Menu
WeddingMag
Svatební kytice

Svatební kytice. Jaké druhy květin použít a jak ji vybrat

Adéla Beranová

Adéla Beranová

17. 7. 2019

Výběr svatební kytice je jednou z těch příjemnějších povinností při plánování svatby. Na trhu je navíc nepřeberné množství barev a druhů květin a dokonce i několik tvarů svatebních kytic, ze kterých můžete vybírat. Víte třeba, jak vypadá svatební kytice ve stylu biedermaier či co je zepter?

Druhy svatebních kytic podle tvaru

Svatební kytice se podle tvaru obecně dělí na kulaté, převislé, zepter a extravagantní. Každá z nich má určitá specifika a vytváří se z různých květin.

Kulaté svatební kytice čili biedermaier

Kulaté květiny se někdy také nazývají netradičním názvem biedermaier. Mohou být vytvořené z různých květin, klasikou jsou ale růže v nespočtu barev a druhů. Růže mohou být pak kombinované s jinými květinami, například fréziemi, bouvardií, kalami, liliemi, eustomou a mnoha dalšími. Kulaté svatební kytice mohou být ale uvázány také třeba ze slunečnic, orchideí či romantických kopretin, tulipánů či konvalinek.

Obecně se kulaté svatební kytice hodí k romantickým svatebním šatům se širokou sukní a třeba i bohatým zdobením. Ale pozor, platí, že čím jsou šaty zdobenější, měla by být kytice jednodušší.

svatební kytice

Kulaté svatební kytice se navíc hodí spíš k drobnějším, romantickým nevěstám. U vyšších nevěst vypadají tyto kytice zbytečně drobně a nenápadně. Řešením ale může být třeba prodloužení stonku či ozdoby visící z kytice dolů, které celkový dojem vylepší.

Místo svatební kytice si nevěsta na svatbu vzala štěňátka

Svatební kytice převislé

Převislé svatební kytice se také vážou z nejrůznějších druhů květin, mohou být z jednoho druhu, ale opět i z kombinace několika kvítků. Mohou mít tvar kapky nebo být opravdu dlouze převislé, záleží na přání nevěsty. Obecně platí, že jsou kvůli složitosti vázání dražší než jiné druhy.

Hodí se nejlépe k opravdu jednoduchým šatům s áčkovou nebo úzkou sukní bez zdobení. U bohatších šatů by za prvé nevynikly a za druhé by zbytečně zakrývaly a rušily bohatost samotných šatů. Převislé svatební kytice proto nejlépe vypadají s jednoduchými šaty, které dokážou udělat o kousek slavnostnější.

Svatební kytice převislého typu se hodí nejlépe pro vyšší nevěsty, u menších dam se doporučují jen v případě, že mají opravdu jednoduché šaty a kytice pak má šanci vyniknout.

Svatební kytice

Svatební kytice typu zepter

Jsou to poměrně jednoduché kytice, u kterých se nechává opravdu dlouhý stonek. Mohou být vázané dokulata, pak se drží jako žezlo hlavou vzhůru, nebo jako převis a pak se nosí opřené o předloktí. Nejoblíbenější květinou pro tento druh kytic jsou kaly, které jsou dnes už k sehnání v nejrůznějších barvách od žluté a oranžové, přes vínovou či fialovou až po zelenou a růžovou. Pro kytici typu zepter se ale také často používají slunečnice.

svatební kytice

Tento typ kytice je vhodný pro jednodušší moderní šaty elegantního střihu. S romantickými, zdobenými či krajkovými šaty nebude stylově příliš ladit.

Extravagantní svatební kytice

Mezi ně se řadí všechny ostatní, patří sem různé košíčky, závěsy, koule či kabelky. Najdete se je v nejrůznějších moderních katalozích a hodí se spíše pro netradiční svatby s moderním nádechem nebo k šatům opravdu jednoduchým. Navíc k nim musí být ten správný typ nevěsty, aby kytice nepůsobila příliš násilně.

10 tipů jak mohou být zabaleny svatební kytice

Nejoblíbenější květiny do svatebních kytic

Do kytice na svatbu si můžete nechat uvázat téměř jakoukoliv květinu. Ne všechny ale vypadají hezky nebo jsou úplně vhodné. Netrvejte tedy vždy na svém a nechte si poradit od zkušené květinářky. Kytice mohou být z jednoho druhu květin nebo různých kombinací, barevné nebo jednobarevné ve stylu vaší svatby. Velmi oblíbená je svatební kytice fialová, béžová, hnědá, mentolová. Jaké květiny jsou nejoblíbenější?

