Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Svatební koordinátor. Proč se bez něj vaše svatba neobejde?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

27. 7. 2017

Dřív bylo takřka nemyslitelné, aby svatbu organizoval někdo jiný než snoubenci nebo maximálně rodina. Dnes už to naštěstí není nic zvláštního a ani vymoženost pro bohaté. Svatební koordinátor se objevuje čím dál častěji. I když utratíte nějaké peníze navíc, odpadne z vás stres, spousta práce a stráveného času nad starostmi, které může klidně řešit někdo jiný.

Kdo je svatební koordinátor?

Svatební koordinátor je profesionál, který se zabývá vytvářením svateb na klíč. Jeho služeb může využít kdokoliv. Můžete si nechat připravit komplet celou svatbu nebo jen její část. Svatba sebou nese spoustu starostí, zařizování a času. Kdo si chce svatební den užít a nestresovat se do poslední chvíle tím, co všechno ještě musí zařídit, může se obrátit na profesionální svatební agentku, která vezme na svá bedra starosti a odpovědnost. Oni už vědí, kam zavolat, kdo je dobrý a kdo ne. Mají zkušenosti a známosti. Zde se šetřit nevyplácí.

Jakou práci dělá svatební koordinátor

Ve svatební den může být funkce svatebního koordinátora různá. Nejčastěji se stará o kontakt s dodavateli, reguluje a organizuje průběh příprav a svatebního obřadu, přebírá dary, usazuje hosty a vítá je. Stará se o jejich informování a přesuny na potřebná místa. Protože každá svatba je jiná, je nutné, aby byl svatební agent přizpůsobivý a znal vaše přání a představy. „Když už se lidé berou, jsou ochotní dost investovat, aby nemuseli slevovat ze svých představ,“ potvrzuje olomoucká svatební agentka Jana Hanzelková. Ovšem i svatební agentury nejsou všechny stejně kvalitní. Proto vybírejte obzvláště pečlivě na základě referencí, zkušeností a ohlasů. Na trhu je velké množství různých firem, které vám dokáží zorganizovat vás velký den. Důležité je to, zda jsou koordinátoři proškolení a mají potřebné certifikáty, které uděluje Evropská asociace svatebních koordinátorů.

Proč ano?

  • ušetříte si spoustu starostí, času a nervů, protože svatební koordinátor řeší vše za vás, svatební agentury mají mnoho kontaktů a často dokáží domluvit nižší ceny u dodavatelů. O tom, že ukočírovat svatbu není žádná legrace, se koneckonců přesvědčila i Hanka z Beremese.cz, která fungovala jako svatební agentka na svatbě své dcery: „Byl to neskutečný kolotoč. Řešili jsme chybějící příbory, talířky, nevolnost svatebčanů, nefunkční klimatizaci. Pořád bylo nutné přivážet a odvážet různé lidi a věci, v mezičasech rozhýbávat zábavu, když uvadala.“
  • můžete si užívat svůj den bez obav, že se něco pokazí a vy to budete muset řešit.

Proč ne?

  • koordinace celé svatby určitě do rozpočtu zasáhne, ale můžete si domluvit agenturu jen na samotný obřad, na konzultaci před, apod.,
  • pokud zvolíte neprofesionální a nekvalitní agenturu, může se stát, že místo pohody na svatbě budete muset řešit spoustu starostí, stejně jako se o tom přesvědčila i Michaela, která napsala na server beremese.cz: „I na hostině za půl milionu se můžou hosté otravovat, když jim dáte rozpis i na to, v kolik si můžou dát pivo. Moje agentura to přehnala, bylo to celé vyumělkované. Lidé se začali bavit, až když to skončilo a už nebyl plán,“ vzpomíná.

