Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Svatba narychlo. Jak jí zařídit v co nejkratší době?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 4. 2018

Jak dlouho trvá naplánovat svatbu? Stihnete to za měsíc nebo za dva? Věřte, že to jde. Pokud nechcete na svůj velký den čekat příliš dlouho nebo z nějakého důvodu musíte naplánovat svatbu na poslední chvíli, máme pro vás pár tipů.

Svatba na poslední chvíli

Příliš málo času bude mít každá nevěsta, ať už plánuje svatbu rok nebo týden. Pokud ale potřebujete vše zorganizovat v omezeném čase, musíte postupovat co nejefektivněji, držet se konkrétního plánu a jít na to systematicky. Hodně práce vám usnadní svatební agentura a koordinátorka. A nejlepší je vybrat takovou agenturu, kde vám svatbu připraví od A do Z.

1. Plán příprav

Jak jsme již zmínili, velmi důležité je detailní plánování. V první řadě si musíte stanovit rozpočet. Od toho se odvíjí všechno ostatní. Pokud chcete mít svatbu opravdu brzy, počítejte s tím, že nebude lehké sehnat obřadní místo a oddávajícího. Rovnou zapomeňte na oblíbené svatební lokality, kde bývají termíny zamluvené na dlouho dopředu.

O svém záměru také řekněte rodině, pokud to ještě neví. Pozvěte je třeba na společnou večeři. Ujasněte si také typ svatby (občanský nebo církevní sňatek), barvy i styl. Udělejte si seznam svatebních hostů, vyberte svědky, aby měli čas si připlavit proslov nebo alespoň malý přípitek. Svědkyně nevěsty se navíc obvykle i na celé organizaci podílí.

2. Postupujte krok za krokem

Jestliže si organizujete svatbu narychlo sami, sestavte si podrobný a pečlivý harmonogram a ten přesně dodržujte. Neskákejte od jednoho k druhému, protože pak snadno na něco zapomenete a nic nebude nikdy kompletní.

Je potřeba zarezervovat místo pro svatební hostinu či raut, sestavit svatební menu a naplánovat, jak bude vypadat svatební tabule. Nezapomínejte na pozvánky a svatební oznámení a především (to nejdůležitější) musíte mít svatební šaty, oblek pro ženicha a případně i šaty pro maminky, družičky a svědkyně. Vyberte si hudbu a vytvořte seznam oblíbených skladeb. Vyberte píseň pro svatební pochod a další skladby, které mají hrát v průběhu dne.

Určitě chcete mít na svatbě i květiny. Objednejte svatební kytici, květiny pro maminky a svědkyni, korsáž pro ženicha a svědka. Chybět by neměly ani růžové kvítky pro družičky a myrta pro svatební hosty.  Nezapomeňte na svatební dort. Ten si objednejte nejlépe i s dovozem.

Snubní prsteny můžete objednat i online, ale vždy je lepší je vidět naživo. I některé svatební salony prodávají snubní prsteny. Mohli byste tak při výběru šatů a obleku rovnou vybrat i vhodný prsten. Určitě pečlivě vybírejte svatebního fotografa, i když vás tlačí čas. Svatební fotografie vám zůstanou na památku po celý život.

Nepodceňujte žádnou i sebemenší drobnost. Vše si pečlivě zapište do svého harmonogramu. A to i takové věci, jako je zajištění kadeřnice či vizážistky. Vy, na rozdíl od párů, kteří plánují svatbu rok a déle, nemůžete nic odložit na později. Naopak musíte skloubit i víc činností najedou a nejlépe poprosit někoho o pomoc a nesnažit se vše zorganizovat sami.

Stres při plánování svatby? Známe 6 způsobů, jak se ho zbavit

3. Těsně před svatbou

Harmonogram celého svatebního dne i program pro hosty by měl být jasně daný, stejně jako při plánování svatby. Hosté se nebudou nudit a vše poběží hladce. Seznam svatebních darů udělejte interaktivní a rozešlete svým hostům. Naplánujte svatební kolonu a výzdobu a organizaci automobilů. Dolaďte svatební dekorace, zajděte si do kosmetického salonu a nechte se před svatbou opečovávat od hlavy až k patě.

Nezapomeňte na rozlučku se svobodou. Určitě si ji nechcete nechat ujít. Naplánujte ji ale na několik dní před svatbou, abyste si po probdělé noci odpočinuli a nabrali sílu na náročný svatební den.

Svatební diář, pomocník bez kterého se plánování svatby neobejde

Vše hotové byste měli mít alespoň dva dny před obřadem. Minimálně den předem nedělejte už vůbec nic. Maximálně vyřiďte nějaké telefony a přesvědčte se, že je skutečně vše naplánované a termíny i časy platí. Večer jděte brzy spát, ať ráno vstanete svěží a odpočatí.

Je jedno, z jakého důvodu organizujte svatbu narychlo. Rozhodně to neznamená, že musíte být o něco ochuzeni nebo se tak rychle krásná a pořádná svatba naplánovat nedá. Koneckonců ani není tolik důležité, mít na svatbě 150 hostů, menu o deseti chodech a nejdražší kapelu. Především si to musíte užít, spojit oficiálně svůj život s člověkem, kterého milujete a získat vzpomínku na celý život.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Svatba narychlo. Jak jí zařídit v co nejkratší době?