Menu
WeddingMag
Svatební obřad

Co je svatební slib a čemu se v něm věnovat

Evžena Janovská

Evžena Janovská

6. 9. 2018

Svatební slib je důležitou součástí svatebního obřadu. Svatební slib není pouze nějakou formulí, kterou novomanželé odříkají a která slouží ke zpestření svatebního obřadu. Je to ústní smlouva o vztahu mezi manžely. Z tohoto důvodu je třeba věnovat svatebnímu slibu pozornost.

Svatební slib při církevním obřadu

Jsou-li novomanželé oddání v kostele, svatební slib je součástí církevního obřadu, v obřadní síni si řeknou pouze své ANO a políbí se. U církevního obřadu, stejně jako u civilního, musí být přítomni dva svědci. Během církevního obřadu skládají novomanželé svatební slib, ve kterém si vzájemně slibují lásku, úctu a věrnost. Církevní obřad má duchovní rozměr. Bůh je garantem vzájemného slibu mezi novomanžely. Svatební slib má přesný text, který se novomanželé naučí nazpaměť nebo opakují slova po knězi. Další možností je, že se kněz táže na jednotlivé části slibu a novomanželé odpovídají „ano“.

Příklad církevního slibu (římsko-katolická církev):

Já (…..) odevzdávám se tobě (…..) a přijímám tě za manžela(ku). Slibuji, že ti zachovám lásku, úctu a věrnost, že tě nikdy neopustím a že s tebou ponesu všechno dobré i zlé až do smrti. K tomu ať mi pomáhá Bůh. nebo Já (…..) odevzdávám se tobě (…..) a přijímám tě za manžela(ku). Slibuji ti věrnost v časech dobrých i zlých, ve zdraví i nemoci, v hojno…

Svatební slib při civilním obřadu

Pokud nejsou novomanželé oddání v kostele, je svatební slib součástí civilního obřadu. Novomanželé si v obřadní síni vzájemně slíbí lásku, úctu a věrnost. Tato část svatby je nevšedním zážitkem, plným emocí. Můžete mít dopředu připravený přesný text, který novomanželé opakují po oddávajícím. Ale nemusíte. Ženich a nevěsta si mohou po domluvě s oddávajícím napsat celý slib sami.

Když muž miluje dvě ženy. Podívejte se na romantický svatební slib malé nevlastní dceři

Jak napsat svatební slib?

Někteří snoubenci jej napíší tak, jak jim diktuje srdce, jiní hledají inspiraci. Svatební slib může být jako z filmu, kde si novomanželé přísahají lásku a věrnost. Věrnost v dobách dobrých i zlých, věrnost ve zdraví i v nemoci, věrnost v hojnosti i v nedostatku. Text slibu může být také poetický, v němž novomanželé vyjadřují vztah jeden k druhému pomocí básnických obratů. V každém případě má být upřímný, od srdce.

Svatební slib má vyjadřovat vzájemný vztah

Svatební slib má v každém případě vyjadřovat, co ženich a nevěsta cítí jeden k druhému. Při svatebním slibu nejde o působivost, ale o vyjádření a potvrzení vzájemného vztahu. Při svatebním slibu se mají novomanželé věnovat tomu, co jeden k druhému cítí a chtějí plnit po celý svůj společný život.

9 tipů jak napsat dokonalé svatební sliby a několik textů pro inspiraci

Na co při slibu myslet

Je krásné se při svatebním slibu oddávat emocím. Není to však pouze o vzájemném vyznání lásky ženicha a nevěsty. Při svatebním slibu si novomanželé slibují něco, co by měli plnit po celý svůj život. Zavazují se v něm k plnění toho, co si vzájemně slíbili. Co si slíbíte, je snadné plnit v době úspěchu, štěstí, hojnosti, zdraví a radosti. Avšak jiná situace je, když přijde nemoc, neúspěchy, starost a existenční starosti.

Už ne já, ale my

Svatební slib je připomínka spojení dvou životních cest, cesty ženicha a cesty nevěsty. Od této chvíle jsou na všechno dva, na hodiny štěstí i na hodiny životních bouří a životních zkoušek. Od této chvíle se jeden přizpůsobuje druhému pro vzájemné dobro a prospěch obou. Od této chvíle se dělí jeden s druhým o své radosti i starosti a vše řeší společně.

Inspirace na svatební proslovy? Seznamte se s jejich etiketou

Co je svatební slib

Je to nejen jedinečný zážitek, ale především ústní smlouva. Je to připomínka vzájemného vztahu mezi novomanžely, připomínka začátku společného života. Láska nejsou pouze emoce, pouze zamilovanost. Emoce i zamilovanost časem zaniknou, avšak neměla by zaniknout vzájemná láska mezi manžely. Naopak by se měla podobat vínu, čím starší, tím lepší.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co je svatební slib a čemu se v něm věnovat