Menu
WeddingMag
Po svatbě

Svatební řeč svědka. Připravte přípitek, který nenudí!

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 8. 2019

Přípitky na svatbách patří k tradiční součásti svatebního dne a dokonce si je žádá i svatební etiketa. Neměly by však být příliš vážné a zdlouhavé. Měly by v sobě spojovat minulost, současnost i budoucnost. Velmi oblíbená je zejména svatební řeč svědka, která je obvykle odlehčená a vtipná. Jak by měla vypadat, se dočtete v tomto článku.

Svatební řeč, svatební přípitek a svatební proslov

Tyto tři pojmy v sobě ukrývají kouzlo starodávné tradice. Vždy se přeje novomanželům hodně štěstí do právě uzavřeného manželství, zahájí se svatební hostina slavnostním přípitkem, ale zároveň se i udělí pár rad a pobaví se svatebčany.

Svatební proslov je určitým společenským pravidlem a ke svatbě neodmyslitelně patří. Svatební proslov tradičně pronáší otec nevěsty, jeden ze svědků, a také ženich, ale není to nutností. Ke svatebnímu přípitku neodmyslitelně patří sklenička šampaňského.

Jaký alkohol se hodí na přípitek?

Při svatební řeči svědka se cení vtip a stručnost

Svatební řeč by neměla být příliš vážná a zdlouhavá. Měla by umět vhodně skloubit minulost, současnost a budoucnost nebo vhodně vyjadřovat jednu z těchto etap života novomanželů. Ideální je zmínit některé milé vzpomínky na společně strávený čas s novomanžely, třeba nějakou dovolenou, oslavu, apod. Trochu zažertovat, aby se hosté zasmáli a pak novomanželům požehnat.

Jak by měla vypadat svatební řeč svědka?

Oslovení

Hned na počátku si ujasněte, zda budete mluvit ke všem svatebčanům nebo jen k novomanželům, jestli mluvíte jen sám za sebe nebo za všechny svatebčany. Zda budete pronášet i přípitek nebo bude řečí více a přípitek bude pronášet někdo jiný.

Můžete zvolit oslovení:

Drahé děti, vážení hosté !
Drazí svatebčané, milí přátelé !
Milá Andreo milý Romane, milí hosté!
Nebo zvolit nějakou kombinaci.

Úvod

V úvodu se můžete představit a zmínit, jak dlouho se znáte s nevěstou nebo s ženichem. Přidat můžete nějaký vtip, abyste na sebe strhli pozornost či přidat nějakou vtipnou příhodu.

Nejdůležitější část svatební řeči

Nyní zmiňte především současnost. Jak se ženich s nevěstou seznámili, jak prožívali svou lásku a vztah i jak to vidíte vy, jako třetí osoba. Můžete zmínit, jak se ženich nebo nevěsta změnili, samozřejmě ne kriticky.

Závěr

Na konci svatebního prostoru je dobré zařadit několik rad do manželství a společného života, poblahopřát manželům a popřát jim hodně štěstí, lásku, dětí, trpělivost a sílu do dalších let. Pak už jen pozvednete sklenici a připijete. Svatební přípitek by měl hosty dojmout, rozveselit i povzbudit.

Co je lepší vynechat?

Svatební řeč by měla být rozhodně pozitivní a vyjadřovat radost a přání toho nejlepšího do společného života. Je naprosté tabu zmiňovat bývalé partnery nebo chyby z předchozích vztahů. Svatební řeč by neměla nikoho kritizovat, nic vyčítat nebo vyvolávat rozpaky.

Několik rad závěrem:

  • přípravu svatební řeči si dopředu naplánujte a nenechávejte její tvorbu na večer před obřadem, určitě nechcete být ten nebo ta, kdo pokazí tak důležitou událost,
  • můžete si vytvořit kartičky s body, o kterých chcete mluvit, neučte se řeč nazpaměť, abyste ji museli říkat jak kolovrátek a být nervózní, že něco zapomenete,
  • nemluvte až příliš dlouho a monotónně,
  • neošívejte se, nehrbte se, snažte se působit klidným a uvolněným dojmem.

Vzor svatební řeči svědka

Pro lepší představu pro vás máme vzor svatební řeči. Je to opravdu jen nástin, který si můžete upravit podle svých představ, a také skutečností.

