Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Jak vybrat opravdu dobrého svatebního fotografa a neudělat chybu?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

28. 4. 2018

Vybrat správného a kvalitního svatebního fotografa není úplně jednoduché. Mohou se vám líbit jeho fotky, ale nemusíte si sednout osobně nebo naopak. Fotografů je opravdu hodně, mají různé kvality a nezaměnitelný styl.  A protože si fotografa na svatbu vybíráte jen jednou za život, měli byste si na výběru dát záležet.

Svatební fotografie jsou tím nejlepším a nejdůležitějším – samozřejmě mimo to, že patříte oficiálně jeden druhému – co vám po svatbě zbyde. Připomínají vám kouzelnou atmosféru svatebního dne i různé drobné okamžiky, na které byste časem určitě zapomněli. Proto je víc než důležité nenechávat výběr na poslední chvíli, a také nehledět jen na cenu. Je jasné, že takřka každý pár má nějak omezený rozpočet, ale zkuste raději ušetřit jinde a do fotografa investovat tolik, kolik můžete.

Kdy začít hledat svatebního fotografa?

S hledáním a oslovováním fotografů začněte ideálně rok dopředu a nejpozději půl roku před termínem svatby. Zejména pokud chcete opravdu toho nejlepšího z nejlepších, začněte s hledáním dost brzy. Protože takoví jsou logicky zamluvení jako první. Existuje mnoho těch, kdo nabízejí fotografické služby, a tak je celkem logické, že se mezi nimi najdou i špatní. A když budete otálet příliš dlouho, možná nakonec raději necháte nafotit celou svatbu kamarádek s kvalitní zrcadlovkou, než abyste platili za špatného fotografa.

Existuje ještě další možnost, a tou je začínající fotograf, který teprve rozšiřuje své portfolio, nemá tolik recenzí a zkušeností, ale rozhodně to neznamená, že je špatný. S největší pravděpodobnosti nebude tak vytížený a může vám svatbu dobře nafotit za zlomek ceny.

Svatební fotky. Inspirujte se, co vše by měl váš fotograf zachytit

Jak poznat kvalitního fotografa?

Svatební fotograf

Je jasné, že podle stylu fotografií se nedá obecně říct, který fotograf je špatný a který dobrý. Každému se líbí něco jiného. Existují ovšem určité faktory, podle kterých můžete rozpoznat kvalitního fotografa od toho nekvalitního.

Osobní schůzka

Kvalitní fotograf vás bude chtít určitě poznat osobně a zjistit o vás co nejvíc. Ten, komu bude stačit komunikace po e-mailu a spokojí se s vašimi jmény, datem a hodinou svatby asi příliš kvalitní nebude. Určitě by se měl zajímat o to, co se vám líbí, co máte rádi. Chtějí vědět, jaké máte představy a veškeré detaily svatby. S fotografem si musíte vzájemně sednout a věřit mu, abyste byli schopní se před focením uvolnit.

Svatební fotografie: co s nimi udělat po svatbě? Máte několik možností

Vlastní styl

Každý kvalitní fotograf se musí držet svého stylu. Prohlédněte si dobře jeho fotografie a uvidíte, zda vyzařují podobnou atmosféru. Neměly by být každá úplně jiná a zejména ne tehdy, když pocházejí z jedné události (např. svatby). Ideální je, když jsou jeho fotky snadno rozpoznatelné mezi úplně cizími, i když to umí jen málokterý fotograf. Nevybírejte si fotografa, který má každou fotografii úplně jinak nastavenou, osvětlenou i stylizovanou. Asi ještě nenašel tu pravou cestu, po které se chce dát, a vy nejspíš nechcete, aby jí hledal právě na vaší svatbě.

Svatební portfolio

Nevybírejte si fotografa, který nemá svatební portfolio. I když se vám líbí jeho portrétní nebo jiné fotografie, bez těch svatebních ho neoslovujte. Fotografování svateb má různá specifika a ne každý to ovládá, i kdy v jiných oblastech může pracovat precizně. Ověřte si, zda vámi vybraný fotograf už svatby fotil. Pokud ne, hledejte raději dál, i když má ostatní fotografie opravdu skvělé.

Fotokoutek na svatbě: originální zábava, která vaše hosty nadchne

Svatební fotograf – cena

Kolik stojí svatební fotograf? Přesně tolik, kolik za ně můžete dát. Za celodenní focení můžete zaplatit 10 tisíc korun, ale také 30 tisíc korun. Cenu ovlivňuje vzdálenost, kterou musí fotograf urazit, jeho zkušenosti i poptávka po jeho službách. Opatrní buďte na někoho, kdo nemá zkušenosti žádné, teprve začíná, ale řekne si víc, než zkušený profesionál s roky praxe.

Mnoho lidí si myslí, že fotograf si na svatbě užívá, většinou se dobře nají, protože ho nevěsta s ženichem pozvou i ke svatebnímu stolu a jen sem tam něco vyfotí. Opak je ale pravdou. Práce je náročná psychicky i fyzicky. A navíc, fotografova práce nekončí s odjezdem ze svatby. Další hodiny jsou zapotřebí k editování a profesionální postprodukci, komunikaci s klienty apod. Na jednu svatbu tak klidně může potřebovat týden práce.

Nezapomeňte na občerstvení pro fotografa

Svatebního fotografa byste měli přijmout jako součást svatebního dne se vším všudy. Nezapomeňte proto i na to, že by měl jíst a pít. Samozřejmě po vás nikdo nežádá, abyste zvali svého fotografa ke svatebnímu stolu, i když to určitě potěší, ale zajistit občerstvení někomu, kdo na vaší svatbě stráví prací celý den, je přinejmenším slušnost.

Svého fotografa byste měli přijmout jako součást svatebního dne. Mnohem lépe se pak uvolníte, přestanete se hlídat a prostě si jen budete užívat svůj den, aniž by vás vyváděl z míry člověk, který kolem vás pobíhá a fotografuje.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak vybrat opravdu dobrého svatebního fotografa a neudělat chybu?