Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Jak vytvořit seznam svatebních hostů? Tipy, s kterými to půjde hravě

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 12. 2017

V průběhu plánování svatby existuje milion detailů, které je potřeba zvážit. Jedním z nich je i seznam svatebních hostů.

Plánování svatby může být někdy velmi náročné, i když zpočátku se to zdá  jednoduché. Začnete s nadšením řešit termín, místo, šaty, prstýnky a postupně zjišťujete, že zase tak snadné to není. Váš termín je obsazený, místo, které jste vybrali, je dražší než váš rozpočet, šaty žádné vhodné nejsou a prstýnky jakbysmet. A co teprve když se dostanete k seznamu svatebních hostů. I to může být docela oříšek. Projděte si přehled několika pravidel, která byste při jeho tvorbě měli dodržovat.

Mějte na paměti, jak chcete mít sestavený celý den

I když se vám to možná bude zdát zvláštní, pokud nevíte přesně, jak chcete, aby váš svatební den vypadal, je seznam hostů jednou z prvních věcí, kterou byste při plánování svatby měli vytvořit. Nejdříve si ale musíte odpovědět na některé otázky. Jak velkou budete mít svatbu, kde ji chcete mít a v jaký den. Protože pokud byste plánovali obřad na všední den, je jasné, že by účast nebyla tak veliká jako o víkendu.

Svatební pozvánky. Co mají obsahovat a proč jsou důležité?

Myslete na své finanční možnosti

Váš rozpočet ovlivňuje každé vaše rozhodnutí ohledně svatby. Když odečtete všechny ostatní výdaje, kolik chcete zaplatit za jednoho hosta? Jaká jídla a kolik jste ochotni a schopni na svatbě mít? Může to být luxusní menu, levnější raut, obyčejné grilování atd. Možností je opravdu mnoho. Stejné je to s nápoji. Hosté mohou mít k dispozici kompletní nabídku nápojů nebo jen určité druhy a zbytek si doplatí sami. Chelsea Roy, zakladatel společnosti Everything But The Ring prohlásil, že je vhodné si vzít minimální poplatek za osobu na jídlo a nápoj a k tomu pak přidat ještě poplatek za službu. To je částka, kterou skutečně vynakládáte za jednu osobu na seznamu. Pohoštění za jednoho hosta na celý den se pohybuje v rozmezí od 1500 – 3000 Kč, jen za oběd nebo jen raut pak 500 – 1000 Kč, svatební dort 1000 – 3000 Kč a cukroví 500 – 600 Kč/kg.

Je těžké rozhodnout, koho na svatbu pozvete a koho ne, ale nejde pozvat všechny na úkor toho, že si svůj den vůbec neužijete a budete přemýšlet jen o tom, jak to proboha všechno zaplatíte.

Přemýšlejte o svých představách

Není příliš reálné skloubit dohromady obrovskou oslavu a zároveň osobnější a komornější svatební den. Proto se musíte rozhodnout, kdo na svatbě opravdu být musí a koho si třeba ponecháte až na pozdější rozhodnutí.

Také se ujistěte, že jste s hosty jasně domluvení na tom, zda sebou mají vzít i celou rodinu nebo jsou zvaní jen oni. Představa o konečném počtu hostů vám také pomůže k některým rozhodnutím, jako je místo konání a jídlo. Není nutné mít naprosto kompletní seznam, protože se vždy dá něco poupravit, ale určitou představu byste mít měli.

Vytvořte si záložní seznam

Záložní seznamy jsou sice poněkud zvláštní, ale jestliže si opravdu nejste jistí, kdo by na vaší svatbě měl být a kdo ne, může toto být zajímavý kompromis. Co je vlastně záložní seznam? Znamená to, že jste si vytvořili dva seznamy lidí. První zahrnuje ty, o kterých si myslíte, že jsou na vaší svatbě nepostradatelní a ve druhém budou hosté, které byste tam chtěli, ale není to nezbytně nutné.

