Menu
WeddingMag
Svatební kytice

Svatební kytice. Umíte ji vybrat podle ročního období a kdy ji objednat?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 3. 2018

Vysněná svatba si žádá promyšlený každý detail. A s tím souvisí i správný výběr svatební kytice. Velmi často dochází k tomu, že je krásná nevěsta v dokonalých šatech, ale s naprosto nevhodnou kyticí. S čím by měla ladit? Jaké existují vazby a k jakým šatům či svatbě se hodí?

Výběr svatební kytice zahrnuje mnoho faktorů

Při výběru svatební kytice nezapomeňte zvážit i typ postavy. Malá nevěsta by neměla mít kytici s dlouhou rukojetí a plnější postavy by neměly vybírat mezi kulatými a malými kyticemi. Vazby lze rozdělit na dívčí, elegantní, sportovní, klasické, extravagantní a romantické. Nebojte se sladit kytici podle vašich oblíbených barev, líčení i barvy pleti. V květinářství vám dokáží poradit a doporučí vám i správnou vazbu pro roční období. Rozhodně bychom vám ale neradili, aby kytici vybíral ženich. Ten nejspíš neví, jaké máty šaty, účes či líčení.

Svatební kytice. Jaké druhy květin použít a jak ji vybrat

Svatební kytice by vám měla být vytvořená na míru a odrážet vaší jedinečnou osobitost a vkus.

Zásady pro výběr svatebních květin

Při výběru svatebních květin byste měli dodržovat několik zásad:

  • kytice nemá být výraznější než celá nevěsta. První dojem má dělat právě ona a ne květiny. Pokud jste malé a drobné postavy, vyhněte se obrovskému pugétu. Naopak nevěsta s vysokou postavou si může dovolit něco výraznějšího,
  • základní květy z kytice by se měly objevit i v doplňkových kyticích a ostatních dekoracích, které zdobí stůl, auto či obřadní místo,
  • kytice nevěsty by měla být výraznější a zajímavější než kytice pro družičky, svědkyně či maminky.

10 tipů jak mohou být zabaleny svatební kytice

Svatební kytice podle ročních období:

  • svatba na jaře – tulipány, ranunculus, frézie, anemonky, hortenzie, kaly, irisy či konvalinky,
  • svatba v létě – nejlepší jsou barevné a veselé květiny, slunečnice, pivoňky, hortenzie, jiřiny, zvonky, delfinium, tanacetum,
  • svatba na podzim – chryzantémy, slunečnice, jiřiny, carthamus, celosie, astray, makovice, šípky a další podzimní plodiny, které hezky kytici doplňují
  • svatba v zimě – amarylis, eucharis, orchideje,
  • po celý rok – nejoblíbenější růže, lilie, gerbery, eustomu, drobnokvěté chryzantémy, kopretinky, santiny nebo i různé plody.

Kdy objednat svatební kytici?

Každá nevěsta by pro svůj svatební den měla mít kytice podle svých představ. Aby to tak skutečně bylo, je potřebná minimálně jedna konzultace svatebních květin. Ta by měla proběhnout alespoň tři týdny před svatbou. Na schůzku si sebou vezměte fotografii svatebních šatů a rozmyslete si, jaké zvolíte doplňky. Kytice pak bude hezky celý váš vzhled doplňovat.

Jaké jsou základní druhy svatebních kytic?

  • převislé – převislé svatební kytice jsou vhodné především na větší a honosnější svatby. Nedělají příliš dobrý dojem u krátkých svatebních šatů. Mnohem lépe vyniknout u šatů elegantních s vlečkou či závojem. Pokud nemáte ani jedno, nebojte se použít květy i do vlasů. Mezi převislé kytice můžeme zařadit anglickou kapku, vodopád, svazek, kaskádu či oblouk,
  • kulaté – tyto svatební kytice patří mezi nejčastější. Jsou univerzální a hodí se prakticky ke všemu. Chybu s nimi neudělají ani menší nevěsty, ale může si je dovolit i nevěsta s vyšší postavou. Zde je vhodné mít u kytice prodloužený stonek, aby byl vyvážený celkový dojem. Kulaté kytice se obvykle vážou do pevné manžety, aby se s nimi lépe manipulovalo.

Netradiční svatební kytice

Fantazie při tvorbě svatební kytice je veliká. Mohou mít tvar vějíře, košíčku či ozdobného rukávu. Klidně můžete vynechat klasiku a zkusit něco netradičního. Záleží na vkusu a také šikovnosti květinářky.

Květinové ozdoby k svatebním šatům. Jaké trendy přinese rok 2018

Barva svatební kytice

K bílým šatům není obvykle potřeba nijak barvu květin řešit a můžete si v podstatě zvolit takovou barvu nebo barevnou kombinaci, jakou chcete. Pokud mají vaše šaty nějaký barevný prvek, měla by s nimi kytice ladit. Výraznějším nevěstám budou slušet výraznější barvy či zvláštní barevné kombinace. Nevěsty se světlou pletí budou lépe vypadat s kyticí v jemných tónech.

Velikost svatební kytice

Velikost svatební kytice má také svou roli. Přizpůsobuje se postavě nevěsty i typu šatů, které si zvolila. Nejčastější volbou jsou malé kulaté svatební kytice, i když mezi oblíbené se řadí i kytice typu kapka, ale nesmí mít velký převis. Ohromující kytice, za kterými se nevěsta ztratí a sotva je unese, určitě v kurzu nejsou.

Pohroma na svatbě. Nevěsta skončila na pohotovosti. Za všechno mohly svatební květiny

Výběr svatební květin odráží obraz nevěsty a její výběr je takřka intimní záležitostí. Každá nevěsta je originálem a ve svatební den se k ní upínají oči všech. Proto si zaslouží stát se pro tento den bohyní a svatební kytice by měla celý tento obraz doplňovat.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Svatební kytice. Umíte ji vybrat podle ročního období a kdy ji objednat?