Menu
WeddingMag
Pro svatebčany

Svatební špalír: uspořádejte tradiční svatební pochod trochu netradičně

Martina Mádlová

Martina Mádlová

19. 7. 2018

Je mnoho starých tradic, které se dochovaly dodnes. Mezi ně patří i klasický svatební špalír, kdy novomanželé projdou uličkou vytvořenou svatebními hosty. Ti po dvojici zamilovaných hází nejčastěji rýži, která má zajistit plodnost a velkou rodinu. Dnes už je ale doba moderní, a proto to nemusí být jen rýže, co přinese manželům štěstí. Svatebčané klidně mohou popustit uzdu fantazii a vytvořit špalír opravdu originální.

Svatební špalír je vlastně zástup lidí ve dvou řadách, kteří lemují cestu. Ulička vytvořená špalírem má představovat cestu novomanželským životem. Když jí prý novomanželé dojdou až na konec, projdou bez obtíží i celým manželským životem. Podle tradic mohou svatebčané utvořit při průchodu špalírem novomanželům určité překážky, tak jako je budou mít i v manželském životě. Nevěsta s ženichem se vždy na konec uličky dostanou, a tím je celá symbolika úspěšně dokonána.

Svatební tombola: skvělá zábava a minimální náklady na přípravu

Jaká pravidla má svatební špalír?

I svatební špalír má určitá pravidla, která by se měla dodržovat. Možná se to může zdát zbytečné, ale řešit pak na poslední chvíli kde a kdo bude stát, by mohl být docela velký organizační problém. Variant je naštěstí několik, takže se nemusíte držet jen jedné možnosti, ale vybrat si tu, která vám nejvíc vyhovuje.

Svatební špalír

Příchod do obřadní síně podle tradice

Podle tradic se vstupuje do svatebních prostor v určitém pořadí proto, aby byla všechna podstatná místa obsazena a netrvalo to příliš dlouho. Samozřejmě si tuto variantu můžete přizpůsobit svým potřebám, místu a stylu svatby.

Svatebčany a všechny osoby, které jsou důležité, můžete seřadit v tomto pořadí:

 • první by měla být nevěsta a otec nevěsty,
 • následuje ženich a jeho matka,
 • poté matka nevěsty a otec ženicha,
 • svědkové/družička a družba,
 • ostatní příbuzní (babičky, tetičky),
 • zbytek hostů.

Někdy se využívá také možnost, kdy jdou nejdříve hosté, kteří udělají špalír a svatebčané poté prochází uličkou mezi nimi. Svatebčané pak procházejí takto:

 • ženich a jeho matka,
 • svědkové,
 • družičky,
 • nevěsta a její otec.

Odhod z obřadu

I odchod z obřadu má určitá pravidla, aby bylo vše naprosto perfektní. Také zde můžete volit ze dvou variant.

První varianta odchodu ze svatebního obřadu:

 • novomanželský pár,
 • otec nevěsty a matka ženicha,
 • družička a družba,
 • svědkové s partnery,
 • ostatní svatebčané.

Druhá možnost se volí v případě, že chtějí svatebčané postavit nevěstě a ženichovi slavobránu a je v opačném pořadí.

Otázky pro svatební kvíz, aby zábava na svatbě nevázla

Organizace svatebního průvodu?

Pořadí svatebního špalíru by měl někdo ohlídat a zorganizovat, rozhodně ne ženich nebo nevěsta, ti budou mít jiné starosti. Organizátora hledejte v dostatečném předstihu, o svatebním dni by to mohl být už problém. S pořadím i průběhem poradí i zkušený matrikář. Ten zná nejlépe místo obřadu a určitě už má mnoho zkušeností. Poradit vám může i fotograf nebo kameraman. Svatební špalír obvykle organizuje svědek nebo svatební koordinátor.

Svatební špalír

Co použít na svatební špalír místo rýže?

V dřívějších dobách se místo rýže často používala čočka, ořechy, rozinky nebo i bonbony. Dnes je doba moderní a těch možností je o něco víc. Zvlášť v případě, že pořádáte svatbu ve venkovních prostorách. Chcete-li mít špalír opravdu dokonalý, použijte okvětní lístky a nejlépe takové květiny, kterou má nevěsta ve svatební kytici. Krásnou atmosféru doladí i barevné konfety či stužky, které zakoupíte v papírnictví nebo v supermarketu. Takový svatební špalír bude opravdu úžasný, veselý a barevný. Využít můžete také svatební bublifuk, který navíc nezanechá žádný nepořádek, oproti rýži, konfetám nebo stužkám.

Volte i nafukovací balónky, svíčky či prskavky

Pokud chcete novomanželům připravit opravdu nezapomenutelný zážitek, zkuste balonky. Průchod mezi svatebčany, kteří budou držet nafukovací balónky v ruce, si opravdu zapamatují navždy. A jestli chcete celé kouzlo ještě umocniti, vypusťte v jednu chvíli všechny balónky vzhůru k nebesům s přáním toho nejlepšího.

V případě, že se koná svatba za soumraku, kdy se pomalu stmívá a den pomalu přechází do noci, zkuste ještě něco většího a osvětlete první společné kroky novomanželů světlem svíček. Zde je ale na místě obezřetnost. Máte v ruce otevřený oheň a nechcete, aby svatba končila katastrofou. Ideální volbou jsou kvalitní svícny či uzavřené lucerničky s čajovými svíčkami. Nejen, že se sníží riziko požáru, ale nestane se, že vám vítr sfoukne plamínek.

U večerní svatby můžete s trochou obezřetnosti použít i prskavky. Špalír z prskavek je vhodný především na neformální svatbu. Hodí se nejen na cestu z obřadní síně, ale klidně si je připravte i na ukončení oficiálního svatebního veselí a na neotřelou rozlučku s nevěstou a ženichem, kteří se chystají odejít spát nebo odjíždějí na líbánky.

Osvědčená zábava na svatbu pro pobavení každého hosta

Svatební špalír je krásná tradice

Svatební špalír rozhodně nemusí být jen strohé postávání unuděných hostů, kteří čekají až nevěsta s ženichem a jejich blízcí konečně projdou. S trochou nápadu, vtipu a chuti se může proměnit ve veselí a nezapomenutelný zážitek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svatební špalír: uspořádejte tradiční svatební pochod trochu netradičně