Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Jak zapojit ženicha do plánování svatby?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

6. 6. 2018

Pro vás i vašeho nastávajícího je váš svatební den jistě výjimečnou oslavou společné lásky. Než ten den ale nastane, čeká vás spousta práce s přípravami a ruku na srdce, ženich se často do příprav příliš neangažuje a raději nechá výběr dekorací, květin, zábavy atd. na nevěstě. Před oltářem však nebudete stát jen vy, ale i váš nastávající. Jak zapojit ženicha do plánování svatby, a které úkoly mu můžete bez obav svěřit?

Na svatební přípravy určitě nebuďte sama. Plánování a organizování svatby s vašim snoubencem je báječná příležitost, jak si užít společný čas. Uvidíte, jak skvělí organizátoři dokáží muži být. Opět se přesvědčíte, že máte skvělého muže a na svatbu se budete o to víc těšit.

Společná práce hned od začátku

Než se pustíte do samotných příprav, je dobré sepsat si na papír seznam věcí, které musíte na svatbu vyřídit, vyjednat, vybrat. Můžete si rovnou i rozdělit úkoly na ty, které budete mít na starosti jen vy, které obstará snoubenec a o co se postaráte oba.

Můžete si třeba společně sednout při sklenici dobrého pití a vy vysvětlíte svému partnerovi co je pro vás důležité a proč. Také mu řekněte, jak moc jste ráda, že se do svatebních příprav zapojuje. Rozhodně se nikdy nevysmívejte jeho návrhům a ani je rovnou nezavrhujte. Mohlo by se snadno stát, že se pak přestane do příprav zapojovat vůbec.

Ženich na svatbě: jak ho správně obléknout?

Dohodněte se

Vždy vše nejlépe funguje, když se dva dohodnou a je jedno, jaká dohoda to je, pokud vám vyhovuje. Klidně se můžete domluvit, že ženich třeba celou svatbu platí a vy ji organizujete. Když jste tak oba spokojení, není na tom nic špatného. Každá nevěsta ale potřebuje alespoň malou pomoc, a ta ženichova potěší zvlášť.

Které úkoly jsou pro ženicha ideální?

Následující úkoly jsou pro muže jako stvořené. Uvidíte, jak moc ho bude bavit jejich realizace a jak budete mile překvapená výsledkem.

  • Doprava na svatbu – muži jsou obvykle přeborníci v oblasti automobilů. Vybrat dopravní prostředek, který vás poveze na svatbu, by ho mohlo opravdu bavit. Stejně tak i plánování nejlepší cesty, možnosti parkování apod. Jen se předem nezapomeňte domluvit na financích, aby vás odvoz na obřad nestál víc, než celá svatba.
  • Svatební cesta – nechte budoucího manžela naplánovat svatební cestu. Buď se domluvte tak, že vybere víc destinací a pak se společně domluvíte na jedné, která vyhovuje oběma nebo to nechte celé na něm jako překvapení.
  • Oblek a boty pro ženicha – nechte ho, aby si vybral oblek i boty sám. Jen mu sdělte barvu, kterou si pro oblek představujete tak, aby vám ladil k šatům. Jestliže máte přesto obavy, může s ním jít vybírat třeba svědkyně, maminka, sestra apod. Bude hezkým překvapením, když svého nastávajícího uvidíte ve svatebním obleku až u obřadu.
  • Jídlo – muži milují jídlo a jsou výbornými rádci při výběru a ochutnávání. Nechte ho, ať vybírá vaše svatební menu on, uvidíte, že budete mile překvapena.

Svatební korsáž pro ženicha – jak ji jednoduše vyrobit i doma

Jaké plány konzultovat s ženichem?

Dekorace a výzdobu obvykle vybírají nevěsty. Než ale uděláte svatbu celou růžovou a třpytivou, proberte to s ženichem, zda s tím bude souhlasit. Je to i jeho svatba a měl by se cítit dobře. Určitě s ním proberte vámi zvolený styl svatby i barvy.

Rozhodně byste měli být dohodnutí na svatební rozpočtu a popřípadě i na tom, co platí jeho rodina a co zase ta vaše. Nebudete se pak zbytečně dohadovat v průběhu realizace svatby.

Plňte úkoly společně

Úkoly můžete klidně plnit i společně. Není nezbytně nutné, aby byly rozděleny zvlášť pro nevěstu a pro ženicha. Nastanou mnohé situace, kdy oceníte názor druhého člověka a nezapomeňte – ve dvou se to vždy lépe táhne.

Společně můžete vybírat svatební oznámení a další tiskoviny, ochutnávat dort a menu, rozhodovat o místě obřadu, hostiny, datu svatby, řešit svatební rozpočet, seznam hostů a zasedací pořádek, osobní zvaní hostů, výběr svědků, výběr hudby na svatbu a společně můžete začít chodit i na hodiny tance.

Plánování svatby krok za krokem. Jakou zvolit posloupnost, když na organizaci máte 1 rok?

Neodmítejte návrhy vašeho snoubence

Je jasné, že nevěsta svatbu prožívá opravdu hodně – vždyť konečně nastal ten den, kdy se stane nejkrásnější ženou a princeznou a kdy na ní bude upřena pozornost všech. Je ovšem důležité nezapomínat na partnera. I on svou svatbu jistě prožívá, byť to třeba nedává tolik najevo. Proto určitě neodmítejte každý jeho nápad, i kdyby se vám zdál trochu bláznivý. Je také možné, že celá organizace pak zůstane jen na vás. I když se vám nelíbí každý ženichův nápad, někdy musí jít prostě hrdost stranou. Pokud to není nějaká úplná hloupost, vyjděte svému partnerovi vstříc. On také jistě není nadšený úplně ze všeho, co vymyslíte vy. Je to svatební den vás obou, nezapomeňte.

Rada pro ženichy, kteří se moc nezapojují

Jestliže se o vaši svatbu stará vaše nastávající a vy se nezapojujete do příprav vůbec nebo jen vlažně, pamatujte na to, že rozhodně nemáte právo pak o svatební den svou nevěstu kritizovat. Zapomeňte na otázky o tom, proč vybrala zrovna takovou výzdobu a že to svatební menu se vám nelíbí. Jí to dalo spoustu práce a vám nic nebránilo se také zapojit. Zbytečně byste vyvolali u své nevěsty stres a zklamání.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak zapojit ženicha do plánování svatby?