Menu
WeddingMag
Pro nevěstu

Svatební podvazek: víte proč ho nevěsty nosí?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 9. 2018

Krajkový roztomilý podvazek si dneska natahuje takřka každá nevěsta. Mnoho z nich ale neví, jaká se k němu váže tradice a že vlastně patří k těm nejstarším svatebním zvykům. Možná, že o něm něco málo víte. A třeba se chcete dozvědět, proč vlastně na svatbu patří. Zjistěte, co svatební podvazek symbolizuje a jaké zvyky se k tomuto doplňku vážou.

Dříve tvořily podvazky běžnou součást oděvu. Nosily se textilní pásy upevněné na nohy. Měly držet punčošky nebo ponožky. Byly úzké a vyráběly se z kůže. V současné době se nosí hlavně krajka, satén a různé zdobení pomocí stužek, perel, srdíček a dalšími ozdobami. Také jejich účel už není takový jako dřív a ženy si je berou hlavně proto, aby byly sexy a přitažlivé a potěšily nebo překvapily svého partnera.

Před několika staletími se podvazky uvazovaly pod kolena tam, kde byla noha nejužší. Mělo to ten účel, aby punčošky nespadly. Dnes zase podvazek upevňuje na nejširší část stehna. V jednu doby (přibližně ve třicátých a čtyřicátých letech) byly podvazky u žen populární i jako úschovna cenností. Dámy si je schovávaly do malých taštiček, které měly pod podvazkem připevněné.

Dnes už se podvazky používají především jako doplněk a oblíbené jsou hlavně na svatbách. Také je to často dar od družiček na rozlučce se svobodou. Když je zároveň i modrý, je splněná část jedné tradice – něco nového, něco modrého.

Svatební tradice: Jaké zvyky musíte před svatbou znát?

Svatební podvazky dnes

Svatební podvazky začaly nevěsty využívat proto, aby zachránily své svatební šaty. Lidé už ve středověku věřili, že když budou mít kousek ze svatebního oděvu nevěsty, přinese jim to štěstí a zejména ženy doufaly v to, že se pak také rychle vdají. Mnoho nevěst tak muselo před davem svobodných žen doslova utíkat a chránit své svatební šaty Proto začaly házet svatební kyticí a zapojili i podvazkové pásy, které také házely do davu. Později se k tomu ještě připojily další pověry a tradice. Svatební podvazek se má nosit na stehně levé nohy a nevěstě by měl přinést šťastné manželství, budoucnost a ochraňovat ji.

Na dnešních svatbách se často dodržuje zvyk, kdy ženich musí zuby stáhnout podvazek z nohy pod šaty nevěsty. Když se mu to podaří, hodí ho do davu mezi svobodné mládence. Kdo podvazek chytí, bude mít štěstí.

Nevěsta pak hodí svou svatební kytici mezi svobodné dámy. A ta, která jí chytí, by si měla zatancovat se svobodným pánem, který získal podvazek. Při tanci má mládenec chycený podvazek navléknout na nohu dané slečně. A možná, že další svatba bude patřit právě jim dvou – tedy za předpokladu, že nemají partnery.

Podvazek dříve házela do davu nevěsta, ale často to končilo přílišnou horlivostí a klidně i bitkou, když se rozjaření pánové snažili nevěstě ukrást zpod šatů podvazek. Situaci často musel stejně řešit ženich a svatba pak byla často pokažená.

Jak vybrat svatební spodní prádlo? S našimi tipy to hravě zvládnete

Dva svatební podvazky

V zahraničí, hlavně v západních zemích, mívají nevěsty na svatbě často dva různé podvazky, protože se často předávají z generace na generaci, a tak o něj nechtějí přijít. Pokud si nevěsta vezme na svatbu dva podvazky, dává si je na levou nohu nad sebe. Ten, který si chce nechat dá výš. Ten druhý je níž a často bývá i užší a levnější. Méně zdobený a honosný.

Současný trh nabízí obrovský výběr všech možných druhů podvazků. Můžete si zvolit úplně jednoduchý kousek i náročnější s krajkou, iniciály ženicha, jeho celým jménem, datem vaší svatby apod. Můžete si ho nechat vyrobit i přímo sobě na míru. S dnešními možnostmi to rozhodně není nic těžkého.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Svatební podvazek: víte proč ho nevěsty nosí?