Menu
WeddingMag
Pro ženicha

Jak se připravit na svatbu, když jste ženich?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 6. 2018

Ve svatební den bývá ta největší pozornost upřená na nevěstu. Je to také většinou ona, kdo svatbou žije a prochází celým kolotočem příprav. Také většina článků je zaměřená spíše na nevěsty. Dnes tomu ale bude trochu jinak. Dnešní článek je určený ženichovi a obsahuje plán věcí, které by měl před svatbou zařídit.

Podle tradice by měl ženich a jeho rodina obstarat na svatbu pití a nevěstina rodina jídlo. Jak to budete mít na vaší svatbě už je jen na vás. Můžete rozhodovat společně o všem nebo se domluvit na tom, že celá organizace bude v rukou nevěsty. Přípravy svatby mohou být dosti stresující záležitostí a často dokáží do hloubky prověřit vztah dvou lidí i jeho funkčnost.

Výběr svědka

Výběr svědka je velmi důležitý úkol. Jeho role totiž nespočívá pouze v jednom podpisu. Svědek ženicha by měl nalévat všem svatebním hostům, aby zábava nevázla a postarat se o svatební přípitek a proslov, pokud se toho nezhostí tatínek nevěsty. Vybírejte pečlivě, kdo vám bude stát na svatbě za zády. Měl by to být někdo, komu věříte, a kdo zároveň dokáže pobavit a nastartovat zábavu.

Jak zapojit ženicha do plánování svatby?

Péče o vzhled

Nevěsty před svatbou obvykle navštíví kosmetičku, vizážistku, kadeřnici, manikúru, pedikúru, solárko a kdovíco ještě. Ženich se většinou do přehnané péče o sebe samého tolik nehrne (samozřejmě až na výjimky). Přesto by to před svatbou alespoň nějakou péči chtělo. Na svatební fotografie se budete dívat po zbytek života a nejen vy. Určitě se na nich chcete sám sobě líbit. Minimálně je vhodná návštěva kadeřníka a také úprava nehtů. Až bude fotograf fotit vaše a nevěstiny ruce s prsteny, nebudete se muset stydět za své ruce a nehty. Zvlášť proto, že nevěsta si na manikúře dává velmi záležet. A snad povinnou výbavou každého ženicha, a především muže, je deodorant a parfém.

Styl oblečení by měl ladit s nevěstou. K bílým nevěstině šatům si vezměte bílou košili. Když bude mít barevné šaty, můžete sladit košili nebo doplňky s barvami na šatech. Neměly by chybět manžetové knoflíčky. Ty mohou mít různý design nebo klidně i nést vaše iniciály či celá jména.

Bojíte se prvního tance?

Velká část mužů se bojí svatebního tance a kdyby mohli, s radostí by tento zvyk vynechali nebo nechali tančit někoho jiného. Řešení takového problému ale vůbec není tak těžké, jak se na první pohled může zdát. V ideálním případě si zaplaťte pár tanečních lekcí nebo si nechte pustit obyčejný ploužák. Těch jste se svou milou určitě už pár odtančili.

Jakou hudbu a styl vybrat na svatební tanec. Tipy i pro netanečníky

Krátký harmonogram příprav pro ženicha

Možná vás také zajímá, co a kdy byste před svatbou měli zařídit. V takovém případě se vám bude hodit náš stručný plán, který vám pomůže si všechno naplánovat.

  • 2 měsíce před svatbou – vyberte si svatební oblek a doplňky (Toto je hraniční limit. Oblek si klidně můžete vybírat ještě dřív.),
  • měsíc před svatbou – vyberte způsob jakým pojede nevěsta z domu jejích rodičů na obřad i dopravu pro vás oba z obřadu na hostinu. Vše zamluvte a zařiďte,
  • týden předem – vyberte a objednejte kytici pro nevěstu, zajděte k pánskému kadeřníkovi, vyzvedněte v cestovní kanceláři dokumenty na svatební cestu, pokud se na ní chystáte a pojedete s cestovní kanceláří,
  • 2-3 dny předem – připravte si zavazadla na svatební cestu, jestliže jedete hned po svatbě, nezapomeňte připravit snubní prstýnky a dát je svědkovi a připravte si také hotovost na svatbu, budete jí potřebovat,
  • den před svatbou – ještě jednou si vše překontrolujte, vyzvedněte kytici pro nevěstu, mějte připravený oblek, tmavé ponožky, boty, košili, kravatu, motýlka nebo jiné doplňky,
  • ve svatební den – myslete na doklady, které si musíte vzít s sebou (občanský průkaz), peníze, kapesníky, předejte snubní prstýnky svědkovi, jestli je ještě nemá a nezapomeňte svatební kytici. Na konec se zhluboka nadechněte, dejte si jednoho panáčka (pokud neřídíte) a užijte si svůj svatební den.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak se připravit na svatbu, když jste ženich?