Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Kritické okamžiky při plánování svatby. Kterých 5 překážek musíte překonat?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 8. 2018

Na plánování své vlastní svatby se každá nevěsta těší asi nejvíc. Představuje si tu skvělou zábavu, až si bude vybírat šaty, oznámení nebo dort. Pak nastane střet s realitou a často přichází i trocha rozčarování. I když se to nezdá, naplánovat perfektní svatbu není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá a často ani tak zábavné. Protože však štěstí přeje připraveným, je dobré vědět předem, co vás čeká. Pak vás totiž nic nedokáže překvapit nebo vyvést z míry. Podívejte se na to, co je na plánování svatby nejtěžší.

1. Rozhodnout se

Rozhodování je často opravdu problém číslo 1. Snad nikdy jindy se nemusíte tolikrát rozhodnout než při plánování svatby. Jaké svatební šaty vybrat, kde uspořádat svatbu, jaké místo bude to nejlepší, co když nevyjde počasí a všichni zmoknou, nebude lepší nějaké kryté místo a koho vlastně na svatbu pozvat, nebude ten kamarád, co ho vídáte jednou za pět let naštvaný, když ho nepozvete? A tak bychom mohli pokračovat do nekonečna. Pokud ještě navíc máte s rozhodováním obecně problém, nebudete to mít příliš jednoduché. Rada je jen jedna. Nechte si opravdu hodně času na rozhodování, a když už se nějak rozhodnete, odškrtněte si tuto kolonku ze seznamu a nevracejte se k ní, neřešte, co by a kdyby. Zbytečně ztrácíte čas a dostáváte se do stresu.

2. Kompromisy

Nikdy nepůjde všechno přesně podle vás a to ani vaše svatba, kde máte být vy středem vesmíru. I při plánování svého svatebního dne musíte být připravena dělat kompromisy. Berte ohledy na svého partnera a na to, co chce i on, přemýšlejte nad tím, co si můžete dovolit nebo co je k dispozici. Důležité je dojít vždy k nějakému řešení tak, abyste byli spokojeni oba dva.

Samozřejmě je více než pravděpodobné, že v nějaké chvíli nebo situaci dojdete k místu, kdy se nebudete moci shodnout. I v tomto případě se ale nesnažte přesvědčit partnera, že vy máte za každou cenu pravdu, ale zkuste se na celou věc podívat střízlivýma očima. Opravdu musíte mít tu svatební kytici, která stojí 3x víc než si můžete dovolit? Je vážné nutné mít svatební dort s pěti patry, když váš partner chce jen tři? Vždy se dá najít jiné řešení. Vyberte jiný typ květin, vyškrtněte z rozpočtu jiné nedůležité položky apod.

Jak zapojit ženicha do plánování svatby?

3. Seznam hostů

Připravit seznam hostů se zdá jako velmi jednoduchý, ale skrývá se v něm hned několik úskalí. I zde je totiž několik hledisek, které musíte vzít v úvahu, než začnete s jakýmkoliv plánováním. Záleží na vašem rozpočtu, kolik lidí chcete pozvat, zda vám pomůže vaše rodina i jaké s ní máte vztahy. Někdo pozve jen rodiče a někdo i příbuzné z pátého kolene. Pokud chcete pozvat víc lidí, než si můžete dovolit nebo ještě hůře, když vás rodina tlačí do toho, abyste pozvali lidi, které takřka neznáte nebo spolu máte špatné vztahy, protože je to přeci slušnost, může se z poměrně příjemné činnosti stát snadno noční můra.

Jak to řešit? V případě rozpočtu je řešení několik. Můžete přesunout svatbu na místo, které bude stát méně než to současné a zbude vám více peněz na hosty. Oslovte několik zařízení, zadejte jim počet lidí i dostupné finance a uvidíte. V případě, že místo měnit nechcete nebo nenajdete nic, co by vám vyhovovalo, snižte počet hostů a začněte u těch, které vídáte velmi málo nebo dejte do svatební pozvánky dovětek, že zvete daného člověka bez partnera.

