Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Ušetřete čas i peníze. 9 věcí, o které nemají svatební hosté ve skutečnosti vůbec zájem

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 1. 2018

Existuje spousta detailů, se kterými se děláte při plánování svatby starosti, protože chcete, aby byla dokonalá a všem vašim hostům se líbila. Samotná organizace svatby patří k velmi vzrušujícím událostem, ale zároveň i k poněkud stresujícím. Ne vždy je potřeba snažit se být za každou cenu perfektní. Možná by vůbec neškodilo v některých ohledech zvolnit. A je dost pravděpodobné, že trochu ležérnosti a pohody ocení i vaši hosté.

I ta nejvíce přirozená a malá svatba může vyjít dost draho, když se budete snažit vyladit naprosto každý detail a splnit všem jejich přání. Ve skutečnosti ale kromě dobré hudby a jídla většina hostů skutečně nevnímá detaily. Pokud chcete uspořádat svatbu, aniž byste si museli brát hypotéku, zvažte úsporu času i peněz tím, že vynecháte následující věci, o které se hosté opravdu starat nebudou.

Kaligrafie obálky

Různě zdobené obálky obsahující svatební oznámení a pozvánku jsou opravdu zbytečné. I když je možnost ozdobit obálku krásným písmem a ornamenty bezesporu lákavá, jsou to jen zbytečně vyhozené peníze. Věřte, že hosté vyndají obsah a obálka letí během chvíle do koše. Je vůbec štěstí, když zaregistrují, co je na ní napsáno. Protože kaligrafický vzhled není zadarmo, uvědomte si, že vaše peníze tím pádem v podstatě zbytečně vyhazujete, a přitom by se jistě našla spousta jiných věcí, kam byste je mohli investovat vhodněji.

Svatební oznámení: co by na něm nemělo chybět a kdy ho poslat

Přidělená místa

Obvykle je zasedací pořádek pevně daný, ale jsou i páry, které se rozhodnout nechat hostům volný výběr místa, kde budou sedět. Ale pro hosty, kteří možná ani nevědí, kdo vlastně na svatbě všechno bude a zda-li se tam objeví i někdo jim známý, to může být velmi nepohodlná situace.

Rozhled u stolu

O jaké věci nemají svatební hosté zájem

Přestože stolní dekorace a různé středové prvky zvyšují celkový vzhled vaší svatby, většina hostů si nevzpomene, zda jste měli ve váze pivoňky nebo hortenzie, nebo zda to byly viktoriánské svíčky či voňavé ozdoby. To, o co se starají, je vidět obřad a mít možnost si se svými přáteli a rodinou příjemně popovídat. Když jim ale před obličejem bude stát obrovská kytice vysokých květin, nejspíš si dobrý zážitek ze svatby neodnesou a navíc to bude to jediné, co si naprosto přesně zapamatují. Berte tedy dekorace stolů s mírou a dejte raději méně, než více. Stejně tak buďte střídmí i při výzdobě uličky k obřadu. Vysoké květiny na vysokých podstavcích, přes které nikdo na nevěstu a ženicha neuvidí, nikoho nepotěší.

Profesionální první tanec

Pokud nejste profesionální tanečníci, není nutné nacvičovat speciální choreografii pro první svatební tanec. Díky youtobe, kde se to jen hemží videi dokonalých novomanželských tanců, má mnoho párů obavy z toho, že jejich hosté od nich očekávají to samé. Pokud to však nechcete vy sami, tančit vás nebaví nebo k tomu rozhodně nemáte vlohy či čas, klidně speciální choreografii přeskočte a zatančete si to, co umíte. Vaši hosté nic takového neočekávají a ani nechtějí.

Jakou hudbu a styl vybrat na svatební tanec. Tipy i pro netanečníky

Jídlo

Jsou hosté, kteří dávají přednost rautu s možností volby jídla a pak jsou ti, kteří mají rádi servírované jídlo. Ale obecně, pokud se na svatbě podává různé jídlo (a snad není svatba, která by nebyla o jídle), většina hostů se nestará o to, jak je jídlo podávané, ale co si mohou dát. Mezi nejoblíbenější patří právě klasický bufet, kde si vezmou talířek či tácek a naberou si to, na co mají chuť. Bufet umožňuje uspokojit mnoho stravovacích a preferenčních chutí, může tam být ovocný koutek, zeleninový, masový, sladký apod. Stejně tak většina hostů neřeší, zda je jídlo podáváno na talířích se zlatým lemováním nebo na obyčejných bílých. Jediné, co by je asi rozhodit trochu mohlo, jsou plastové příbory a talíře, které nejsou vhodné na žádnou svatbu.

Prezentace

Prezentace je oblíbeným svatebním doplňkem. Zabere ale spoustu času při přípravě a většina hostů by se bez ní klidně obešla. Když už prezentace je, dávají přednost volnému promítání, které mohou sledovat, jak chtějí.

Házení podvazkem

Házení kyticí nebo podvazkem patří ke klasickým tradicím, které jsou součástí mnoha svateb. Zatímco hod kyticí je u žen stále velmi oblíbený, muži obvykle tak velké nadšení nesdílí, a kdyby bylo po jejich, nechali by podvazek podvazkem a bavili se raději po svém. Zvažte, zda musíte na své svatbě opravdu dodržovat úplně každou tradici.

Dort

I když se svatební hosté nad dortem rozplývají, to nejdůležitější je nakonec vždycky chuť. Pokud bude svatební dort vypadat krásně, ale chuťově nezanechá vůbec dobrý dojem, většina hostů po svatbě velmi rychle zapomene, jak vůbec vypadal. Přitom svatební dorty jsou velkou položkou v rozpočtu a mohou se vyšplhat i na několik tisíc. Pokud je váš rozpočet omezený, myslete raději na chuť než na přehnané zdobení a pět pater.

Svatební dort. Inspirativní fotogalerie a jeden výborný recept

Svatební dary pro hosty

Malé pozornosti pro svatební hosty se datují do Anglie v 16. století. Tehdy darovali páry svým hostům krajky a stužky, které symbolizovaly jejich pouto lásky. Dnes jsou to často pozornosti, které jsou sice z vašeho pohledu milé a jistě s dobrým úmyslem darované, ale pro mnoho hostů jen další věcí, která jim bude doma zbytečně ležet. Často to končí tím, že pozornosti zůstanou zapomenuté na stolech, zapadnuté někde po zemi nebo také v odpadkovém koši. Výsledkem je ztráta času i peněz pro nevěstu a ženicha a samozřejmě i rozčarování z toho, že jste jim chtěli udělat radost, ale nebyla oceněna.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Ušetřete čas i peníze. 9 věcí, o které nemají svatební hosté ve skutečnosti vůbec zájem