×
WeddingMag

Jak spočítat cenu dortu? Nenechte se při výběru svatebního dortu okrást

Jak spočítat cenu dortu

Plánujete svatbu, počítáte na kolik vás co vyjde a nemáte tušení, jak vypočítat cenu dortu? Zjistili jsme pro vás, podle čeho cenu předběžně odhadnout a které položky cenu svatebního dortu navyšují.

Kolik stojí nejlevnější svatební dort

Základní cenu svatebního dortu vypočítáte snadno. Platí pro ni následující rovnice: 50 % použité suroviny, 30 % velikost dortu a 20 % práce + náklady na energie. V mnoha případech jsou první dvě položky sloučeny do jedné, aby to zákazníka tolik nemátlo. Na ceníku pak bývá uvedena cena za jeden kilogram, ta začíná na 500 – 700 korunách. U dražších svatebních dortů to může být klidně i přes 1 000 korun.

Záleží samozřejmě na tom, kde dort objednáváte (velkoměsto, maloměsto, svatební salón či menší cukrárna), z jak kvalitních surovin ho chcete upéct i kolik má nasytit krků. Nejlevnější a současně menší svatební dorty (jednopatrové) mívají kolem 4 kg a jejich cena tedy vyjde na bez mála 2 000 korun se vším všudy. Pokud vás čeká malá svatba s menším počtem hostů, bohatě vám postačí.

Z takového svatebního dortu se nají přibližně 18 – 20 lidí, záleží samozřejmě na velikosti jedné porce. Jenže co když jste na svatbu pozvali 30 a víc lidí? Pak budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Přesto nemusí být cena svatebního dortu drastická, pokud začnete hledat včas. Důležité také je, abyste nevplula do první cukrárny, kterou uvidíte a rozhodla se až na základě několika cenových nabídek.

Svatební dort na míru? Existují pro alergiky, vegany i raw

Co všechno navyšuje cenu svatebního dortu

 • Průměr dortu/počet pater dortu/počet porcí
 • Extra suroviny: kvalitní čokoláda (např. belgická), exotické ovoce, ořechy, alkohol, domácí marmeláda, mascarpone, bezlepkové suroviny…
 • Extra zdobení: perličky, figurky, další květiny, větší květiny, mašle, okrasné vlnky z krému…
 • Individualita dortu (pokud nechcete katalogový)

Samozřejmě ale neplatíte jen za suroviny, ze kterých cukrář/ka dort upeče. Do ceny je nutné započítat jeho/její práci, kreativitu, náklady na vodu, elektřinu a skladování. Logicky čím větší nebo zdobnější dort bude, tím vyšší bude také výsledná cena.

Svatební dorty 2018 – jak se mění trendy pro letošní rok

Svatební dort: tady se nesnažte ušetřit

Vlastní doprava svatebního dortu

Lidé, kteří chtějí ušetřit za svatbu, někdy volí cestu vlastní dopravy svatebního dortu. Tady ale číhá hned několik nebezpečí. Osoba, kterou převozem dortu pověříte, nebude pravděpodobně mít chladící auto. Riskujete tak, že se dort po cestě rozteče nebo se případně začne dříve kazit. Řešením může být termobox, jenže…

Cukrárna už nemá povinnost vás zachránit, pokud se během vlastního převozu něco stane. Může vás zachránit jen její dobrá vůle, ale také můžete mít prostě svatbu s dortem ze supermarketu. Pokud případnou vinu za převoz dortu nese cukrárna, vzniká jí povinnost zajistit vám dort náhradní nebo vrátit peníze.

Kvalita surovin

Jestliže se rozhodujete mezi menším dortem z kvalitních surovin a větším dortem z levnějších, doporučíme vám první možnost. On totiž menší krajíc dortu z poctivých surovin nasytí stejně dobře a možná i více, než když hostům ukrojíte pořádný flák levného dortu. Zkrátka méně je někdy více. Kvalita surovin má na svatební dort mnohem více vlivů. Svatební dort bude nejen lépe chutnat, ale bude se také snadněji krájet, bude mít vyšší trvanlivost a mimo lednici vydrží delší čas.

Cena svatebního dortu: zlatá střední cesta

Pokud se rozhodnete jít cestou kvalitních surovin a oslovíte šikovnější cukrářku, která pro vás upeče svatební dort na zakázku, cena téměř vždy přesáhne 3 500 korun. Máte ale jistotu, že dort bude skvěle chutnat, krásně vypadat, bude dvou až třípatrový a bude mít vysokou trvanlivost.

