Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Koho nezvat na svatbu? Podívejte se, jaké svatební hosty můžete klidně vynechat

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 2. 2018

Jen co se rozhodnete, že se vy a váš partner budete brát, přichází další těžký úkol nebo možná bude lepší říct, jeden z mnoha. Koho pozvat na svatbu? A otázka možná ještě těžší. Koho na svatbu nezvat? A právě na to se zaměří dnešní článek.

Svatba by měla být důležitou a alespoň trochu vážnou událostí v životě, rozhodně to není žádný sraz spolužáků ze základky nebo narozeninová oslava, kam se často přichomýtne i ten, kdo vůbec nebyl zvaný. Protože se jedná o tak soukromou záležitost, může být sestavení seznamu svatebních hostů trochu náročné. Přesto si to můžete usnadnit. Stačí se zkrátka rozhodnout, vše si sepsat na papír a svého seznamu se držet.

Jak připravit seznam svatebních hostů?

V první řadě je důležité si s partnerem sednou a připravit seznam. Rozdělte si ho na dvě části. V první budou ti, kdo na svatbě být prostě musí. Je to rodina a vaši nejbližší. Na druhém listu napište osoby, které máte rádi, ale nevídáte se nebo jen sporadicky. U těch se můžete rozhodovat podle kapacity obřadního místa a vašeho rozpočtu.  Lidé, kteří se na váš seznam vůbec nedostali, nezvěte vůbec. Patrně to nejsou osoby, se kterými byste si přáli svůj svatební den prožít. A rozhodně si nemusíte nic vyčítat.

Jak vytvořit seznam svatebních hostů? Tipy, s kterými to půjde hravě

Rozmyslete si dobře, komu pošlete svatební pozvánku

Pro jaké hosty si pozvánku dobře promyslete? Do této kategorie patří hosté z řad současných partnerů rozvedených rodičů. Stejně tak hodně přemýšlejte nad vašimi bývalými partnery nebo předchozími partnery svého protějšku. Samozřejmě to neznamená, že tyto osoby nesmíte pozvat. Jestliže je v rodině situace klidná nebo udržujete se svými bývalými přátelské vztahy, klidně mohou rozšířit váš svatební seznam hostů.

Svatební pozvánky. Co mají obsahovat a proč jsou důležité?

Koho na svatbu nezvěte vůbec?

A nyní se dostáváme přímo k těm, komu byste místo v seznamu rezervovat neměli. A kdo to je? Všichni lidé, o kterých víte, že by vám svatbu mohli nějakým způsobem pokazit nebo byste si ji kvůli nim neužili. Nebojte se hledět v tomto případě na sebe a buďte klidně trochu sobečtí, i když se jedná o někoho z rodiny. Situace se dá řešit i tehdy, když se jedná o blízké příbuzné (rodiče, sourozenci). Můžete se třeba vzít tajně nebo jen se svědky. Ovšem nejde měřit dvojím metrem, takže by v tomto případě měla být volba spravedlivá. Na svatbu také nezvěte nikoho, s kým jste celý rok nemluvili nebo ho váš partner v životě neviděl. Kolegy, pokud nejste přátelé i mimo práci, notorické stěžovače a osoby, kteří rádi šíři dusno a nepříjemnou atmosféru a nezvěte ani ty, kterým se cítíte být zavázáni za to, že vás pozvali na svou svatbu, ale vy je zvát nechcete. Jestliže si nejste jistí, koho opravdu vynechat a koho ne, zkuste si odpovědět na následující otázky:

  • Proč chci, aby tento člověk byl hostem na naší svatbě?
  • Šli bychom společně i jen tak na party nebo do kina?
  • Jaký máme poslední společný zážitek?

Víte odpovědi okamžitě a naprosto přesně? Pak nic neřešte a tohoto člověka na svatbu pozvěte. Lovíte odpovědi marně z hlavy? Nejspíše nebudete takoví přátelé a vy můžete hosta bez výčitek svědomí na svatbě oželet.

Až budete mít seznam svatebních hostů hotový, hodně si oddychnete. Jednu z nejtěžších věcí máte za sebou. Pak se s novou vervou můžete vrhnout do vybírání svatebního oznámení nebo svatebních šatů.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Koho nezvat na svatbu? Podívejte se, jaké svatební hosty můžete klidně vynechat