Menu
WeddingMag
Pro nevěstu

9 tipů jak napsat dokonalé svatební sliby a několik textů pro inspiraci

Martina Mádlová

Martina Mádlová

10. 1. 2018

Zatímco láska, kterou vy a váš partner spolu sdílíte, je zřejmá, mnohem těžší je vyjádřit své pocity a myšlenky smysluplně na papír ve formě slibu o svatebním obřadu. Abyste neztratili přehled o tom, na čem skutečně záleží, máme pro vás několik věcí, díky kterým napíšete dokonalé svatební sliby.

Stále více párů si chce napsat své vlastní svatební sliby. Jenže kde začít? Je tolik slov a tak málo času. Myšlenka, že si napíšete vlastní text, může být ohromující, ale realizace už často bývá o něco náročnější. Pokud máte spisovatelský blok, neznamená to, že jste necitliví nebo svého milého dostatečně nemilujete, jen možná potřebujete trochu pomoct a podpořit kreativitu. A my pro vás máme něco navíc. Mimo tipů, jak své svatební sliby napsat, přinášíme i několik textů, které mohou být perfektním zdrojem inspirace pro vaše vlastní poetické myšlenky.

Tipy na psaní svatebních slibů:

1. Dopřejte si dostatek času na přemýšlení

Než začnete psát, myslete na váš vztah a čas, který jste spolu strávili. Přemýšlejte i o lidech kolem sebe, kteří vás inspirovali. Ať už jsou to rodiče, blízcí přátelé nebo někdo jiný z rodiny – zvažte aspekty jejich vztahů, kterých si vážíte a začleňte i tyto myšlenky a hodnoty do svého slibu.

2. Dejte se do psaní

Jakmile shromáždíte své myšlenky, jednoduše se posaďte a piště. Můžete napsat jen něco nebo si napsat třeba jen osnovu, úvod. Cokoliv právě chcete. Piště to, co přijde – přirozeně. Pak se vraťte zase na začátek a dejte všechny části dohromady.

3. Buďte upřímní

Tato ceremonie je o vás a o vašem partnerovi. Dáváte se jeden druhému. Neříkejte věci, které nejsou pravdou nebo jim nevěříte jen proto, že se dívají ostatní a chcete udělat dobrý dojem. Jedná se o sliby z nějakého důvodu – nejsou to jen slova o tom, co cítíte ke svému partnerovi. Jsou to sliby, které dáváte jeden druhému. Musí být dosažitelné. Slibujte svou lásku, co pro partnera chcete dělat a že jste tu pro něj navždy.

4. Přeskočte klišé a omezte vtipy

Předtím, než přirovnáte svou lásku k valící se řece, nezapomeňte, že metafory jsou sice krásné, ale někdy jejich použití nemusí být úplně vhodné. Vaše svatební sliby a slova lásky mají být jednoznačné a každému jasné bez ohledu na to, kdo poslouchá.

5. Sliby jsou odrazem vašeho vztahu a nikoho jiného

Nesnažte se s nikým srovnávat. Neporovnávejte sliby vašich přátel nebo ty, které často čtete na internetu. Nekopírujte vyznání jiných lidí a napište si své vlastní. Neznamená to, že se někým jiným nemůžete inspirovat.

6. Zvažte časový limit

Pravděpodobně není dost času na celém světě, abyste vysvětlili, jak svého manžela milujete (a je to krásné). Ale kvůli obřadu říkejte sliby bezprostředně a ideálně asi dvě minuty. Asi nechcete, aby svědci nebo svatební hosté při vašich slibech usínali.

7. Rozhodněte se, zda svůj slib budete s partnerem sdílet ještě před svatbou nebo ne

Můžete to vzít podobně, jako když nesmí ženich vidět před svatbou nevěstu ve svatebních šatech a své sliby držet až do obřadu v tajnosti. Nebo si je sdělte ještě před svatbou a uvidíte, zda řešíte stejná témata nebo úplně odlišná. Má to tu výhodu, že při obřadu nebudete překvapeni. Obě varianty jsou dobré.

