Menu
WeddingMag
Svatební hostina

Svatební tabule: Dekorace a pravidla na která byste neměli zapomenout

Adéla Beranová

Adéla Beranová

31. 8. 2017

Dekorace svatební tabule není nijak složitá záležitost, ale je potřeba si pohlídat, že bude v pořádku. Zvlášť, pokud plánujete svatbu v pronajaté restauraci, měla byste si dát pozor, aby vám prostřeli stůl podle vašich představ. My vám přinášíme tipy, co je potřeba pohlídat, aby byla vaše hostina opravdu dokonalá.

Předem připravená nabídka restaurace

Některé restaurace už samy nabízejí přípravu svatební tabule od začátku až do konce. Dokonce mohou zajišťovat i květinovou dekoraci. V takovém případě se ale určitě dopředu informujte, kolik si za tuto službu budou účtovat, abyste nebyla nemile překvapená.

svatební tabule

Vlastní výzdoba

Nabídka restaurace se vám nemusí z jakéhokoli důvodu líbit, pak není žádným prohřeškem ji odmítnout a donést vlastní. Na stolech by měli být vždy ubrusy, mohou být laděné do barvy celé svatby. Nezapomínejte ani na živou květinovou výzdobu. V restauraci pak do detailů vysvětlete, jak chcete, aby tabule vypadala.

Služby floristky

Třetí možností je najmout si zkušenou floristku nebo dekoratéra, který vám svatební tabuli připraví.

Svatební stoly výzdoba

Při přípravě slavnostního stolování nezapomínejte na jmenovky, menu a případně další tiskoviny jako je itinerář svatebního dne, dárečky a podobně. Vše musí být připravené na stole už před příchodem hostů.

Svatební tabule zelená

Mezi hity posledních let rozhodně patří zelená výzdoba. Zelená barva a její odstíny mají mít zklidňující účinky a dokonce podporovat plodnost. Zelená vypadá velmi dobře v kombinaci s bílou, která ke svatbě rozhodně patří. Kombinujte více odstínů zelené. Bude to působit svěže a elegantně.

svatební tabule

Svatební tabule červená

Častou barvou pro svatební tabuli je i červená. Je to barva lásky a vášně. Probouzí chuť k jídlu i životu. Kombinujte ji s čistě bílou či smetanovou. Doplnit ji můžete o jemně zlaté akcenty.

svatební tabule

Svatební tabule fialová

Fialová je trendy už několik let. Působí velmi elegantně ještě v kombinaci s lila či klasickou bílou barvou. Velmi hezky budou vypadat i krémové a smetanové odstíny. Použít můžete jeden základní odstín fialové a k tomu ještě několik dalších, třeba tmavších.

svatební tabule

Svatební tabule přírodní

U přírodních dekorací se nejčastěji používají květiny. Vyhledávaný je přírodní materiál. Používá se dekorační sisal, přírodní ratan, například ratanové kuličky, do kterých můžete z různých stran zapíchnout květiny. Různě ozdobené skleničky se svíčkami doladí příjemnou atmosféru.

svatební tabule

Svatební tabule zasedací pořádek

Ani ze zasedacího pořádku nemusíte mít strach. Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel, která vám s usazením hostů pomůžou. Můžete sice nechat usazení hostů jen na nich, ale určitě je lepší ho mít předem připravený. Předejte možným problémům a strkanicím. Jestliže se hosté u svatebního stolu neznají, snažte se hosty usazovat podle společných zájmů a stejného věku.

Bohužel ne všichni členové rodiny se mají v oblibě. Nikdo nepotřebuje na svatbě vyvolávat rozbroje, protože je vhodné usazovat tyto členy rodiny usazovat na různá místa.

Počítat dopředu musíte i s těmi nejmenšími, tedy dětmi. Musí sedět u stolu, kam lze dát dětskou židličku nebo tam bude dostatek místa pro umístění dítěte do kočárku.

Někteří snoubenci musí řešit i dilema týkající se rozvedených rodičů, zvlášť pokud se vzájemně nemusí. Zejména pokud jeden z rozvedených rodičů nebo oba mají už nové partnery. Jak a kam je všechny usadit? Podle etikety by měli rodiče sedět s novomanželi na stejné straně stolu bok po boku. Ovšem když to možné není, mohou sedět na opačných stranách stolu. Jeden rodič bude nalevo od novomanželů a druhý napravo. Samozřejmě i se svými partnery.

Zasedací pořádek u svatební tabule a jeho etiketa

Usazování hostů ke svatebnímu stolu má svá nepsaná pravidla. I zde platí určitá svatební etiketa.

  • v čele stolu musí vždy sedět ženich a nevěsta. Nevěsta má být po ženichově pravé ruce,
  • vedle novomanželů se usazují rodiče. Rodiče nevěsty sedí vedle ženicha a rodiče ženicha sedí vedle nevěsty,
  • rodiče sedí tak, že vedle ženicha je matka nevěsty a vedle ní nevěstin otec. U nevěsty je to naopak. Vedle ní sedí otec ženicha a vedle něj matka,
  • na významných místech by měli sedět i svědci, kteří mají své místo vedle rodičů,
  • další místa jsou již obsazená podle významností členů rodiny a jejich stáří. Mladší by měli sedět pohromadě a u vzdálenějšího místa tabule,
  • k novomanželům se zpravidla umisťuje nějaký menší stolek. Na něj se položí svatební dort. Na tento stůl by měli vidět všichni svatební hosté,
  • na nějakém místě by mohl být umístěn i další stolek, který bude určen pro svatební dary.

Co na svatební tabuli nepatří

Na slavnostně vyzdobenou svatební tabuli nepatří tácy s ovocem, talíře s pestrobarevným cukrovím, oříšky, chipsy a další pochutiny. Stejně tak by se tam neměla objevit tatarka či kečup v originálním balení a solničky a pepřenky, které neladí se zbytkem výzdoby

Na toto pravidlo často v restauracích neberou ohled a zkazí tím dojem ze slavnostní výzdoby. Při příchodu by měla být svatební tabule oproštěná od cukroví, ovoce či buráků, které stejně nikdo před obědem jíst nebude. Nechte si je až po něm.

  • Tip: Pokud přece jen chcete mít na stole něco k zakousnutí, můžou to být malé talířky jen se svatebními koláčky. Ty nejsou nijak barevné a nebudou kazit dojem.

Svatební tabule se nesmí podcenit

Je jasné, že svatební tabule se nesmí podcenit. Patří k důležitým momentům svatby a dokresluje celkovou atmosféru dne. Nikdy by neměly chybět květiny a dekorace. Svatební tabule musí zapůsobit na vaše smysly a být v souladu s celým duchem i tématem svatby. Důležitá je přiměřenost a cit pro detail.

Svatební tabule fotogalerie

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Svatební tabule: Dekorace a pravidla na která byste neměli zapomenout