Menu
WeddingMag
Pro svatebčany

Co obnáší být družičkou? Zde je přehled toho nejdůležitějšího

Martina Mádlová

Martina Mádlová

1. 4. 2018

Cítíte se trochu nejistě, protože nemáte představu o tom, jaké svatební úkoly na vás jako na družičku připadají? Zvlášť pokud máte být hlavní družičkou? Jestliže si nejste zcela jistá, máme pro vás přehled nejdůležitějších povinností, které byste měla znát.

Proč byla v minulosti družička nepostradatelná?

V minulosti měla družička velmi důležité a významné postavení. Nebyl internet a ženy hledaly inspiraci v novinách, za výlohami obchodů apod. A protože bylo nemyslitelné, aby s věcmi kolem svatby obtěžovaly budoucího muže, měla tuto roli nejbližší přítelkyně – družička. Ta, jako pravá ruka nevěsty, jí byla vždy nablízku.

Dnes se do příprav svatby často zapojují oba budoucí manželé, radí se mezi sebou a berou v potaz názory toho druhého. I tak ale stále mívá na starosti většinu věcí žena a muž má jen poradní hlas. Proto i dnes je role družičky velmi důležitá.

Šaty pro družičky: Proč nosí podobné šaty jako nevěsta?

Jaké nejdůležitější povinnosti má družička?

1.Pomoc při výběru svatebních šatů

První a nejdůležitější úkol je pomoci nevěstě vybrat svatební šaty. A počítejte s tím, že to může být běh skutečně na dlouhou trať. Buďte jí nápomocna a udělejte si dostatek času na obcházení svatebních salonů a půjčoven. Nevěsta vás také jistě bude bombardovat fotkami líbivých kousků. Prohlédněte si je a upřímně zhodnoťte. Pokud chce nevěsta názor, citlivě jí ho sdělte, i když není úplně příznivý. A když si vybere něco specifického, nevyvracejte jí to, že je to naprostý nesmysl, ale naopak jí podpořte.

2. Trpělivost a pochopení

Mějte s nevěstou trpělivost. Přestože vás už někdy mohou frustrovat do nekonečna se opakující řeči, které se netýkají ničeho jiného než svatby, snažte se být klidná a nápomocná. Určitě i nevěsta je sama dost ve stresu a potřebuje vedle sebe někoho, kdo ji podrží ve chvílích, kdy nepůjde vše podle představ. Proto se nerozčilujte, když se nevěsta na poslední chvíli rozhodne změnit kadeřnický salon, kde jste již rezervovali schůzku. Respektujte její rozhodnutí a nehádejte se s ní.

3. Užívejte si přípravy i svatbu

Buďte nadšená a vzrušená z nastávající svatby. Vždyť se vdává vaše kamarádka/sestra/sestřenice….Jasně, není úplně lehké být pořád nadšená a veselá. Zvlášť, když vám přípravy „cizí“ svatby zabírají až moc času, ale až se budete vdávat vy, určitě také budete potřebovat pomoc s přípravami nebo minimálně někoho, kdo vám poradí a vyslechne vás. Někdy může být těžké skloubit roli družičky s osobním životem, zvlášť když se chystá velkolepá svatba, jejíž přípravy zaberou velké množství času. Když už jste ale dostala tu čestnou nabídku, stát se družičkou, snažte se vykouzlit úsměv na tváři i ve chvílích, kdy to není úplně jednoduché. Nevěsta i ostatní to určitě ocení.

4. Nestěžujte si

Někdy je práce družičky snadná. A opravdu můžete hovořit o práci, protože plánování a organizace svatby může být hodně náročný proces. Občas role družičky vyžaduje oblečení šatů, které se vám nelíbí nebo vzít si do ruky květiny, které nemáte ráda. Ale bez ohledu na to, jak moc budete chtít, nestěžujte si. Jedině v případě, že máte strach z výdajů například za předepsané šaty nevěstou. To s ní prodiskutujte hned na začátku, ať vás pak nečeká žádné překvapení.

5. Pomáhejte, kde je potřeba

Je velké štěstí, že dneska už se do plánování svatby zapojuje více lidí (matka nevěsty, matka ženicha, kamarádky, příbuzné). Nabídněte i své služby naplno. Nejlépe je, když se vrhnete na konkrétní úkol, jako je organizování a provádění her, rezervace restaurace pro svatebčany apod. A pokud si nevíte rady, požádejte o nějakou konkrétní činnost. Určitě se najde hodně věcí, které je potřeba udělat.

6. Buďte oporou, kdykoliv bude třeba

Nejdůležitější úkol ze všech – buďte nevěstě oporou. Nezapomeňte, že vás požádala o to, abyste byla její družička proto, že vás má ráda a jste pro ní jedna z nejbližších osob. Věří vám a chce s vámi strávit svůj nejkrásnější den. Ujistěte se, že jste jí ukázala, jak moc je pro vás důležité, že vás požádala, abyste tuto zvláštní roli přijala. Podpořte jí, pomáhejte a stůjte při ní po celou dobu příprav i o svatebním dni, pokud to bude potřebovat.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Co obnáší být družičkou? Zde je přehled toho nejdůležitějšího