Menu
WeddingMag
Svatební dort

Jak spočítat cenu dortu? Nenechte se při výběru svatebního dortu okrást

Redakce

Redakce

3. 5. 2018

Plánujete svatbu, počítáte na kolik vás co vyjde a nemáte tušení, jak vypočítat cenu dortu? Zjistili jsme pro vás, podle čeho cenu předběžně odhadnout a které položky cenu svatebního dortu navyšují.

Kolik stojí nejlevnější svatební dort

Základní cenu svatebního dortu vypočítáte snadno. Platí pro ni následující rovnice: 50 % použité suroviny, 30 % velikost dortu a 20 % práce + náklady na energie. V mnoha případech jsou první dvě položky sloučeny do jedné, aby to zákazníka tolik nemátlo. Na ceníku pak bývá uvedena cena za jeden kilogram, ta začíná na 500 – 700 korunách. U dražších svatebních dortů to může být klidně i přes 1 000 korun.

Záleží samozřejmě na tom, kde dort objednáváte (velkoměsto, maloměsto, svatební salón či menší cukrárna), z jak kvalitních surovin ho chcete upéct i kolik má nasytit krků. Nejlevnější a současně menší svatební dorty (jednopatrové) mívají kolem 4 kg a jejich cena tedy vyjde na bez mála 2 000 korun se vším všudy. Pokud vás čeká malá svatba s menším počtem hostů, bohatě vám postačí.

Z takového svatebního dortu se nají přibližně 18 – 20 lidí, záleží samozřejmě na velikosti jedné porce. Jenže co když jste na svatbu pozvali 30 a víc lidí? Pak budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Přesto nemusí být cena svatebního dortu drastická, pokud začnete hledat včas. Důležité také je, abyste nevplula do první cukrárny, kterou uvidíte a rozhodla se až na základě několika cenových nabídek.

Svatební dort na míru? Existují pro alergiky, vegany i raw

Co všechno navyšuje cenu svatebního dortu

  • Průměr dortu/počet pater dortu/počet porcí
  • Extra suroviny: kvalitní čokoláda (např. belgická), exotické ovoce, ořechy, alkohol, domácí marmeláda, mascarpone, bezlepkové suroviny…
  • Extra zdobení: perličky, figurky, další květiny, větší květiny, mašle, okrasné vlnky z krému…
  • Individualita dortu (pokud nechcete katalogový)

Samozřejmě ale neplatíte jen za suroviny, ze kterých cukrář/ka dort upeče. Do ceny je nutné započítat jeho/její práci, kreativitu, náklady na vodu, elektřinu a skladování. Logicky čím větší nebo zdobnější dort bude, tím vyšší bude také výsledná cena.

Svatební dort: tady se nesnažte ušetřit

Vlastní doprava svatebního dortu

Lidé, kteří chtějí ušetřit za svatbu, někdy volí cestu vlastní dopravy svatebního dortu. Tady ale číhá hned několik nebezpečí. Osoba, kterou převozem dortu pověříte, nebude pravděpodobně mít chladící auto. Riskujete tak, že se dort po cestě rozteče nebo se případně začne dříve kazit. Řešením může být termobox, jenže…

Cukrárna už nemá povinnost vás zachránit, pokud se během vlastního převozu něco stane. Může vás zachránit jen její dobrá vůle, ale také můžete mít prostě svatbu s dortem ze supermarketu. Pokud případnou vinu za převoz dortu nese cukrárna, vzniká jí povinnost zajistit vám dort náhradní nebo vrátit peníze.

Svatební dorty 2018 – jak se mění trendy pro letošní rok

Kvalita surovin

Jestliže se rozhodujete mezi menším dortem z kvalitních surovin a větším dortem z levnějších, doporučíme vám první možnost. On totiž menší krajíc dortu z poctivých surovin nasytí stejně dobře a možná i více, než když hostům ukrojíte pořádný flák levného dortu. Zkrátka méně je někdy více. Kvalita surovin má na svatební dort mnohem více vlivů. Svatební dort bude nejen lépe chutnat, ale bude se také snadněji krájet, bude mít vyšší trvanlivost a mimo lednici vydrží delší čas.

Cena svatebního dortu: zlatá střední cesta

Pokud se rozhodnete jít cestou kvalitních surovin a oslovíte šikovnější cukrářku, která pro vás upeče svatební dort na zakázku, cena téměř vždy přesáhne 3 500 korun. Máte ale jistotu, že dort bude skvěle chutnat, krásně vypadat, bude dvou až třípatrový a bude mít vysokou trvanlivost.

Jak vypadá svatební dort snů? Indonéská pekárna tvoří opravdové skvosty

Ať tak, či tak v obou případech je to příjemná cena, kterou se do kvalitního a dobrého dortu vyplatí investovat. Není totiž nic méně příjemného, než slyšet babičku během hostiny šeptat sousedovi vedle, že ten dort je přeslazený v domnění, že ji neslyšíte. A když svatební dort zbude? Nevadí! Pokud s tím budete počítat dopředu, můžete ušetřit na výslužce a ke svatebním koláčkům přibalit jeden či dva kusy do každé krabičky.

Kolik stál svatební dort vás? Pekli vám jej v cukrárně nebo někdo ze známých?

Ohodnoťte tento článek:
2,8
Právě čtete

Jak spočítat cenu dortu? Nenechte se při výběru svatebního dortu okrást