Svatební řeč je nesmírně důležitou součástí každé svatby, a proto by se jí měla věnovat dostatečná příprava. Není potřeba vymýšlet nic složitého. Stačí jednoduchá, milá a upřímná řeč a uvidíte, že ji všichni ocení.

Svatební řeč svědka – vzor

Vážení svatební hosté, dámy a pánové, chlapci a děvčata,

jmenuji se (doplňte jméno) a jsem ženichův kamarád z dětství, bratr, apod. Když se na mě ženich obrátil s tím, že chce, abych na jeho svatbě pronesl proslov, byl jsem opravdu překvapen a dá se říci, že i zděšen. Nakonec jsem se s tím popral s šikovností mě vlastní a myslím, že se mi to docela i povedlo.

Hned v úvodu mi dovolte poděkovat za krásnou řeč předchozímu řečníkovi. I když bylo vše důležité již řečeno, je tu stále několik věcí, které bych rád řekl. Ještě jednou bych chtěl poděkovat rodičům novomanželů za to, že toto vše umožnili (a trochu přispěli) a že se můžeme sejít společně na tomto obřadu v dnešním krásném dni a oslavit jejich manželství.

Nejdřív se obrátím k nevěstě. Jsem si jistý, že se mnou budou všichni souhlasit, když řeknu, že dnes vypadáš naprosto úchvatně a tím pádem je dnešek opravdu smutným dnem pro všechny svobodné může, neboť další kráska ubyla mezi svobodnými.

Jsem rád, že jsem mohl být ženichův svědek a že jako takový, jsem se ukázal v tom nejlepším světle. Zajistil jsem, aby ženich přišel ještě střízlivý a s prstýnky. Druhou mou povinností bylo postarat se o pohodlí všech příchozích hostů, pokud tedy budete mít nějakou prosbu či problém, neváhejte se na mě obrátit. A ještě je tu jedna velmi důležitá činnost, a tou je pronést proslov, ve kterém vám sdělím některé veselé příhody ze života ženicha.

V první řadě bych rád zmínil, že mi byl vždy tím nejlepším přítelem, jakého jsem mohl mít.

Již od malička jsme spolu vyváděli různé věci, někdy se prali, dělali si naschvály i se pohádali kvůli úplným hloupostem (no a to nám zůstalo doteď). I když jsem samozřejmě v mnohém lepší, musím spravedlivě uznat, že ho již nikdy nepřekonám v okamžiku uzavření manželství.

Již od útlého věku byl (jméno ženicha) velmi zdatný montér. Měl ten dar rozložit různé věci tak, že je již nikdy nebylo možné opět sestavit do funkčního stavu. Je až podivné, že se nakonec vydal na takovou profesní dráhu, kde naopak musí věci skládat do sebe, aby vydrželi takto co nejdéle a světe div se, daří se mu to.

Dnes také poznáte i hudební a pěvecké nadání některých z nás. To neminulo ani (jméno ženicha), který nějaký čas hrál na klávesy a kytaru a zpíval si doma ve sprše. Dnes můžete být ale v klidu, hrát a ani zpívat nebude J.

Teď se ale vrátím k vážnosti. Tuto příležitost, pronést svatební řeč na svatbě svého nejlepšího přítele, budu mít jen jednou za život, a proto doufám, že pro oba je manželství závazek na doživotí. Součástí takového proslovu by měla být i nějaká moudra do dalšího života, ale protože jsem svobodný, nemohu hovořit přímo z vlastní zkušenosti. Naštěstí máme internet, a proto jsem si trochu vypomohl.

Podle většiny lidí je recept na šťastné manželství složen ze tří ingrediencí:

Ty (jméno ženicha) vymez doma základní pravidla i kdo je u vás šéfem a pak dělej všechno, co (jméno nevěsty) řekne.

Nikdy se neboj, že by tě opustila, neboť nezahodí celý trénink a východu, kterou do tebe investovala.

Nikdy nezapomínej říkat kouzelná slůvka manželství po celý zbytek svého života „máš pravdu má milá“.

Z celého srdce vám přeji, aby vaše láska byla tak skvělá a moderní, že přežije vše, co vám život přinese do ceny a zároveň je i tak staromódní, aby trvala navždy. Přidejte se prosím ke mně všichni pozvednutím skleniček a připitím na zdraví a štěstí novomanželům.

Na pána a paní (XY)

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Svatební řeč svědka. Připravte přípitek, který nenudí!