Menu
WeddingMag
Svatební šaty

Látky na svatební šaty – které se používají nejčastěji?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

20. 2. 2018

Vysněné svatební šaty, ve kterých budete vypadat dokonale, krásně a jedinečně. To je sen každé budoucí nevěsty. Ale vybrat si ty dokonalé nebo si je nechat ušít, není tak úplně jednoduché. Mají tolik střihů, provedení, detailů. A aby toho nebylo málo, existuje také spousta látek, ze kterých mohou být šaty ušity. Každá látka má něco do sebe, své výhody a nevýhody. Představujeme vlastnosti materiálů, které se používají nejčastěji.

1. Satén

Kdo by neznal satén. Ten, který se používá na svatební šaty je matnější a pevnější. Vypadá velmi luxusně a říká se mu Duchesse. Ze saténu se šijí často korzety a najdete ho i na vrchních a spodních vrstvách sukní. Tento materiál vyniká svým leskem, je poddajný, splývavý a hladký na dotyk. Vyrábí se z přízí z nekonečných vláken. Jedná se o ideální materiál pro elegantní večerní róby, luxusní svatební šaty i slušivé halenky. Šije se z něj i spodní nebo noční prádlo. Satén je odolný vůči protržení, ale hodně se na něm projevuje zmačkání, proto musíte dávat na šaty ze saténu pozor.

2. Jemný tyl

Tyl je speciální látkou na svatební šaty. Používá se často na spodničku, která dokáže dát šatům požadovaný tvar nebo na svatební závoj. Jedná se o lehkou průhlednou síťku. Znáte ji velmi dobře ze všech princeznovských šatů s nadýchanou sukní. Jemný tyl je krásně splývavý a šijí se z něj vrchní vrstvy sukní.

Velkou výhodou tylu je to, že se skoro nemuchlá, a když přeci, tak na něm mírné zmačkání není vidět. Tylové sukně jsou krásné nadýchané, jako stvořené pro milovnice princeznovských nadýchaných sukní. Musíte na něj být opatrné, protože se snadno trhá. Není úplně vhodný na venkovské svatby.

3. Šifon

Šifon je průsvitná, splývavá a měkká látka. Má zrnitý povrch a velmi nízkou hmotnost. Velmi často se používá jako vrchní materiál nebo na úzkých šatech se splývavou sukní. Má matný povrch a je průsvitný. Najdete pod ním vždy vrstvu svatebního saténu. Šifon má své uplatnění i na dámském prádle, oděvech na spaní apod. Do vlákna se obvykle přidává hedvábí, polyester či umělé hedvábí. Šifon je velmi lehký a vzdušný, ale snadno se mačká.

Jak správně vybrat svatební šaty?

4. Taft

Hedvábný taft je velmi luxusní látka a patří k nejstarším vůbec. Na začátku 3. století ji začali tkát Peršané. Dnešní taft je hladký, pevně tkaný v plátnové vazbě. Látka vypadá stejně na obou stranách, matně se leskne a šustí. Velmi dobře drží tvar, a proto se velmi dobře hodí na nabírané a skládané sukně. Ve skladech se jakoby láme a působí velmi slavnostně a luxusně. Velmi dobře se šije, ale špatně špendlí, protože v látce zůstávají po špendlících dírky.

Jak žehlit svatební šaty rychle a efektivně

5. Mikádo

Mikádo vypadá velmi podobně jako saténové šaty a na fotkách jsou od sebe k nerozeznání. Naživo byste se ovšem divili. Mikádo je velmi pevná látka, mírně lesklá a má vroubkatý povrch. Vypadá velmi luxusně a je odolný vůči poškození.

6. Zephyr

Průsvitná a pevná látka, která se podobá organze se používá především na větší nesplývavé sukně. Stejně jako u šifonu je i pod zephyrem použita vrstva saténu, protože je průhledný. Zephyr dobře drží tvar a odolává poškození. Při pohledu zblízka vypadá materiál trochu uměle.

Svatební šaty s rukávy mohou být zatraceně sexy. Proč se jim nemusíte vyhýbat?

7. Organza

Svatební organza je průsvitná a tužší tkanina s typickým „lámavým“ ohýbáním. Lehce splývá a používá se často přes jiné druhy materiálů. Můžete ji řasit, plisovat. Dodává barvám intenzitu. Organza je ideální na exkluzivní svatební šaty či široké sukně s bohatým řasením. Skvěle se hodí i na šaty pro družičky, aplikace na oděv či ozdoby do vlasů.

8. Brokát a žakár

Brokát je velmi luxusní látka a často se vyrábí z lesklých vláken. Pevný a tuhý brokát se hodí hlavně na korzety nebo tubové šaty. Splývavý vypadá skvěle na rozevlátých šatech i sukních. Krásné brokátové látky si vystačí s jednoduchým střihem, lépe vynikne tkanina.

Až budete vybírat látku na svatební šaty, nejdříve si ji dobře osahejte a klidně se i vyptejte na její vlastnosti, výhody a nevýhody. Dobře informovaný prodavač ve svatebním salonu nebo v krejčovském salonu by vám měli být schopni vždy dobře poradit. Pokud vám nejsou schopni podat dostatečné informace o látkách, jak by asi vypadaly svatební šaty? Proto jděte raději o dům dál.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Látky na svatební šaty – které se používají nejčastěji?