Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Právě zasnoubení? Máme pro vás 11 tipů, na plánování svatby

Martina Mádlová

Martina Mádlová

16. 12. 2017

Váš milý vás konečně požádal o ruku. Vznášíte se na vlnách štěstí, ale pomaloučku a polehoučku musíte začít přemýšlet nad tím, jak vlastně chcete, aby vaše svatba vypadala a co víc, měla byste začít myslet na plánování svatby. I když se budete brát třeba až za několik měsíců, svatba je taková událost, kterou je potřeba plánovat s dostatečným předstihem. Jak začít po zásnubách plánovat svatbu?

Jakmile opadne prvotní euforie a šok z toho, že se budete vdávat a vy dokážete odtrhnout oči od toho přenádherného prstenu, budete muset začít s plánováním a přípravami. Přinášíme vám přehled nejdůležitějších věcí, které je nutné udělat, abyste doopravdy zahájili svatební přípravy.

1. Stanovte datum svatby

V první řadě stanovte datum svatby. S tím souvisí i výběr a rezervace místa, kde se bude konat svatební obřad a hostina. Některá více oblíbená místa bývají zamluvena klidně i rok dopředu, proto se informujte včas, aby byl vámi vybraný termín ještě volný. Popřemýšlejte také o tom, aby se o vašem termínu již v rodině něco významného nedělo a nedocházelo ke zbytečným konfliktům.

 

2. Výběr stylu svatby

Než budete zkoušet šaty, rezervovat kapelu či vybírat dorty, představte si, jaký styl a atmosféru chcete na své svatbě vytvořit. O čem sníte? Co si přejete? Má to být slavnost při svíčkách, romantický zámek, pláž někde v tropech? Zvažte také otázky, zda se bude jednat o malou nebo velkou svatbu, zda pozvete jen rodinu nebo každého, koho znáte, zda se budete svatba odehrávat uvnitř nebo venku. Chcete moderní, klasickou, rustikální nebo úplně jinou veselici? Prolistujte si knihy, časopisy a různé svatební fotografie. Určitě najdete něco, co podpoří vaší kreativitu, a vy si řeknete: „Tohle je přesně to, co chci.“

3. Stanovte si rozpočet

Pokud váš rozpočet není neomezený a chcete mít přehled o financích, měli byste si podrobně rozepsat svůj svatební rozpočet. Můžete si vypsat jednotlivé položky na papír nebo využít některou z internetových aplikací, které jsou již dneska dostupné. Nejlepší je, zapsat si je všechny do tabulky a seřadit podle důležitosti. Ke každé položce pak přiřaďte procenta z celkové stanovené částky, přesnou hodnotu nebo cenové rozpětí. Vždy, když něco zajistíte, připište si k položce reálnou cenu, kterou odečtete od celkového rozpočtu. Budete tak mít přehled o tom, kolik už jste utratili a kolik ještě zbývá.

Kolik peněz stojí svatební hostina či dort

V rozpočtu by nemělo chybět:

  • cena za obřad a za matriku
  • svatební šaty a boty pro nevěstu
  • oblek a boty pro ženicha
  • snubní prsteny
  • svatební oznámení a další tiskoviny
  • květiny a výzdoba
  • výzdoba místa obřadu a hostiny
  • kadeřnice a vizážistka
  • kameraman a fotograf
  • svatební dort a cukroví
  • jídlo
  • auto pro nevěstu a ženicha
  • hudba k obřadu a na svatební párty
  • večerní program
  • svatební večírek, pití a částka za pronájem místa

4. Seznam hostů

Seznam hostů je velmi důležitý. Při jeho tvorbě musíte zvážit řadu faktorů. První je místo svatby, protože ne všude je kapacita neomezená. Obvykle je to spíš naopak. Sepište si jména lidí, které chcete pozvat a rozhodněte, zda mají přijít i s partnerem. Stanovte si osoby, které budou mít na svatbě určitý úkol (svědkové, družičky). Napište si také, kdo bude zvát i na hostinu, kdo jen na obřad a kdo na večerní zábavu. Nezapomeňte že, že počet hostů má velký vliv na váš svatební rozpočet.

