Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Koordinace svatebního dne. Jaká je obvyklá cena za tyto služby?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

18. 7. 2018

Svatební koordinátor je profesionál, který vám ulehčí s přípravami a organizací vaší svatby a převezme na sebe velkou část vaší zodpovědnosti. Agentur, které nabízí koordinační služby, je mnoho. Jde jen o to, vybrat si z široké nabídky ty služby, které se vám hodí a na které stačí váš rozpočet. Ale i ta nejlevnější varianta, která obvykle spočívá v konzultaci, vám hodně pomůže a ulehčí od starostí.

Průběh svatebního dne může narušit mnoho maličkostí, se kterými třeba ani dopředu nepočítáte. Nečekané problémy se mohou objevit kdykoliv. Chcete-li si svatební den užít úplně bez stresu a starostí, najměte si zkušeného profesionála – svatebního koordinátora nebo koordinátorku. Mají už několikanásobné zkušenosti, mnoho kontaktů, a hlavně se jich netýká svatební stres. Koordinátora si můžete najmout klidně na celou svatbu od plánování až po realizaci. Pokud ale není váš rozpočet tak velký, využijte alespoň možnost koordinace svatebního dne.

Kdo je svatební koordinátor?

Koordinátor je svatební designér, svatební konzultant, svatební organizátor a mnoho dalšího. Jeho funkce ve svatební den má mnoho různých podob. Díky svým zkušenostem a kontaktům dokáže nebo měl by dokázat, proměnit váš svatební den v krásně plynulý sled událostí. Jeho úkolem je spolupráce s dodavateli, hladký průběh příprav, obřadu i hostiny či svatební zábavy. Přebírá svatební dary, vítá svatebčany a koordinuje jejich přesuny na potřebná místa. Je na svatbě proto, aby vše fungovalo na 100 %.

Svatební koordinátor. Proč se bez něj vaše svatba neobejde?

Jak správně vybrat svatebního koordinátora?

 

Na trhu je široká nabídka různých firem, které se koordinací zabývají. Mají různý záběr služeb a odlišná je i jejich kvalita nebo ceny. Pokud nevíte, podle čeho přesně vybírat, určitě se zajímejte o reference, zkušenosti, ocenění nebo certifikaci. Také některá svatební místa mají za poplatek k dispozici svou koordinátorku nebo koordinátora.

Je velmi důležité najít někoho, ke komu budete mít důvěru a v jeho společnosti se budete cítit uvolněně. Pak bude vaše svatba v dobrých rukou. Ovšem není to samozřejmě jen o sympatiích, ale i o odbornosti a schopnostech.

Koordinátor musí umět naslouchat. Opravdu vnímat vaše slova, a především přání a požadavky, které máte. Rozhodně by se neměl snažit vnutit vám své představy. Samozřejmě to neznamená, že vám musí vše odkývat, i když to bude naprostá hloupost. Své námitky by ale měl vznášet současně i s lepším řešením.

Měl by být všestranný, mít přehled o novinkách a trendech. Také jeho kontakty na různé svatební služby jsou neméně důležité. Dobrý koordinátor se obklopuje pouze solidními a kvalitními dodavateli. V den svatby je zde váš koordinátor od toho, abyste se cítila jako princezna a neměla vůbec žádné starosti. Sám o sobě by ale na svatbě měl být v podstatě neviditelný. Jen taková osoba v pozadí, která nevyčnívá, ale zároveň dokonale tahá za důležité nitky.

Jaké chyby dělají snoubenci při najímání svatebních služeb nejčastěji?

Kolik stojí koordinace svatebního dne?

I když se to možná zdá neuvěřitelné, tím, že si zaplatíte svatebního koordinátora, můžete nakonec ušetřit dost peněz. Dokáže zajistit slevy u dodavatelů nebo vysoce kvalitní dodavatele za rozumné ceny. Má zkušenosti a ví, kde je lepší si připlatit a kde nevadí, když se šetří. Navíc mívá koordinátor v hotelech a restauracích většinou výhodnější ceny než vy. Částka, kterou nakonec zaplatíte, se rovná penězům, které byste jinak mohli dát za předražené služby.

Jeho cena se odvíjí od počtu práce, která je nutná pro zajištění všech služeb. Někteří koordinátoři poskytují své služby jen na celou svatbu a jiní nemají problém poradit  s určitými dílčími problémy. Koordinátora si můžete najmout také jen na svatební den.

Svatební koordinátor

Koordinace celého dne

Koordinace celého dne vás může stát 15 000 korun ale také 60 000 korun. Ti, kdo už se v oboru pohybují delší dobu, budou samozřejmě dražší než začínající. Tato forma je asi nejvyužívanější, protože snoubenci chtějí mít svůj svatební den jen pro sebe a bez starostí a obvykle ani nechtějí úkolovat nikoho z hostů, aby se o organizaci postaral.

Svatební konzultace

Svatební konzultace se pohybuje od 500 do 4000 korun. Tuto službu využívají především lidé, kteří na svatbě nikoho cizího mít nechtějí, ale rádi si nechají poradit předem. Na konzultaci může být připraven harmonogram a koordinátoři vás mohou upozornit na různé chybí a nejčastější problémy, které se během svatebního dne objevují.

Jak vypadá práce snů? Zkuste být profesionální družička

Koordinace svatebního obřadu

Koordinace svatebního obřadu se pohybuje v cenové relaci od 4 000 do 15 000 korun. Zde bývá obvykle zahrnuta konzultace před svatbou a asi tři hodiny práce koordinátora na obřadu – zajistí vítání hostů, rozdávání vývazků, kontrola výzdoby a spolupráce s oddávajícím a matrikářem.

Koordinace svatebního dne a její cena závisí na volbě koordinátora, rozpočtu vaší svatby, počtu hostů, místu, datu, počtu služeb apod. Odměna koordinátora obvykle tvoří asi 10-15 % z rozpočtu svatby. Pokud tedy máte svůj rozpočet stanovený na 200 000 Kč, počítejte s odměnou cca od 20 000 do 30 000 korun.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Právě čtete

Koordinace svatebního dne. Jaká je obvyklá cena za tyto služby?