Svatební oznámení text: klasika, citát nebo legrační verše?

8. Říkejte si slib nahlas

Možná se budete cítit trochu hloupě, ale pamatujete si ještě, jak vám ve škole při učení často pomáhalo říkat si látku nahlas? Nebo trénovat třeba báseň či nějaký přednes? A pomůže vám to i nyní. Udělejte si pohodlí a začněte. Ujistěte se, že všemu rozumíte a slova vám jdou opravdu od srdce. Nepoužívejte žádné jazykolamy a složité věci. Věnujte přednesu dostatek času, protože jen praxe a opakování vám zajistí perfektní výsledek.

9. Sliby se týkají vás a vašeho partnera

Hosté jsou důležití a jistě se na vaše vyznání lásky těší, ale když je vše řečeno a je po obřadu, jste to vy a váš manžel, kdo si pamatuje slova slibu dlouho po svatbě, možná i celý život. Proto pište pro sebe a svého partnera, ne pro ostatní.

Svatební citáty. Co řekli o manželském svazku slavní i neslavní

Inspirace pro vaše svatební sliby

„Je to odvaha, milovat, ale bolest skrze lásku je jako očišťující oheň. Všichni známe lidi, kteří se tak bojí bolesti, že se zavřou jako mušle ve skořápce a nic nedělají, nic nedostávají, a proto ani pořádně nežijí. Jejich život se brzy stane jen živoucí smrtí.“ (Eleanor Roosevelt)

„Když říkám, že se mi líbí, mluvím o té části z vás, která ví, že život je mnohem víc než cokoliv, co můžete kdy vidět, slyšet nebo se dotýkat. Tato hluboká část z vás, která vám umožňuje postavit se za ty věci, bez kterých nemůže lidstvo přežít. Láska, která podmaní nenávist, mír, který vítězí nad válkou a spravedlnost, která se ukazuje silnější než chamtivost.“ (Fred Rogers)

„Láska nezná žádné překážky. Přechází přes ně, skáče přes ploty, proniká stěnami a vždy dorazí na místo, které je plné naděje.“ (Maya Angelou)

„Tvé je světlo, kterým se narodil můj duch: jsi moje slunce, můj měsíc i všechny mé hvězdy.“ (EE Cummings)

„Láska je akt vůle – a to jak záměr, tak čin. Znamená také výběr. Nemusíme milovat. Rozhodli jsme se milovat.“ (Scott Peck)

„Vím, co to je žít pro někoho, koho miluji. Chovám si bláznivě – blábolím a divím se, že se nemůžu vyjádřit. Protože mám vedle sebe někoho, jako je on.“(Charlotte Brontë)

„Nejlepší využití života je láska. Nejkrásnějším projevem lásky je čas. Nejlepší čas na milování je právě teď.“ (Rick Warren)

„Pravá láska přichází tiše, bez reklamních poutačů a blikajících světel. Pokud slyšíte zvonky, zkontrolujte si uši.“ (Erich Segal)

„Ten, kdo je zamilovaný, je moudrý a stále moudřejší pokaždé, když se podívá na milovanou osobu. Čerpá z něj očima i myslí ty ctnosti, které má.“ (Ralph Waldo Emerson)

„Když milujeme, vždy se snažíme být o něco lepší. Když se snažíme být lepší, zlepšuje se vše kolem nás.“ (Paulo Coelho)

„Slyšela jsem, co jsi řekl. Nejsem ta hloupá romantička, jak si myslíš. Nepotřebuji nebesa a ani hvězdy. Nechci drahokamy ani zlato. Chci stálou ruku s laskavou duší, chci usínat a probouzet se s vědomím, že mé srdce je v bezpečí. Chci milovat a být milována.“ (Shana Abe)

Ohodnoťte tento článek:
2,5
Právě čtete

9 tipů jak napsat dokonalé svatební sliby a několik textů pro inspiraci