5. Zvolte místo pro obřad a hostinu

Najděte místo pro obřad a hostinu. Nejlepší je, když se vše odehrává na jednom místě a vy nemusíte nikam přejíždět. Pokud máte nějaké vysněné místo či speciální požadavky, řešte je jako první. Zjistěte také, jaká data jsou volná a pokud to vaše mezi nimi není, musíte zvážit, jak moc na něm trváte a popřípadě hledat místo jiné.

6. Výběr snubního prstenu

Výběr zásnubního prstenu je velmi důležitý a chce svůj čas. Budete ho nosit po celý svůj život, tak ať se na něj stále díváte s láskou a se zalíbením. Můžete si ho vybrat na internetu, kde ale hrozí riziko, že vám přesně nepadne nebo nebude ve skutečnosti vypadat tak krásně, jak jste si vysnili. Vhodnější asi bude kvalitní klenotnictví. Na požádání si do prstenů můžete nechat vyrýt nějaký nápis. Mohou to být vaše jména a datum svatbu nebo jiný text, který má pro vás hodnotu.

Svatební koordinátor. Proč se bez něj vaše svatba neobejde?

7. Organizace svatební party

Nyní je načase, abyste oslovili své družičky a svědky. Čím dříve se jich zeptáte a domluvíte se, tím dříve od nich získáte velkou pomoc. Budete rádi, až vám pomohou s organizací, pečením, přípravou, výzdobou. Protože zvládnout vše sama je opravdu velmi náročný úkon.

8. Zvažte koordinátora

Pokud máte náročné zaměstnání, velké představy nebo chcete opravdu velkou a honosnou svatbu, kterou byste jen těžko organizovala sama, je vhodné si najmout svatebního koordinátora. Ten vyřídí všechny nezbytné věci za vás a na vás bude jen vše odsouhlasit a sdělovat svá přání a představy. Koordinátor může připravit v podstatě svatbu na klíč nebo koordinovat pouze samotný svatební den. Záleží jen na vás.

Plánování svatby

9. Vyřiďte formální záležitosti

Se sňatkem se váže mnoho formálních náležitostí. Připravte si proto seznam všech důležitých záležitostí, které je nezbytné vyřídit, abyste se mohli vzít. K nim patří podání žádosti o uzavření manželství na matrice, pod kterou spadáte a nezapomeňte kontaktovat oddávajícího, aby měl ve vašem termínu čas.

11. Rozešlete svatební oznámení

Reálná organizace svatby začíná výběrem a rozesíláním svatebního oznámení a pozvánek. Součástí pozvánek by měla být i tzv. odpovědní kartička, kde vám hosté budou moci sdělit, zda se vaší svatby zúčastní nebo ne. Podle toho pak budete moci naplánovat sezení, zasedací pořádek, občerstvení apod. Pozvánky vybírejte podle stylu svatby, ale samozřejmě i podle svého vkusu.

Svatební pozvánky. Co mají obsahovat a proč jsou důležité?

11. Ostatní plánování svatby

A přichází čas na další plánování svatby. V první řadě je to výběr těch nej svatebních šatů, fotograf, výzdoba, květiny, svatební tabule, svatební dort a koláčky, hudba. Zkrátka cokoliv, co je pro vás na svatbě důležité a neobejdete se bez toho. Zabezpečit můžete i dopravu pro hosty a ubytování, oblek pro ženicha a družbu, šaty pro družičky, šaty pro vás až sundáte své svatební, program pro hosty, dárečky pro hosty a klidně i svatební cestu.

Je jasné, že tento plán je jen orientační. Musíte ho přizpůsobit svým prioritám a potřebám. Jednotlivé věci zajišťujte podle toho, jak váhu jim přikládáte. Pro někoho jsou důležitější šaty, pro jiného zase hudba.  Možná chcete jen malinkou svatbu doma na zahradě nebo formální obřad pouze se svědky na úřadu. Ať už si zvolíte cokoliv, nejdůležitější je, aby byli vy spokojení.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Právě zasnoubení? Máme pro vás 11 tipů, na plánování svatby