Čím dříve pošlete pozvánky, tím dřív můžete mít také představu o tom, kdo na svatbu nepřijde a vám se otevře prostor pro další. Nezapomeňte také poslat pozvánky včas, nejlépe několik týdnů před svatbou, ať víte, kdo se na svatbě objeví a kdo ne.

Svatební oznámení: co by na něm nemělo chybět a kdy ho poslat

Napište si seznam ručně na papír

Napište si svůj seznam hostů raději ručně. Na počítači se totiž bude zdát stále krátký a přitom může růst a růst.

Proto si ho vytvořte nejdříve na papíře a až pak ho můžete přepsat na počítači. Papír a tužka vám pomohou uvědomit si, kolik lidí je na  seznamu. Tak včas jejich počet zredukujete na únosné množství.

Sejděte se s ostatními

Každý, kdo se podílí na vytváření seznamu hostů pro vaši svatbu, musí mít přehled. Pokud jste vy a váš partner jediní, kdo rozhodují o přítomnosti hostů na svatbě, pak jste také jediní, kdo se seznamem musí souhlasit. Většinou ale všude existuje ještě někdo další zainteresovaný. Nejčastěji jsou to rodiče, prarodiče a jiní blízcí příbuzní.

Svatba s dětmi nebo bez nich

Možná na svatbě děti chcete a možná ne. Pokud u vás platí druhá varianta, neměli byste se bát tuto skutečnost hostům sdělit. Máte na to právo. Neváhejte mít svatbu pouze pro dospělé.

Když nechcete, aby byl váš nádherný obřad přerušen plačícím dítětem nebo výskáním větších dětí nebo nemáte zájem se neustále na tanečním parketu někomu malému vyhýbat, požádejte hosty s dětmi, aby je pro tentokrát nechali doma. A to zejména tehdy, když je na vaší svatbě většina hostů bezdětných.

Řešení existuje i v situaci, kdy to na svatbě bez dětí nejde, a vy víte, že jich bude opravdu hodně. Pak je nejlepším řešením sjednání nějakého profesionála, který je bude hlídat a starat se o zábavu. Jejich rodiče tím pádem dostanou šanci si svatbu také dostatečně užít.

Nejsou na vaši svatbu zvány děti? Oznamte to hostům zdvořile, ale jasně

Dodržujte limity

Určitá omezení jsou na svatbě vždy. Místo pro obřad a svatbu má určitě limity pro maximální počet hostů. Proto je také nutné přizpůsobit svůj seznam kapacitě daného místa. Stejně tak je nutné myslet na to, že se někam musí vejít taneční parket, kapela apod.

Navíc, nikdo asi nechce na vaší svatbě stát, protože jste pozvali víc lidí, než kolik se jich pohodlně mohlo vejít do sálu či jiného prostoru, kde se svatba odehrává. Nad stanovený limit tedy zvěte jen pár hostů pro případ, že by někdo nedorazil, ale tak, aby i tyto hosty bylo kam posadit.

Kdo platí svatbu?

Ten, kdo platí za svatbu, by měl mít určitý vliv i na seznam hostů. Pokud si celou svatbu vy i váš partner platíte sami, máte také plné právo o všem rozhodovat. Když vám ale část svatby platí někdo další, je logické, že bude chtít mít také svůj podíl na rozhodování.

Tvorba seznamu hostů může být hodně náročná zejména v případě kdy rodiče hodně přispívají do rozpočtu. Pochopitelně pak mají pocit, že jejich přátelé a rodinní známí mají na vaší svatbě určitě být a váš nesouhlas by pak mohl vést ke zbytečným sporům. Předpokladem kompromisu je nastavit rodičům určitý počet hostů, který mohou oni pozvat, aby na vaší svatbě mohli mít pro sebe důležité lidi a zároveň nenarušili vaše představy a přání.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jak vytvořit seznam svatebních hostů? Tipy, s kterými to půjde hravě