Menu
WeddingMag

5 způsobů jak usušit svatební kytici

Adéla Beranová

Adéla Beranová

30. 6. 2018

Svatební kytice je symbolem vašeho velkého dne a snad žádné nevěstě se s ní nechce loučit. Ideálním řešením je uchovat si ji na dalších pár let v usušené podobě. Je hned několik způsobů, jak to udělat. 

Sušení teplým vzduchem

Tento způsob lze využít pro většinu květin. Kytici umístíme do temného prostoru s proudícím vzduchem, vhodná je například půda nebo prostor nad radiátory. Ideální je zavěsit ji za stonky. Rychlým sušením se dobře zachovávají barvy, pomalým zase tvar květin.

Sušení ve váze

Do vázy dáme trochu vody a vložíme kytici, voda se časem odpaří a květiny postupně uschnou. Tento způsob je vhodný zejména pro květiny, které se běžně sušením rozpadají, jako jsou hortensie, dubové listí nebo traviny.

Jaké fotografie se svatební kyticí by vám neměly chybět ve svatebním albu?

Sušení pomocí silikagelu

Silikagel jsou kuličky nasávající vlhkost, které běžně najdete třeba v nově koupené kabelce či botách. Na dno nádoby nasypejte silikagel, položte na něj svatební kytici a celou ji kuličkami zasypejte. Na teplém místě probíhá sušení rychleji. Podobně působí i jemný písek či prací prášek. Výhodou této metody je zachování tvaru květin.

Sušení glycerinem

Jeden díl glycerínu a dva díly teplé vody smícháme a nalijeme do nádoby. Konce stonků rozklepeme kladívkem a vložíme do nádoby s roztokem, aby byly ponořené cca 3 až 5 centimetrů. Nádobu i s květinami dáme na světlé místo. Po dvou až třech týdnech svatební kytici vyjmeme, stonky omyjeme  vodou a dosušíme běžným způsobem. Glycerín postupně nahradí vodu v buňkách rostlin a ty díky tomu zůstanou vláčné a nikdy už neuschnou.

Svatební kytice. Umíte ji vybrat podle ročního období a kdy ji objednat?

Sušení svatebních kytic mrazem – lyofilizace

Jde o speciální způsob sušení pomocí mrazu. Květiny se uzavřou do sublimační komory, ze které je odčerpán vzduch a je ochlazena na přiblížně mínus 50 °C. Voda v květinách se změní v led, který za daných podmínek sublimuje a je odveden mimo prostor komory. Výhodou je, že květina zůstane nádherně barevná a přirozená, květy jsou na dotyk pružné a není tak křehká jako klasická sušená květina.

Sušení lyofilizací nabízí například firma Lyofa za cenu 1800 Kč. Sušení trvá 7 až 14 dní a je potřeba si ho objednat minimálně 3 týdny dopředu. Svatební kytice vhodná pro tento druh sušení by se měla skládat převážně z růží a jako doplněk mohou být použity frézie, třezalky, karafiáty, hortenzie a zeleň.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 způsobů jak usušit svatební kytici