Svatební kytice pivoňky

Kdo miluje romantiku, jistě mu padnu do oka pivoňky. Ideálně v pastelovém odstínu. Nezapomeňte, že barva by vždy měla ladit s barvou šatů i další výzdobou. Pivoňky ovšem nekvetou po celý rok. Jejich doba je duben až červen, tak na to pamatujte.

svatební kytice

Svatební kytice růže

Svatební kytice z růží je nesmrtelná klasika na svatbě. Také se jí často přezdívá královna květin. Na trh neustále přicházejí nové a nové odrůdy. Dokonce i bez trnů, s velkým květem a různými barevnými kombinacemi. Klasickou barvou je červená, která symbolizuje žhavou lásku.

svatební kytice

Velmi romanticky působí kytice z růžových růží, které vyjadřují štěstí. Krásná a něžná květina vydrží krásná až tři týdny.

Svatební kytice tulipány

Milujete tulipány a navíc chystáte jarní svatbu? Tak si je klidně nechte uvázat do svatební kytice. Tulipány vyjadřují spolehlivost a věrnost. Také ženy, které tulipány mají v oblibě, se považují za stálé partnerky, které se poperou s každým problémem.

svatební kytice

Z těchto květin je možné vytvořit krásné a elegantní kytice. K dispozici jsou různé barevné kombinace. Oblíbená je svatební kytice bílé tulipány, která vyjadřuje něžnost, jemnost a čistotu. Možná vás zajímá jaká je za svatební kytici tulipány cena. Ta se pohybuje přibližně kolem 1500 Kč. Záleží na počtu květin, dalších dekorací, stužek apod.

Svatební kytice frézie

Nádherná je i kytice z frézií. Myslíte si, že to nebude pěkné? Ale vůbec ne. Květy frézií mají několik velikostí okvětních lístků. I tady je možnost si vybrat z mnoha barevných variant. Jsou růžové, fialkové i modré. V minulosti byla květina využívána především jako doplněk ke kalám. Krásně vypadá i kombinace svatební kytice růže a frézie. A jaký je její význam? Nevinnost.

svatební kytice

Svatební kytice kala

Kala je velmi elegantní svatební kytice a osvědčená klasika. Okvětní pláty mají velmi elegantní tvar a navíc připomínají nevěstu ve svatebních šatech. A není nutné zůstat jen u bílé klasiky. Mají mnoho barevných odstínů. Jsou žluté, oranžové, fialové, růžové. Velmi dobře vypadá celá kytice, pokud je doplněna perličkami a dalšími květinami. Z těchto květin jsou svatební kytice spíše delší a ne příliš široké. Kaly se hodí i do vlasů nebo na svatební dort.

svatební kytice

Svatební kytice gerbery

Gerbera je poněkud neobvyklá a přitom velmi krásná svatební květina. Báječně bude působit zejména v létě. Do slunečného dne s modrou oblohou bude barevná kytice jako stvořená. Navíc barvy na slunci krásně vyniknou a zazáří.

svatební kytice

Svatební kytice lilie

Lilie je květinový starověký symbol, který se používá již po staletí v mnoha zemích. Dokonce existují i legendy, které vypovídají o jejím božském původu. Bílé lilie představují ztělesnění šlechty, aristokracie, lásky, čistoty, myšlení, mateřství. I její další barvy mají různé významy. Lilie jsou něžné, romantické a jemné. Jaká je cena svatební kytice lilie? I zde je cena různá podle počtu květin, složitosti vázání i použitých dekorací. Obvykle se pohybuje za jednoduchou kytici okolo 1000 Kč. V kombinacích s dalšími květinami je cena o něco vyšší kolem 1500 Kč.

svatební kytice

Jarní svatební kytice

Plánujete svatbu do jarních měsíců a bojíte se, že nebudete mít na výběr žádné krásné květiny? Mýlíte se. Právě na jaře kvete tolik nádherných květin, které jsou jako stvořené do svatebních kytic. Rozhodně neuděláte chybu s tulipány, které se báječně hodí. Vhodné jsou i narcisky, pivoňky a čerstvá zelená tráva jako doplněk.

Jaké fotografie se svatební kyticí by vám neměly chybět ve svatebním albu?

Svatební kytice ceny

Kolik dáte za svatební kytici? To je velmi složitá otázka. Někde to může být 1000 Kč a někde klidně i 3000 Kč. V tomto rozmezí se také kytice většinou pohybují. Některé květinářství vám může dát i slevu, pokud si u nich objednáte celou květinovou výzdobu, tedy i kytice pro maminky, svědkyni, družičky a korsáže pro ženicha a aranžmá na auto a další místa. Cenu ovlivňují zvolené květiny, velikost kytice, doplňky, ozdoby i druh. Čím složitější, tím dražší. Cenu ovlivňuje také roční období, protože některé květiny jsou v různých fázích roku hůře dostupné a dražší.

5 způsobů jak usušit svatební kytici

Kytice na svatbu dodá svatbě to pravé kouzlo a rozzáří ji. Navíc je nesmírně důležitá pro nějakou svobodnou slečnu, která se stane její šťastnou majitelkou, až budete květinou házet. Proto ji vyberte opravdu pečlivě.

Svatební kytice fotogalerie

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svatební kytice. Jaké druhy květin použít a jak ji vybrat