Menu
WeddingMag
Pro svatebčany

Šaty pro družičky: Proč nosí podobné šaty jako nevěsta?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 7. 2018

Je spousta různých svatebních tradic. Některé jsou nesmyslné, hloupé a některé dokonce šílené. Přesto na nich lpíme a milujeme je. Řadí se sem i stejné šaty pro družičky. Proč nosí podobné šaty jako nevěsta?

Počátky ve Starém Římě

Šaty pro družičky: Proč nosí podobné šaty jako nevěsta? Odpověď na tuto otázku musíme hledat daleko v minulosti. Stejný šat družiček má svou historii už v samotném velkém a slavném Římě (tedy ve své historické době). V této době bylo obvykle a vlastně to ani jinak být nemohlo, že měli družičky i nevěsta stejné šaty. Důvod k tomuto kroku byl prostý. Nevěsta měla být nenápadná a skrytá před případnými odpůrci svatby, a protože hovoříme o době dávno minulé, také zlými silami. Protože vypadaly ženy velmi podobně, byli démoni zmateni. Zmatené zlé síly nemohly tak snadno ovlivnit štěstí novomanželů. Tento zvyk byl aktuální až do devatenáctého století a někde se drží ještě dodnes. Postupně se nevěsty začaly oblékat lépe než družičky a to právě z opačného důvodu, aby byly vidět.

Proč vlastně družičky jsou na svatbách?

Možná by vás také zajímal důvod, proč jsou družičky na svatbách. Podle pohanských tradic jsou družičky neprovdané dívky, které doprovází nevěstu během svatebního obřadu a jsou jí nápomocné kdykoliv bude potřebovat.

U nás jsou hodné oblíbené družičky jako malé holčičky v roztomilých a nadýchaných bílých šatech a s košíčky plných okvětních plátků květin. Obvykle jsou to děti příbuzných nebo blízkých známých.

V zahraničí a hlavně v Americe se udržuje zvyk dospělých družiček, které si nevěsta vybere z řad svých blízkých přítelkyň.  Ty se obvykle zúčastňují svatebních příprav i dámské rozlučky se svobodou. Družičky už dnes nemají podobné šaty jako nevěsta. Ony samy ale bývají oblečené stejně, ale jejich šaty jsou skromnější a velmi často barevných. Barva se volí podle barevného ladění svatby. Výhodou dospělých družiček je to, že nehrozí žádné faux pas. Přeci jen děti jsou zkrátka děti a jejich pozornost je nestálá a nevydrží být příliš dlouho naprosto potichu a v klidu. Ale i dospělé družičky mají své nevýhody. Může dojít ke konfliktu při výběru šatů. Vy chcete, aby si vzaly všechny stejné šaty, které jim vyberete a ony je zase nechtějí ani za nic.

Jak vypadá práce snů? Zkuste být profesionální družička

Jak vybrat šaty pro družičky?

Jak již bylo řečeno, podle tradice by měly mít družičky stejné nebo podobné šaty jako nevěsta. Dnes už ale žádná nevěsta nechce být zastíněna jinými ženami ve svůj svatební den. Zároveň by ale měly k sobě družičky ladit. Velmi pěkně vypadají šaty ze stejné látky, ale různě řešené (s rukávem, na ramínka, za krk, různé délky, jiný střih). Každý je tak pozná a přitom si zároveň může i každá zvolit styl, jaký jí vyhovuje. Barvy šatů jsou moderní v pastelové. Družičky také mají mít v ruce květiny a většinou se jedná o zmenšeninu nevěstiny kytice. Ošemetná otázka je placení šatů pro družičky. Samozřejmě záleží na vaší domluvě, ale pokud trváte na určitých šatech, budete je muset asi zaplatit.

Co obnáší být družičkou? Zde je přehled toho nejdůležitějšího

V praxi můžete doufat, že to dopadne trochu jinak a vaše kamarádky budou považovat za čest, že vám mohou jít za družičku a šaty si zaplatí. Možná bude fajn, když je necháte, aby mohly do výběru šatů mluvit, a budou je moci použít i na další příležitosti. Případně se mohou náklady rozdělit. Jestliže je ale vaše představa o šatech naprosto jasná a nejste nakloněná žádným diskuzím i přesto, že se družičkám ani příliš nelíbí, těžko můžete čekat, že si je budou chtít platit.

Stejné je to i u malých družiček. Jestliže oslovíte rodiče dětí a oni vám nenabídnou sami, že šaty pořídí, musíte je zaplatit. Naopak, když vás rodič osloví sám, že by chtěl, aby jeho roztomilá dcerka šla za družičku, nemůže ho překvapit, že s touto položkou jste v rozpočtu nepočítali.

Jaké šaty pro družičky budou trendy v roce 2018? Budou rozhodně „sexy“

Družičky mít vůbec nemusíte

Mít družičky je fajn, ale pokud s nimi na svatbě nepočítáte a nechcete svůj svatební rozpočet ještě víc zatížit, není vůbec nic špatného na tom, že je mít vůbec nebudete. V našich končinách je celkem běžné, že družičky ani na svatbě přítomné nejsou. Velmi moderní je to hlavně v zahraničí. Svatba je hlavně váš den, takže si ji zorganizujte přesně podle svých představ, přání i finančních možností.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Šaty pro družičky: Proč nosí podobné šaty jako nevěsta?