Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Svatební garden party. Jak zorganizovat zahradní svatbu či hostinu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 8. 2017

Nemáte rádi přílišnou strohost, uzavřené prostory a svázanost konvencemi? Je vaším snem méně formální svatba a nejraději byste byli celou dobu venku a užívali si podle svého gusta? Pak není co řešit. Udělejte si pořádnou svatební garden party. Neformální prostředí se zalíbí všem hostům, uvolní se a oslavu si doopravdy užijí.

Tipy na svatbu venku

Svatební garden party by samozřejmě měl předcházet obřad, a pokud chcete neformální svatbu, asi nebudete mít svatební obřad na zámku. Nejlepší je, když spojíte místo obřadu i s celou oslavou. Bude to jednodušší na organizaci a hosté se nebudou muset nikam přesouvat. Nejlepší je vlastní zahrada, jestliže máte dostatečně velikou, ale krásně je i v lese nebo na louce. Tam už počítejte s tím, že potřebujete povolení, abyste si na těchto místech mohli svatbu uspořádat.

Svatební obřad na zahradě

Na zahradě, v rekreačním objektu se zahrádkou nebo kdekoliv ve volné přírodě bude nádherný svatební obřad. Je mnoho možností, jak takový obřad zorganizovat. Svatební bránu můžete ozdobit květinami a girlandami vlastní výroby. Bude to efektivní, krásné a navíc ušetříte. A nejedna nevěsta při organizování přemýšlí, jak ušetřit na svatbě.

Svatební hostina na zahradě

Základem dobré organizace svatební garden party je nepodcenit přípravu. Ujasněte si včas počet hostů, vyberte vhodné místo a pusťte se do příprav. Je mnoho společností, které nabízejí prostory k uspořádání právě takové zahradní slavnosti.

Velmi zásadní je i počasí. Svatba se plánuje poměrně dlouho dopředu a je velmi těžké odhadnout, jak bude vypadat váš velký den. Proto si zajistěte úkryt před sluncem nebo před deštěm. Přímý pobyt na slunci určitě není vhodný pro nikoho a zmoklí svatebčané a nevěsta také nadšením hýřit nebudou. Před deštěm se schováte nejlépe do svatebního altánu nebo na terasu.

Svatba doma na zahradě

Nejlepší a nejlevnější možností je svatba doma na zahradě. Nemusíte nic platit a vyběhávat si povolení. A hlavně doma je doma. Vše máte po ruce a bez starostí. I tak vám ale zůstává spousta věcí, které musíte zařídit a zorganizovat.

První je příprava zahrady. V tomto prostředí budete trávit svůj velký den, proto by mělo vypadat dobře, být upravené a bezpečné. Nechte posekat trávník, ostříhat větve stromů, vykliďte zahradu od nepěkně vypadajících věcí. Připravte stany, stoly a vyberte místo, kde budou moci hosté tancovat.

Každý z hostů musí mít místo u stolu. I když se bude určitě na oslavě hodně tančit a nikdo nebude sedět celý večer na jednom místě. Proto si potřebný počet stolů a židlí včas vypůjčte a nezapomeňte na stoly navíc, někam bude potřeba odložit použité nádobí.

Svatební dekorace a výzdoba nesmí chybět. Záleží na tom, jakou atmosféru chcete vykouzlit a zda bude vaše svatba v nějakém tématu. Nezapomeňte i na prostředí, ve kterém se nacházíte. Ideální jsou přírodní motivy a letní barvy. Na stoly se hodí kytice z lučních květů, do ozdobených zavařovacích sklenic můžete dát malé svíčky.

Na zahradě bude potřeba hodně světla. Je dokonale romantické, když si po setmění zapálíte svíčky a louče. Rozmístěte je po stole a různě v prostoru. Opatrně ale na požár. Krásně vypadají i barevné lampiony.

Na svatební garden party se výborně hodí plastové nádobí či papírové sady na piknik. Porcelánové talíře nebudou příliš praktické, protože hrozí jejich rozbití. Na trhu je ohromné množství různých tvarů a barev v krásném moderním designu. Po použití je vyhodíte a máte klid. Nezapomeňte, že hosté potřebují i příbory a kelímky na pití.

Výhodou zahradní svatby je to, že hosté nemusí být po celou dobu ve formálním oblečení, pokud to nebudete vyžadovat. Včas jim řekněte, kdy se mohou převléct do něčeho pohodlnějšího.

Zajistěte na svatební garden party pohoštění

Pohoštění na zahradní oslavu se trochu složitěji připravuje než v klasické restauraci, kde vše připraví za vás. Jídlo je nutné připravit, skladovat a v něčem servírovat. Můžete požádat někoho z rodiny nebo přátel, ale pamatujte na to, že ten člověk si svatbu příliš neužije.

Cateringová firma a svatební grilování

Mnohem jednodušší, i když samozřejmě finančně náročnější je cateringová společnost. Ta připraví pohoštění, dodá nádobí, přiveze gril, nápoje a zajistí obsluhu. Na zahradu se nejlépe hodí pohoštění formou bufetu, grilování, různé druhy masa. Můžete podávat steaky, křidýlka, špízy, klobásy apod. K tomu je skvělá grilovaná zelenina, ovocné a zeleninové saláty a pečivo. Pro svatební grilování si zajistěte, aby vše bylo připravené a naložené dopředu, vhodné je i najmout člověka, který  bude hlídat gril, aby tím nebyl zdržován nikdo ze svatebních hostů. Dále si připravte i různé brambůrky, oříšky, tyčinky. Nezapomeňte na nápoje, alkoholické i nealkoholické.

Naprostá nezbytnost je místo, kde se lidé mohou umýt a hlavně WC. Jestliže nebydlíte na naprosté samotě, musíte informovat sousedy o tom, že budete pořádat na zahradě svatbu. Po 22. hodině je nutné dodržovat noční klid, ale protože svatba asi v deset hodin neskončí, bude vhodné a slušné je obejít a seznámit je s vašimi plány nebo je při té příležitosti můžete na oslavu pozvat nebo přinést nějakou svatební dobrotu.

Zahradní svatba potřebuje i zábavu

Zábava na svatební garden party může být klasická jako na kterékoliv jiné svatební hostině. Můžete dodržet klasické zvyky a rituály. Určitě nesmí chybět hudba. Existuje mnoho možností, jak udělat skvělou svatební zábavu. Různé taneční soutěže, vystoupení umělců apod. Svatba venku v přírodě může být nezapomenutelná, atraktivní a přinést skutečně zážitek na celý život.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Svatební garden party. Jak zorganizovat zahradní svatbu či hostinu