Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Jaké chyby dělají snoubenci při najímání svatebních služeb nejčastěji?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

2. 7. 2018

Ne vše si na svatbě dokážete zařídit sami. Na některé věci zkrátka potřebujete určité služby. Najít správné dodavatele, abyste ve svatební den nebyli zklamaní a vše proběhlo podle vašich představ však nemusí být úplně jednoduché. Jaké chyby dělají při najímání dodavatelů snoubenci nejčastěji?

Chystáte-li svatbu, jistě už víte, že budete potřebovat různé dodavatele (na jídlo, květiny, hudbu apod.). Ne každý, kdo se prezentuje v dokonalém světle, takový ale opravdu je. Vyhněte se následujícím chybám, ať není vaše svatba plná zádrhelů ale skutečně nádherným dnem.

Podceňujete průzkum

Jakmile začnete s výběrem dodavatelů služeb pro vaši svatbu, udělejte si nejdříve pořádný průzkum. Nevěřte všemu, co o sobě napíší na internetu. Zjistěte, jaké máte možnosti výběru, jaké ceny nabízí jednotliví dodavatelé i co je a není v ceně. Nezapomeňte i na reference, osobní dojem a styl jednání.

Málo informací

Jakmile se vám některý dodavatel zalíbí, zjistěte si o něm co nejvíce. Nejdříve ověřte to, zda má vůbec čas na váš termín svatby. Abyste si nezjišťovali informace všude možné a pak nezjistili, že dodavatel už nemá volnou kapacitu. Pak se zeptejte na ceny a služby, jak pracují a postupují, zda by vám mohli ukázat svou práci. Každý detail je důležitý.

Recenze ostatních klientů

Určitě se pokuste vyhledat nějaké recenze od lidí, kteří mají s dodavateli již zkušenosti. Neměly by ale pro vás být stěžejní ve výběru. Na internetu se dá napsat ledacos. To, že někdo dodavatele vychválí, neznamená, že bude opravdu dobrý a pro vás vhodný. Stejně tak špatná recenze neznamená, že by vám nemusel vyhovovat. Každopádně pokud najdete sto recenzí a většina z nich bude špatná, nějakou vypovídací hodnotu už tato skutečnost určitě má. Pokud je těch špatných naprosté minimum, raději si ověřte osobně, zda vám dodavatel bude nebo nebude vyhovovat.

Plánování svatby krok za krokem. Jakou zvolit posloupnost, když na organizaci máte 1 rok?

Nepromyšlený výběr

Častou chybou, a nejen v tomto případě, je příliš ukvapený výběr. Mnoho lidí vybírá na poslední chvílí s tím, že mají stále dost času a pak najednou zjistí, že opak je pravdou. Stejně tak není ani dobře se hned po zásnubách pustit do překotného plánování svatby. Pokud ji nechystáte hned za měsíc, máte dost času, abyste vše zvážili, udělali si přehled, vybrali to nejlepší a pak teprve začali se sháněním a domlouváním. Je lepší si udělat přesný harmonogram a toho se držet. Pak nebudete nic řešit pod tlakem a ve stresu.

Nebojte se hledat všude

Je mnoho míst, kde můžete hledat svatební dodavatele, proto nehledejte jen na internetu. Osobní zkušenost je k nezaplacení, a tak se ptejte kolegů, rodiny či kamarádů. Nechte si od nich poradit. Svatební dodavatelé spolu často i různě spolupracují, takže by vám jeden mohl doporučit zase někoho dalšího. Někdy vám poradí i přímo na místě, kde budete pořádat svatbu nebo vám dokonce různé služby dokáží zajistit.

Osobní setkání je důležité

Nikdy nevynechávejte osobní setkání. Je velmi důležité a může vám mnoho napovědět. V době, kdy se dá vše vyřídit přes internet a telefon se často osobní setkání považuje za zbytečnou ztrátu času, jenže nezapomeňte, že s většinou svatebních dodavatelů budete úzce spolupracovat. Co budete dělat, až zjistíte o svatební den, že fotograf vám vůbec lidsky nesedí a nechcete se od něj nechat fotografovat? Mimo kvality je totiž důležité, abyste se dokázali s dodavateli dohodnout.

Jak vybrat opravdu dobrého svatebního fotografa a neudělat chybu?

Nevyřešený rozpočet

Tuto chybu dělá mnoho párů. Nemají vyřešený rozpočet svatby a vybírají dodavatele, aniž by měli jasno v tom, kolik, za kterou službu chtějí maximálně zaplatit. Než se tedy pustíte do oslovování, mějte jasno ve financích. Ušetříte tak hromadu času, který pak můžete věnovat něčemu jinému. Je také důležité, aby i dodavatelé znali váš rozpočet. Platíte totiž za práci a často i za materiál. Když budou oni vědět, kolik si maximálně můžete dovolit, nepřijde vám pak faktura na padesát tisíc za něco, na co máte vyčleněno jen dvacet tisíc.

Špatná komunikace

Nebojte se mluvit. S dodavateli komunikujte o všem. Řekněte jim, i když se vám něco nebude líbit a nebudete spokojení. Máte právo na perfektní služby. Nikdo vám neumí číst myšlenky, a to, co vy pokládáte za samozřejmost, může někdo jiný vidět úplně jinak. Bylo by zbytečné, kdyby kvůli špatné komunikaci jste pak na svatbě měli třeba úplně jinou výzdobu, než jste si přáli a celý den měli zkažený. Raději popište do detailů přesně to, co chcete a třeba i několikrát.

Svatební koordinátor. Proč se bez něj vaše svatba neobejde?

Rada na závěr: Pokud se nechcete hledáním a zkoumáním dodavatelů zabývat, zkuste svatební agenturu a jejich koordinaci. Ti už mívají své ověřené a spolehlivé dodavatele, jsou zvyklí s nimi jednat a dohodnou vám vše podle vašich přání a představ. Ušetříte si spoustu práce i starostí.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jaké chyby dělají snoubenci při najímání svatebních služeb nejčastěji?