Cena svatebního koordinátora

Ceny jsou závislé na tom, jaké služby budete požadovat a samozřejmě vše ovlivňuje i velikost a náročnost svatby. Svatební agentury nabízejí různé možnosti a služby. My si představíme služby a ceny Svatební agentky, kterou založila na Moravě Mgr. Jana Kubáčová. Její působnost se neomezuje jen na Moravu, ale na celou ČR. Na kontě má agentura už stovky českých i zahraničních párů. Jejich moto je, že organizují každou svatbu, jako by byla jejich vlastní.

Zásnuby na míru

Začneme pěkně od začátku, a to zásnubami. Pokud chcete svou milou překvapit a připravit opravdu nezapomenutelné zásnuby, na jejichž konci bude znít vysněné „ano“, je nutné požádat o ruku správně. Cena je od 2000 Kč + náklady na cestovné a pořízení potřebných věcí. Využít můžete také možnost organizace loučení se svobodou a předsvatebního odreagování za 150 Kč/hod.

Symbolický svatební obřad

Služba vhodná pro ty, kdo nemohou mít klasický obřad nebo ho nechtějí. V ceně je zahrnuta účast koordinátora, oddávajícího a příprava symbolického svatebního obřadu a sepsání proslovu, kompletní zajištění koordinace obřadu. Cena: 5000 Kč + cestovné.

Svatba na klíč

Svatba na klíč je služba, kdy si opravdu nemusíte dělat starosti vůbec s ničím. Jedná se o komplexní svatbu na míru podle vašich přání, snů a požadavků. Čeká vás až deset hodin osobních setkání, vypracování návrhu organizačního schéma svatebního dne, nepřetržité poradenství, možnost připravit i loučení se svobodou, správa svatebních darů, zajištění dodavatelů, vypracování cenové kalkulace. Ve svatební den můžete počítat s celodenním poradenstvím a pomocí, péčí o vizáž nevěsty, příprava a organizace svatebního programu. Zkrátka svatba od A do Z. Cena této služby není vykalkulována a je na dotaz.

Den se svatební agentkou

Možná si chcete svatební den organizovat sama, ale uvítala byste konzultaci s někým, kdo tomuto oboru opravdu rozumí. A tato služba vám může hodně pomoct. Koordinátorka si na schůzce vyslechne vaše představy a přání, sestavíte předběžný časový harmonogram, poradí vám ověřené, kvalitní a cenové dostupné dodavatele a pomůže s tvorbou programu pro hosty. Všechny materiály pak dostanete na email. Na schůzku můžete vzít i další tři osoby. Cena je 3000 Kč/realizace služby.

Jak se stát svatební koordinátorkou?

Práce svatebního koordinátora je krásná, ale rozhodně ne jednoduchá. Protože zatím neexistuje žádný obor „Organizace svateb“, musíte se učit svou pílí, sbíráním zkušeností a pracovitostí. Musíte si zvyknout na práci pod tlakem, rychle se rozhodovat a dokázat komunikovat s lidmi. Dobré základy získáte v oborech, jako je učitelství, manažerská studia či kvalitní hotelové školy.

To hlavní jsou však zkušenosti. Asi nejlepší možností je výpomoc na různých svatbách kamarádkám, známým, rodině, apod. Poté můžete začít oslovovat svatební agentury a nabízet své služby. Zpočátku nemůžete počítat s velkými funkcemi, ale každá zkušenost se počítá. A když se budete poctivě učit a pracovat, jistě se dostanete až na svou vysněnou pozici.

Kurz na svatební koordinátory

V ČR existují různé kurzy, které pořádá jedna z nejstarších svatebních agentur. U ní můžete získat certifikát o tom, že jste jejich absolventem a většina svatebních agentur na tento kurz své pracovníky posílá. Určitě je to velké plus, které vám pomůže dostat se až k vysněné práci, ale pamatujte si, že praktické zkušenosti nenahradí.

Pokud vás žádná informace neodradila a stále je tato práce vaším snem, dejte se do toho. Přejeme vám hodně štěstí do začátku a spoustu spokojených klientů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svatební koordinátor. Proč se bez něj vaše svatba neobejde?