Někdo také volí možnost, že sepíše tzv. základní seznam, kde budou uvedeni lidé, bez nichž se svatba neobejde a až teprve poté do něj případně připíšete na volná místa někoho dalšího.

Častou volbou je i řešení, že rozdělíte hosty na hostinu a večerní zábavu. Na hostinu pozvete jen nejbližší rodinu a přátele a zbytek bude pozván až na večer, kdy se bude servírovat jen bufet a nějaké občerstvení.

Poslední možností je poprosit rodinu o příspěvek. To ale volte jen v případě, že jste ochotní nechat si od rodiny do seznamu hostů mluvit nebo že už vám do něj mluví a snaží se prosadit někoho, koho jste vůbec zvát nechtěli.

Plánování svatby krok za krokem. Jakou zvolit posloupnost, když na organizaci máte 1 rok?

4. Zasedací pořádek na svatbě

Zasedací pořádek na svatbě je činnost, která vám zabere víc času než byste čekali a nejspíš bude hned několik variant, než se definitivně rozhodnete. A je také možné, že nebudete spokojená nikdy a ještě ho budete měnit na poslední chvíli v den svatby. Pokud pořádáte větší svatbu a máte pozvané hosty z různých skupin, je docela náročně posadit je tak, aby si vyhovovali, aby si mohli spolu povídat a nikdo se nenudil nebo se necítil odstrčeně.

Jednou z možností, jak vytvořit zasedací pořádek, je napsat si jména lidí na lepicí papírky (nejlépe barevné), abyste si udělala alespoň trochu přehled. Ke každému si i můžete připsat, že se třeba nesnáší s tou a tou osobou, ale zná se s tím a tím. Potom si nakreslete schéma svatebního sálu a do středu každého stolu napište počet lidí. K jednotlivým stolům pak začněte postupně lepit papírky se jmény. Nejdůležitějším pravidlem je, snažit se dát k sobě lidi, kteří si budou mít co říct a budou třeba stejné věkové kategorie a vyvarovat se přešlapů, kdy k sobě posadíte někoho, kdo se nemůže ani vystát.

Stres při plánování svatby? Známe 6 způsobů, jak se ho zbavit

5. Svatební rozpočet vždy dodržujte

I když jsme dali svatební rozpočet až na konec, rozhodně není až na posledním místě v pořadí důležitosti. V podstatě by mohl být klidně už na prvním, protože bez rozpočtu se svatba plánovat ani nedá (to pouze v případě, že ho máte neomezený). Je velmi těžké stanovit reálný rozpočet, zvlášť když nevíte, kolik vše stojí. Mnohem náročnější je ale rozpočtu se držet. Máte v plánu šaty, které nebudou stát více než 6000 Kč, ale uviděla jste šaty svých snů, které jsou o 4000 Kč dražší. Jak tomu odolat, když víte, že v žádných jiných už to nebude ono.

Jestliže chcete takovým situacím předejít, vůbec se na věci, které jsou dražší, než si můžete dovolit, nedívejte. Zkrátka vynechte stojany s šaty nad stanovenou částku a takto to praktikujte úplně u všeho.

Pokud by se skutečně stalo, že se objeví něco, co byste si moc přála, ale stojí to víc, než máte stanoveno v rozpočtu, vyřešte, které jiné položky můžete osekat a ušetřit na nich. Určitě není vhodné odpírat si úplně všechno, ale musíte pak najít vhodný kompromis v tom ostatním.

Svatební diář, pomocník bez kterého se plánování svatby neobejde

Plánování svatby je radost i starost

Plánování svatby se může setkat s nejednou překážkou, kterou budete muset vyřešit. Pamatujte však na to, že nějaké řešení existuje vždy. Důležité je, aby se vám svatba líbila, abyste si jí s partnerem užili a stala se něčím, na co budete vždy rádi vzpomínat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Kritické okamžiky při plánování svatby. Kterých 5 překážek musíte překonat?