Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Nejsou na vaši svatbu zvány děti? Oznamte to hostům zdvořile, ale jasně

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 11. 2017

Chcete si svatbu užít bez dětí? V dnešní době to vůbec není tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát. Ne vždy se ale vaše rozhodnutí musí setkat s kladnou odezvou ze strany hostů. Každý vaši volbu nepochopí a může se stát, že někteří se i urazí. Na druhou stranu by svatebčané měli respektovat vaše přání a přizpůsobit se. Jak zdvořile říct hostům, že děti na vaši svatbu nejsou zvané?  

Proč někteří snoubenci nechtějí na svatbě děti?

Pokud dostanou svatebčané oznámení s informací, že na svatbu nejsou zvány děti, často se podivují, proč to tak je. Je to jednoduché. Děti jsou sice radost, ale také starost a na svatbě to platí často dvojnásobně. I když jsou to zlatíčka a měli by je mít na starosti primárně jejich rodiče, nemohou je mít na očích neustále a tak klidně může dojít i k nějaké nemilé události. Ne každý pak ale takovou událost bere s humorem a nadhledem.

Někteří rodiče se příhodě zasmějí a přijde jim zlobení dětí milé, zábavné a přirozené. Podle nich dodají svatbě lidskost a odbourají nervozitu. Pro jiné to ale může být dost nepříjemné, trapné a obtěžující. Co někdo považuje za normální a přirozené, jinému už může vadit. A zejména bezdětní mají často s běhajícími a křičícími dětmi problém.

Nejčastěji se pro svatbu bez dětí rozhodnou právě ti snoubenci, kteří ještě děti nemají, a proto nemají potřebný nadhled pro jejich občasné zlobení. Chtějí se bavit mezi dospělými a celou akci pojmout spíš jako velkou party.

I při plánování svatby je ale potřeba dojít určitým kompromisům a určit si priority. Než se tedy rozhodnete uspořádat svatbu bez dětí, zamyslete se nad některými věcmi, zodpovězte si pár otázek a zvažte možnosti. Pokud jste si ale jistí, že na své svatbě malé návštěvníky nechcete, dejte to svatebčanům včas a zdvořile vědět.

Čtěte také: Tipy jaký program zajistit na svatbě pro děti

Svatební oznámení bude adresováno jen dospělým

Asi nejjednodušší způsob, jak tuto skutečnost oznámit, je správně adresovat svatební oznámení. Napište na něj například „Pouze pro dospělé“. Další možností je také odpovědní kartička, která se k oznámení připojuje. Na tu uveďte jména pouze dospělých. Kartičku můžete stylizovat následovně: Paní Nováková se zúčastní/nezúčastní, Pan Novák se zúčastní/nezúčastní.

Určitě rovnou nepište text „děti nejsou vítané“ nebo „bez dětí“. Mohlo by to vyznít mnohem hůře, než jste to mysleli. Mnohem vhodnější je jednoduchý dovětek, že se jedná o svatební veselici pro dospělé. Tak dáte rodičům slušnou a decentní formou najevo, že na svatbu nejsou děti zvány a zároveň i poskytnete dostatek času na zajištění hlídání.

Čtěte také: Jak si říct o peníze na svatbu? Zkuste to vtipně, originálně a bez rozpaků

Jaký text napsat na svatební oznámení, když nejsou zvány děti?

S cílem umožnit všem hostům pohodový a relaxační večer, rozhodli jsme se, že náš svatební den bude určen pouze dospělým. Doufám, že toto oznámení nezpůsobí žádné potíže a i nadále se k nám připojíte v tento pro nás významný den.

V náš slavnostní den chceme dát hostům příležitost, aby mohli na chvíli vypnout a užít si den bez starostí a péče o malé loupežníčky. Proto zdvořile žádáme o účast pouze dospělých.

Uveďte informaci na svatební web

Budete tvořit svatební web? Skvělý nápad, protože je to nejlepší místo, kam můžete psát důležité informace o vašem dni. Uvedete tam informace o přepravě hostů, organizaci svatebního dne, dress codu, místě konání a můžete zde klidně připsat i to, že obřad a hostina je jen pro dospělé.

Zajistěte hlídání dětí

Není nutné hned děti ze svatby vyloučit. Možností je také zajištěné hlídání buď od specializovaných agentur, nebo někoho známého. Můžete zajistit dětský koutek, zajímavý program apod. Možná tak odpadnou vaše problémy s dětmi na svatbě a uspokojí hosty, které by na svatbu bez dětí nechtěli přijít.

Čtěte také: Kritické okamžiky při plánování svatby. Kterých 5 překážek musíte překonat?

Zkuste najít společné řešení

Pokud oznámíte, že na svatbě děti nebudou, musíte počítat i s tím, že někteří rodiče přijít odmítnou (hlídání neseženou, nechtějí jít bez dětí apod.). Opravdu musíte své obavy řešit rovnou striktním zákazem? Možná by stačilo jen si s rodiči dětí promluvit a říct jim o svých obavách. Domluvit se na přijatelném řešení (rodiče zůstanou s dětmi u východu obřadní síně, budou si své děti opravdu hlídat apod.).

Svá přání rozhodně neformulujte jako rozkaz. Vyjádřete je citlivě a jasně. Zdůrazněte výhody, které to bude mít. Rodiče si budou moci trochu vyhodit z kopýtka, bavit se celý večer, dát si třeba i nějaký drink.

Pamatujte si, že se nikdy nezavděčíte všem. Pokud svá přání sdělíte citlivě, slušně a s noblesou, můžete mít svědomí naprosto čisté. Povzneste se nad to, že se možná někdo urazí. Je to vaše svatba a váš velký den, tak si ho naplánujte tak, jak chcete vy.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Nejsou na vaši svatbu zvány děti? Oznamte to hostům zdvořile, ale jasně