Menu
WeddingMag
Svatební šaty

Jak žehlit svatební šaty rychle a efektivně

Martina Mádlová

Martina Mádlová

26. 5. 2017

Váš den „D“ se blíží a vy se s hrůzou díváte na své nádherné vysněné šaty, které se neustálým přenášením a stěhováním pomačkaly a už nejsou tak úžasné, jako když jste si je pyšně přinesla domů. Jenže co teď s tím?  Jak žehlit svatební šaty, aby se nezničily a byla z vás opravdová princezna? Pokud chcete ušetřit a jste alespoň trochu zručná, zvládnete to doma.

Co je potřeba k žehlení svatebních šatů?

V první řadě je důležité vlastnit kvalitní napařovací žehličku a závěsný systém. Ve druhém případě stačí šaty na ramínku zavěsit třeba za dveře skříně či místnosti nebo na tyč se záclonou.

Než začnete žehlit, zkontrolujte žehličku, zda na ní nejsou nějaké nečistoty, abyste si svatební šaty neušpinila. V případě nečistot si přečtěte naše tipy, jak vyčistit žehličku.

Žehličku musíte nastavit na správnou teplotu podle materiálu šatů. Tyl snese maximálně 150 °C, satén 200 °C, taft 150 °C a krajka 120 °C. Kdo napařovací žehličku nevlastní, nemusí zoufat. Se suchou žehličkou budete potřebovat ještě vlhký ručník nebo hadřík, přes který budete šaty žehlit. V takovém případě může mít žehlička o pár stupňů navíc, ale stále udržujte hadřík mokrý.

Jak vypadají nejdražší svatební šaty všech dob? Podívejte se sami

Jak žehlit svatební šaty?

Svatební šaty žehlíme kousek po kousku. Nejdříve se vyžehlí korzet. Začněte na rubu šatů, položte korzet lícem na kraj a dostatečně povolte šněrovačku. Nyní je načase nastavit správnou teplotu žehličky a můžete začít. Pomalu korzet vyžehlete a poté zavěste šaty na ramínko s poutky. Z rubu ještě jednou srovnejte korzet, líc šatů, a jestliže ho máte zdobený, jen ho pomalu hodně napařujte. Poté si korzet opatrně rukou chytněte a  špičkou žehličky velmi opatrně vyrovnejte záhyby.

Následně se pusťte do spodničky, kde bývá tylová podšívka a tužší vnější materiál (satén, taft). Ramínko s šaty si uchyťte do výšky, natáhněte nejspodnější materiál na žehlicí prkno a můžete začít žehlit. Nezapomeňte nastavit teplotu. Jestliže se nemůžete dostat až ke švu, tuto část nakonec propařte. Každou vrstvu dokola postupně vyžehlete od vnitřních až po vnější.

Jestliže jste si vybrala svatební šaty s vlečkou, je na ní ten správný čas. Žehlit ji musíte postupně a je dobré mít šaty zavěšené dostatečně vysoko. Taktéž žehlete postupně každou vrstvu zvlášť. Nejdříve se pusťte do té nejspodnější, která je obvykle tylová. Začněte na dolním okraji a pomalu posunujte vlečku po prkně, abyste ji měli hezky celou vyžehlenou. Stejným způsobem můžete pokračovat po dalších vrstvách a na té poslední si dejte obzvláště záležet.

Zdobený materiál, který bývá na vrchu šatů, si nechte nakonec. Natáhněte na žehlicí prkno a tam kam to půjde, žehlete. Zbytek už jen propaříte. Teď už jen zbývá celé svatební šaty hezky propařit, aby byly opravdu dokonalé.

Jak správně vybrat svatební šaty?

Svatební doplňky

Žehlení svatební šatů máte za sebou. Teď přicházejí na řadu rukavičky a závoj, pokud máte. Závoj si dejte na žehlicí prkno a žehlete jen opatrně špičkou žehličky. Jestliže se skládá z více vrstev, začněte tou spodní a postupně se propracovávejte nahoru. Rukavičky jednoduše vyžehlete a propařte na prkně. Ty už půjdou rychle a snadno.

Žehlete svatební šaty včas

Na úpravu svatebních šatů myslete včas a pusťte se do žehlení alespoň dva dny před svatbou. Pak bude ideální, když už se s nimi nebude příliš hýbat, aby se vám znovu nepomačkaly. Pokud si ale nejste úplně jistá, jak žehlit svatební šaty, můžete to nechat i na nějakém odborníkovi, který se žehlením choulostivých šatů zabývá.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Jak žehlit svatební šaty rychle a efektivně