Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Za co lidé na svatbách zbytečně utrácí aneb jak na nízkonákladovou svatbu

Martina Mádlová

Martina Mádlová

4. 5. 2018

Svatba je váš velký den. Měla by být krásná, úžasná a vy si z ní máte odnést zážitek na celý život. Rozhodně vás ale nemá zruinovat. Za některé věci platíte mnoho peněz, abyste si pak po svatbě řekli, že to za to vůbec nestálo a vy jste mohli raději peníze investovat třeba do svatební cesty.

Víte, co je skutečně vyžadováno, abyste byli z hlediska zákonů svoji? Pouze a jenom podepsané manželské listiny, oddávající a dva svědci. Nic víc. Toto se dá v podstatě stihnout za jedno odpoledne. Vše ostatní už jsou věci, které chcete, ale k tomu abyste se vzali, je nepotřebujete. Ptáte se: „Ale, kde je zábava?“ Jste mladí a máte svatbu. Chcete, aby byla dokonalá. To je přirozené. Nicméně vzhledem k tomu, že částky za svatbu mohou vyšplhat do astronomických výšin, musí existovat něco, kde můžete ušetřit. Podívejte se, co můžete s klidem vynechat, aniž by se svatba nějak pokazila. Tato doporučení pochází od lidí, kteří už mají svatbu za sebou a nejlépe vědí, s čím by se bez problémů dokázali rozloučit.

1. Obrovský seznam hostů

Chápeme, že nechcete nikoho urazit. Ale nezapomínejte, že vaše výdaje za svatbu se zvyšují exponenciálně s každým účastníkem na ní. Nezvěte úplně každého, koho znáte. Protože když pozvete bratrance, musíte už pozvat i manželku a jeho děti. Takto se brzy váš  malý seznam stane nekonečným.

Koho nezvat na svatbu? Podívejte se, jaké svatební hosty můžete klidně vynechat

2. Svatební program

Novomanželé jsou často rozčarování z toho, kolik peněz je stál svatební program a zábava pro hosty. Ovšem skutečně není nutné, aby se platili spoustu atrakcí po celý den. Hosté se dokáží určitě zabavit i bez toho. Existuje mnoho her a zábavy, která se dá pořádat s minimem financí, a hosté budou spokojeni možná víc, než když uvidí pár minutový ohňostroj.

3. Fotograf

Spousta lidí s chytrým telefonem nebo i lepším fotoaparátem si myslí, že umí skvěle fotografovat a klidně se vám nabídnout, že vám svatbu nafotí za pár korun. Ovšem neměli byste tento úkol svěřovat neprofesionálům. Zde byste ušetřili peníze na nesprávném místě. Svatební fotografie vám budou připomínat váš den po zbytek života. Svatební fotografové mohou vypadat na první pohled draze, ale je lepší zaplatit víc za kvalitní výsledky než zaplatit málo za nehezké fotky. Samozřejmě i zde musíte vybírat s rozumem a nevzít hned prvního fotografa. Při hodnocení požádejte o jeho portfolio a reference.

Jak vybrat opravdu dobrého svatebního fotografa a neudělat chybu?

4. Extravagantní květinová výzdoba

Čerstvé květiny přidávají svatbě opravdu na kráse, ale nesmí jich být až příliš mnoho. Držte se raději při zemi. I krásná výzdoba, když je jí příliš, se změní v nepěkný kýč. Pokud nemáte obrovský rozpočet, nepřehánějte to s dekoracemi. Dokonce i odborníci souhlasí s tím, že není nutné mít všude hromady květin a různých ozdob proto, abyste měli skvělou svatbu.

Samozřejmě květiny na svatbu bezpochyby patří. Jen je potřeba najít ten správný poměr.

5. Drahý svatební dort

Svatební rozpočet a zbytečné utrácení

Při výběru svatebního dortu samozřejmě myslete na vzhled a chuť, ale také přemýšlejte nad tím, zda ho není až příliš. Mnoho lidí si dá jen malý kousek a někteří ani to ne. Je škoda, aby váš nádherný dort, který vyšel na několik tisíc, skončil v odpadkovém koši.

I když se vždy na svatební dort všichni těší, s jeho konzumací už to tak růžové není. Často jsou totiž hosté přejedení ještě z hostiny nebo jdou raději tancovat a za jinou zábavou. Někteří si také s větší chutí dají něco slaného než sladkého. Dnes jsou čím dál oblíbenější odlehčené varianty dezertů. Moderní je i menší dort doplněný o cupcakes, které pak můžete rozdat ve výslužkách.

Jak spočítat cenu dortu? Nenechte se při výběru svatebního dortu okrást

6. Dělejte, co vám dává smysl

Rozhodnout se, co vlastně chcete a potřebujete, je na vás. Svatební průmysl se vás vždy bude snažit přesvědčit, že nezbytně nutně potřebujete spoustu věcí, které stojí peníze. Vy je ale utrácejte jen za to, co vám osobně dává smysl. Ať už chcete party na zahradě v soukromí nebo se chcete vzít v tom nejluxusnějším hotelu ve městě, je důležité, abyste si plánovali svatbu, kterou si přejete.

Neznamená to, že musíte utratit desítky tisíc, ale také to neznamená, že když utratíte hodně, budete litovat. Rozhodně se nemusíte cítit špatně, pokud nemáte tak vysokou hotovost na svatbu (nebo peníze raději vynaložíte na líbánky).  A stejně tak by na vás neměl nikdo koukat divně jen proto, že jste za svatbu dali spoustu peněz, protože jste jí chtěli mít velkou a honosnou. Má to být příležitost k oslavení vašeho svazku s těmi nejbližšími. Není zde prostor na výčitky nebo dokonce závist.

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

Za co lidé na svatbách zbytečně utrácí aneb jak na nízkonákladovou svatbu