, kdyby oznámení mělo vzhled romantické klasiky a pozvánka úplně jiná.

A jaké netradiční svatební pozvánky byste mohli udělat? 

Překvapí například pozvánka s provázkem, který se utáhne na uzel ve chvíli, kdy ji otevřete. Originální je i pozvánka z filmové krabičky, kdy vám dorazí váleček připomínající stočený film. Postupně z něj odvíjíte pozvánku s textem. Oblíbenou možností je i stírací pozvánka, kde důležité údaje postupně setřete nebo pozvánka na balonku, kde je veškerý text natisknutý na balonek. Úchvatná je pozvánka tvořena z papíru plného semínek. Když ho zasadíte do hlíny, vyroste květina jako vzpomínka na svatbu a spojení zamilovaných lidí.

Co by měly obsahovat svatební pozvánky?

Svatební pozvánky mohou obsahovat jen jednoduchý text s pozváním, ale také jména snoubencům, místo oslavy či hostiny, čas a datum. Někdo je obohatí i krátkým citátem.

Možná také dumáte nad tím, jak pozvaným hostům originálně říci o peníze namísto zbytečných svatebních darů. To můžete jednoduše vyřešit přidáním další kartičky ke svatební pozvánce a zasláním spolu s oznámením.

Nelamte si hlavu nad svatebním darem,
stejně by zatím zůstal ležet ladem,
pomozte raději finančním příspěvkem,
ať brzy se těšíme vlastním bytečkem.

Svatební dary přijímáme v hotovosti v jakékoliv výši.

Jestli si snad někdo se svatebním darem hlavu láme,
potom vězte, že my dva už v domácnosti všechno máme.
Potěší nás ale příspěvek v jakékoliv výši,
který nám rozpočet na líbánky zvýší.

Vezměte toto oznámení jako malou radu,
že svatba není o trápení, co dát ke svatebnímu daru.
Pokud něčím přispějete, budeme za to rádi,
mnohem důležitější však pro nás bude,
že strávíte tento den s námi.

Místo svatebního daru budeme rádi za cokoliv, co se vejde do obálky.

Svatebčané naši milí, dovolte nám prosbičku,
raději než věcné dary, naplňte nám kasičku.
Mnohokrát Vám děkujeme za každičký halíř,
stokrát lepší než nést domů stodesátý talíř.

Nedávejte nám prosím dary věcné,
věnujte raději bankovky cenné.
Pro věci hmotné využití není,
však penízky v manželství vždycky se cení

Kdo přemýšlí o daru,
na tu naši oslavu
ať nenosí lampičky,
koše, pračky, ledničky,
konto už je vysáté,
ať už dáte, co dáte,
na líbánky to vše dáme,
z letadla vám zamáváme

Pokud přece jen máte zájem o nějaký hmotný dar, není nic jednoduššího, než na kartičku vhodné dary napsat. Hosty jistě takový seznam potěší, protože nemusí dumat nad tím, čím vám udělají radost.

Odpovědní kartička

Součástí svatební pozvánky bývá také odpovědní kartička (RSVP). Ta je důležitá zejména u větších svateb, kde potřebujete znát přesný počet hostů. Tuto informaci můžete získat i telefonicky či e-mailem, ale proč nedat prostor něčemu originálnímu? Stačí na malou nenápadnou kartičku napsat dvě odrážky. Jedna bude, zda se host účastní svatby nebo ne a druhá nabídne prostor pro vyplnění jména. Nezapomeňte ani na datum, do kdy potřebujete poslat kartičku zpět. Ve světě je tento způsob velmi oblíbený.

Jestliže zvete hosta i na hostinu, můžete na kartičku vypsat také jídla, která se budou podávat. Host si bude moci vybrat a vy získáte přehled o tom, co a kolik jídel objednat.

Ke každé kartičce je vhodné přiložit odpovědní obálku s vaší zpáteční adresou. Tím získáte zároveň větší jistotu, že hosté kartičku skutečně odešlou nazpět.

Svatební oznámení, pozvánka i ostatní kartičky udělají každému hostu radost a uchová mu neocenitelné vzpomínky, které se mu vybaví vždy, když uvidí vaše oznámení.

Svatební pozvánka

Kde objednat svatební pozvánky?

Svatba je jedinečnou životní událostí, a proto si zaslouží vše perfektní. Proto je potřeba věnovat dostatečnou pozornost i oznámení a svatební pozvánce. Kartičky s pozváním mohou mít mnoho podob. Od jednoduchých kartiček v obálce až po velmi originální nápady. Díky tomu bude vaše svatba úžasná a nezapomenutelná hned od počátku.

Pozvánku, stejně jako oznámení, si můžete vytisknout jednoduše doma na PC. Inspirací je na internetu opravdu obrovské množství, takže nebude problém si najít něco, co se vám bude líbit. Stejně tak můžete zapojit vlastní představivost a vše vymyslet sami.

Kdo nemá tolik času nebo chce mít jistotu naprosté profesionální práce, volí firmu. Na internetu je velké množství společností, které se zabývají různými tiskovinami, které souvisí se svatbou. Vybranou pozvánku i s textem si můžete objednat zvlášť nebo dohromady se svatebním oznámením.

Svatební pozvánka není pro každého

Pozvánky už máte vybrané, víte, jaký text na nich bude, a teď je nutné rozmyslet si, kdo bude na hostině, kdo na oslavě, a komu chcete váš sňatek pouze oznámit. Je jasné, že nebudete zvát úplně každého. Proto si dobře rozmyslete, koho na své svatbě opravdu chcete.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svatební pozvánky. Co mají obsahovat a proč jsou důležité?