Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Z čeho vyrobit svatební oznámení a jak na to?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 5. 2017

Je to tady! Konečně vás váš milý požádal o ruku a váš svatební den se blíží. Začíná velké plánování, a také utrácení. Jednou z prvních věcí, kterou vaši hosté budou mít v rukou, je svatební oznámení. Proto si dejte s jeho výběrem dostatečnou práci. Jestliže však máte omezený rozpočet a hledáte místo, kde ušetřit, můžete se do něj pustit i sama. Z čeho vyrobit svatební oznámení? A jakým způsobem? Máme pro vás několik rad, jak ušetřit a přitom mít opravdu originální oznámení.

Z čeho vyrobit svatební oznámení?

Asi je vám jasné, že pro tak slavnostní příležitost nevystačíte s obyčejným papírem do tiskárny. Jsou různé druhy papírů a některé dražší než jiné. Mezi dražší varianty patří ekologický bambusový papír, pergamen či různé druhy strukturovaného a metalického papíru. Pokud by to pro vás bylo příliš nákladné, jsou i levnější varianty. Použít můžete například křídový papír nebo větší gramáž klasického papíru. Vyhrajte si se zdobením a vytvořte originální svatební oznámení. Pak vás nebude materiál tolik trápit.

Jestliže plánujete takto vyrobit i jmenovky a další tiskoviny, můžete zkusit s dodavatelem domluvit slevu na množství. Rozhodně se vyhněte lesklému papíru, který je vhodný pro tisk fotografií. Může se velmi jednoduše poškodit a odřít. Lepší je matný. Papír také musí jít dobře oříznout na požadovanou velikost. Jestliže bude mít oznámení více vrstev, vyberte pro každou vrstvu papír zvlášť.

Jak vyrobit svatební oznámení?

Máte hned tři možnosti při výrobě. První je klasická metoda, kdy si doma vyrobíte nebo pořídíte šablony a do nich ručně vepíšete text. Naskládáte do obálek a oznámení mohou putovat ke svým majitelům. Je to asi nejlevnější varianta, ale počítejte s časovou náročností a nemusí vzniknout výsledek přesně podle vašeho gusta.

Druhou možností je trochu modernější postup, kdy si šablony na oznámení pořídíte v papírnictví a text vytisknete z počítače na papír nebo na samolepicí štítky. Ty pak vlepíte do připravených šablon.

Poslední možností je nechat celou výrobu na někom jiném. Vy si jen vyberete z hotových šablon a doplníte text na svatební oznámení. Dnes ale budeme hovořit o domácí výrobě. Pojďme se podívat, jak na to.

Informace uvedené na svatebním oznámení

Obvykle bývají informace na svatebním oznámení rozdělené na několik částí. Obvykle bývá úvod, kde je oznámení o svatbě, další jsou jména páru a poslední datum a čas. Můžete a nemusíte uvádět podrobnosti. Součástí někdy bývá i odpovědní lístek, což je malá kartička, kde má možnost adresát odpovědět zda se svatby zúčastní nebo ne, kolik osob s ním přijde, atd. Nezapomeňte svatební oznámení včas rozeslat, obvykle alespoň šest týdnů před svatbou.

Seznam hostů na svatbu

Ještě než přikročíte k výrobě netradičního svatebního oznámení, je nutné mít přehled o počtu hostů. Napište si seznam pozvaných hostů na svatbu. Napište celé jméno a k tomu adresu či telefonní číslo. Ideální je mít veškeré tyto informace v počítači. Takto si budete moci data pravidelně aktualizovat. Až vám budou hosté posílat odpovědní lístečky, budete si moct jejich jména zvýrazňovat či zaškrtávat.

Vymyslete si návrhy

Dobře si promyslete, jak bude vaše oznámení vypadat a poté si své představy převeďte na papír. Přesně tak, jak chcete, aby oznámení vypadalo. Dodržujte i požadované mezery. Může mít buď formálnější podobu, nebo neformální. Velmi oblíbené je vtipné svatební oznámení se zajímavým textem či citátem, které dokáže i pobavit. Navrhněte si klidně více druhů oznámení a až pak vyberete to nejhezčí. Nezapomeňte vše pečlivě a několikrát zkontrolovat. Určitě nechcete mít v textu hrubé chyby.

Samotný návrh svatebního oznámení:

Návrh můžete vytvořit v textovém editoru, například Wordu, kde jsou přístupné různé šablony, přímo pro tvorbu svatebního oznámení. Tvořit můžete samozřejmě i ručně, ale je to mnohem složitější na čas i provedení.

  • barva – vyberte si barevnou paletu. Nejlepší je sáhnout po barvách, které budou ladit s celou vaší svatbou. S barvami to nepřehánějte, zvolte maximálně tři. Použijte alespoň jednu neutrální barvu, nejlepší je bílá či krémová, ale může být i jiná světlá. Text by měl být výrazný, aby byl dobře čitelný a nesplýval se zbytkem pozadí,
  • pozadí – ještě než začnete přidávat text a obrázky, vyberte vhodné pozadí. Může být jen jednobarevné v neutrální barvě. Jestliže chcete mít netradiční svatební oznámení, můžete vyzkoušet i texturu či použít obrázek. Použít můžete rovnou papír, který je potištěn nebo s nějakou povrchovou úpravou. Tím si mnohé usnadníte. Pak již jen stačí vybrat vhodný text a další dekorace,
  • obrázky a ozdoby – obrázků je na internetu nepřeberné množství, stačí jen hledat a vybrat si ten správný. Jestliže pro to máte vlohy, navrhněte si jej sami. Velmi pěkně vypadají i rámečky a bordury kolem textu. Velmi originální je také svatební oznámení s fotkou snoubenců. Tu je možné do oznámení vložit na zadní stranu nebo ji začlenit dopředu a lísteček s informacemi o čase připnout za ní. Obrázky i text můžete také vytisknout vedle sebe,
  • písmo – velmi důležité je i písmo, které dodá vašemu oznámení ten správný šmrnc. Na formální oznámení se hodí klasická kurzíva a písmo s patkou. U neformálního máte větší možnosti. Zkuste například písmo, které vypadá jako ručně psané, středověké, ale nic nezkazíte ani osvědčenou klasikou. Vybírejte maximálně dva druhy písma, ať není oznámení zbytečně přeplácané,
  • hrajte si – výhodou takto vyrobeného svatebního oznámení je variabilita. Máte neskutečně mnoho možností, jak je do detailu propracovat, dozdobit, apod. Můžete přidat různé stužky, mašle, konfety, flitry, třpytky. Záleží jen na vás a vašem vkusu,
  • tisk oznámení – tisknout můžete doma, pokud na to máte dostatečně kvalitní tiskárnu. Ujistěte se, že je kompatibilní s vámi zvoleným papírem a máte dostatek inkoustu. Jestliže si na domácí tisk netroufáte, nechte si ho vytisknout u profesionálů. Na větší množství bývají velmi často slevy.

Zjistit z čeho vyrobit svatební oznámení a jak není tak těžké. Stačí být jen malinko zručná a můžete si ho vytvořit s minimálními náklady doma. Svolejte kamarádky, družičky a udělejte si zábavný den s vystřihováním, plánováním a lepením papírů, zdobením, skládáním či dáváním do obálek. Uvidíte, že o to více, se budete na svou svatbu těšit.

Ohodnoťte tento článek:
4,7
Právě čtete

Z čeho vyrobit svatební oznámení a jak na to?