Menu
WeddingMag
Svatební obřad

Svatba na zámku. Nejoblíbenější hrady a zámky v Čechách

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 8. 2018

Velká část nevěst sní o romantické svatbě na zámku nebo hradě. Jejich společenské sály, hradní nádvoří i parky jsou k pořádání svatebního obřadu i oslav jako stvořené. Vkročte do nové etapy svého života jako pravý princ s princeznou. Chcete uspořádat svatbu na zámku? Pak se podívejte na naše tipy na nejoblíbenější hrady a zámky.

Zámek Lednice

Zámek Lednice, svatba na zámku

Zámek Lednice

Lednice patří k nejnavštěvovanějším a nejkrásnějším památkám v České republice. Romantické sídlo, které je obklopené jedním z největších evropských parků volá po tom, aby se v něm uspořádala romantická svatba. Ke svatebním obřadům pronajímá zámek tzv. kasino. Tato místnost není v rámci prohlídkové trasy a má kapacitu 30 osob. Cena pronájmu 6 050 Kč s DPH. Další možností je i tzv. rytířský sál, který je ale možné pronajmout jen na obřad od 12:30. Pronájem rytířského sálu stojí i s DPH 24 200 Kč. Vzít se můžete i v zámeckém parku, kde vás obřad vyjde na 5 000 Kč.

Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou, svatba na zámku

Zámek Hluboká nad Vltavou

Již tradičně patří k nejoblíbenějším svatebním místům zámek Hluboká nad Vltavou. Zde zažijete skutečně pohádkovou svatbu na zámku. Svatby se zde konají již od roku 1975. Od roku 2003 je pro ně vyčleněna nově zrekonstruovaná obřadní síň. Svatby se zde konají po celý rok s výjimkou měsíce května. Obřady se pořádají v pátek a v sobotu. Poplatek za obřad činní v pátek 4 800 Kč. Pokud jeden ze snoubenců nemá trvalý pobyt v ČR, platí 6 800 Kč a jestli ani jeden z nich, pak je cena 7 800 Kč. Za vydání povolení uzavřít manželství v pátek mimo stanovenou dobu se platí ještě 1000 Kč. V sobotu zaplatíte za obřad 7 000 Kč, 9 000 Kč a 10 000 Kč.

Svatba na zámku. Méně známá místa pro svatbu po královsku

Zámek Berchtold

Zámek Berchtold, svatba na zámku

Zámek Berchtold

Zámech Berchtold je velmi vyhledávaným místem nejen zájemci o historii a umění, ale i pro snoubence, kteří hledají ideální místo pro svou svatbu. Pro vaše pohodlí jsou připraveny dva prostorné společenské sály a dokonce i hotelové pokoje jako stvořené pro svatební noc. Svatební obřad se může konat v krásném prostředí zámeckého parku, nebo ve zdobeném sloupovém červeném sále, ze kterého je výhled do parku. Cena svatby na zámku Berchtold je 8 500 Kč.

Zámek Jemniště

Překrásný zámek Jemniště byl vystavěn v roce 1720 – 1725. Jeho současní majitelé bydlí celoročně v levém křídle zámku. Pokud hledáte místo, které je opravdu krásné a romantické, jistě vás barokní zámek, který leží asi 50 km jižně od Prahy, uchvátí. Pro svatební obřad můžete využít kapli, kde se mohou konat civilní i církevní obřady. Uvnitř je místo pro 70 hostů k sezení a 50 hostů na stání. Za obřad zaplatíte 15 000 Kč.

Státní hrad Šternberk

Hrad Šternberk je velmi vyhledávaným místem svatebních obřadů. Ročně zde řekne své „ano“ na 70 snoubenců. Hrad Šternberk nabízí pro svatební obřad celkem 5 prostor. Vždy je možné vybrat kombinaci jednoho venkovního prostoru a jednoho vnitřního (kdyby bylo špatné počasí). Možností jsou Rytířský sál, Hodovní sál, Hradní kaple, Rohoví pokoj, Nádvoří hradu a Hradní park. Cena svatebního obřadu je 5 000 Kč a 7 000 Kč za Rytířský sál.

Kde uspořádat svatbu v Jižních Čechách?

Hrad Karlštejn

Karlštejn má své neodolatelné kouzlo. Nechte se na něj nalákat i vy. Svatební obřady se konají v reprezentačních prostorách budovy Purkrabství na I. hradním nádvoří. Protože se obřady většinou konají v době, kdy mají do hradu přístup i návštěvníci, je nutné vše domluvit předem s matrikářkou. Cena svatebního obřadu je v případě občanů ČR 10 000 Kč, pokud je jeden ze snoubenců občan ČR a druhý ne, stojí obřad 12 000 Kč a jestliže nemá ani jeden ze snoubenců trvalé bydliště v ČR, stojí obřad 13 000 Kč.

Karlštejn umožňuje uspořádat obřad i mimo obřadní síň. První možností je Hodovní síň Císařského paláce, kde je cena pronájmu 20 000 Kč plus poplatky matrice, Exteriér mezi Mariánskou a Velkou věží za 20 000 Kč plus poplatky.

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov, svatba na zámku

Hrad Bouzov

Krásné a důstojné prostředí, které připomíná, že by se stále měly ctít rytířské vlastnosti jako je síla, ochrana, úcta k ženám a láska. Moravský skvost byl založený na přelomu 13. a 14. století a v roce 1999 byl prohlášen za národní kulturní památku. V prostorách hradu můžete uzavřít občanský i církevní sňatek. Obřady probíhají většinou v rytířském sále. Cena obřadu ve všedních dnes je 6 000 Kč a o víkendech 10 000 Kč. Je také možné uspořádat i večerní svatební obřad od 18:00 do 22:00 hodin za 15 000 Kč. Po dohodě je možné uspořádat svatební obřad i v kapli, hradním parku nebo na nádvoří.

Kde uspořádat svatbu? Zkuste i méně tradiční místa

Hrad Loket

 

Hrad Loket, svatba na zámku

Hrad Loket

 

Hrad Loket a jeho impozantní prostory ohromily už nejednoho návštěvníka. Snoubí se zde kouzelná starobylost s krásou raného středověku. Nechte se vtáhnout do světa historie, kterou je tento hrad dokonale prodchnut. Obřadní síň je zdobena zachovalou nástěnnou malbou stráže a detailu hořící loketské hlavní brány. Vybírat můžete čtyři verze svatebních obřadů. Klasická verze stojí 6 000 Kč. Rytířská verze je za 10 600 Kč, obřad, který je po celou dobu doprovázen živou historickou hudbou stojí 12 000 Kč. Jestliže milujete středověk, zvolte si pravou středověkou svatbu jako řemen. Stojí 17 000 Kč a rozhodně to bude nezapomenutelný zážitek.

Hradů a zámku je u nás mnoho a mnoho. Vybrat si ten pravý bude asi chvilku trvat, ale rozhodně to za to stojí. Vyzkoušet můžete oblíbenou klasiku nebo zvolit něco méně známého, ale stejně krásného. Volba je jen na vás.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Svatba na zámku. Nejoblíbenější hrady a zámky v Čechách