Jak vypadá svatební dort snů? Indonéská pekárna tvoří opravdové skvosty

Ať tak, či tak v obou případech je to příjemná cena, kterou se do kvalitního a dobrého dortu vyplatí investovat. Není totiž nic méně příjemného, než slyšet babičku během hostiny šeptat sousedovi vedle, že ten dort je přeslazený v domnění, že ji neslyšíte. A když svatební dort zbude? Nevadí! Pokud s tím budete počítat dopředu, můžete ušetřit na výslužce a ke svatebním koláčkům přibalit jeden či dva kusy do každé krabičky.

Kolik stál svatební dort vás? Pekli vám jej v cukrárně nebo někdo ze známých?

2.8/5 - (33 votes)
2.8/5 - (33 votes)


8 Komentáře Jak spočítat cenu dortu? Nenechte se při výběru svatebního dortu okrást

 1. Zajimalo by mě kolik cukráren si autorka článku prošla. Z něj totiž plyne, že ten kdo prodává dorty dráž než je uvedeno v článku je zloděj. Takže jsem to i já 🙂 je naprosto nemyslitelné se s 30porcovym dortem dostat na cenu 2,000,-
  Kde bere autorka jistotu, že cena nesmí být vyšší? Každá cukrárna si svou práci hodnotí jinak. A pokud k tomu přidáme zmíněné kvalitní suroviny, těžko splňovat tuto cenovou hranici. … To je tak když radí laik a o dané věci do hloubky nic moc neví. Achjo 🙁

  • Ivono, vypadáte jako odbornice – mohla bych se zeptat, kolik bych si měla připravit peněz na polonahý dort s lesním ovocem (v květnu) pro 40-50 osob? Moc děkuju. Sestavuju rozpočet a nemůžu se dopočítat.

   • Ahoj Zuzano, to nevím, ale jestli chceš fakt skvělý dort a milou slečnu se kterou se dohodneš asi na všem tak se obrat na Nejendorty.cz
    Nám dělala svatební a i narozeninový a vždy jsem byla naprosto spokojena..

 2. U nás na jihu dává nevěsta dort ženichově matce – za syna. Ta jí na uvítanou do rodiny dá zlatý prsten. Dort mě stál asi 500,srdce, vážil asi 2 kg. Jinak se dorty dostávají, od družiček, kmotrů, apod. Kdo nám dal ten největší, třípatrový, který se společně krájel, to ani nevím. Bylo nás 35 a byla jsem ráda, že jsem je rozdala, protože ze severu dovezli dorty s krémem z hery a to u nás není ani pes.

 3. Větší nesmysl o cenách dortů jsem se snad nikde jinde nedočetla.
  Ve většině případů svatebních dortů se pod 2000,-Kč člověk nedostane ani za dekorace, které musí hodiny ručně modelovat.
  Toto je ostuda a skoro výsměch nám co tvrdě pracujeme na výrobně dortů.

 4. Jak může někdo napsat takovou snůku blábolů!!!!
  Už autorka někdy viděla SVATEBNÍ dort o velikosti 1,5 kg!!!!
  To je „prdítko“, které by mne urazilo i k narozeninám!!!!
  Jak autorka mohla dojít k ceně, že by neměla překročit 2000Kč?
  Tak to dopadá, když někdo mluví do něčeho, o čem nemá ani ponětí.
  Ještě že dorty nepečou stejní amatéři, jako autorka tohoto článku.

 5. Koukám, že tady většina lidí neumí číst. Paní nepíše o 1,5 kg dortu, ale píše, že ty menší mívají tak 4 kg. A píše, že cena za kg dortu začíná na 500-700 Kč, ale často může být i PŘES 1 000 Kč (to znamená klidně i 1 500 Kč a víc). A ta cena 2 000 Kč byla za ten malý čtyřkilový dort a nikdo nepsal, že to platí všude. V článku je napsáno, že cena dortu témeř vždy přesáhne 3 500 Kč. A o žádné horní hranici není řeč. A když někdo napíše, že cena může být i přes tisíc Kč za kg a dort bude mít 10 kg, tak si každý spočítá, že to nejsou 2 000 Kč, že? Miluju lidi, co kritizují a nejsou schopni pochopit jednoduchý text. Zdravím, Veronika

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..