×
WeddingMag

Jak vybrat DJ na svatbu a na co si dát pozor?

DJ na svatbu

Dumáte právě nad tím, zda vám má na svatbě hrát DJ nebo kapela? Nebo ho rovnou vybíráte a nemáte ponětí, jak vybrat? Jeho výhodou je široký repertoár a různorodost písniček. Může vám zahrát prakticky cokoliv. Jak si dobře vybrat?

Podle průzkumu se na českých svatbách častěji objevuje DJ a jimi produkovaná hudba. Jen na DJ připadá přes 41 % svateb a 19 % bývá na svatbě DJ spolu s kapelou.

Výhody DJ oproti hudební skupině

Každá z variant má své výhody a nevýhody. Co hovoří proto, abyste si na svatbu objednali spíše DJ?

 • Svatební DJ nezabere tolik místa jako kapela.
 • Není omezen hudebními nástroji či hlasem a může zahrát cokoliv.
 • Když potřebuje pauzu, jde se najíst, napít nebo na záchod, nikdo to ani nepozná.
 • Přípravu svého koutku a ozvučení zvládne obvykle rychleji než kapela.
 • Dokáže hrát nahlas i potichu.

DJ může být i moderátor

Velkou předností DJ na svatbě je i to, že vám může svatbu klidně i moderovat. Domluvíte si s ním, jak má vypadat průběh svatební oslavy, případná zábava, házení svatební kytice, tombola, dražba podvazku apod.

Jak vybrat kapelu na svatbu, abyste se pobavili vy i vaši hosté?

Jak si vybrat dokonalého svatebního DJ

Písničky dokáže pouštět každý, říkáte si možná. To nejspíš ano, ale pravé umění dobrého svatebního DJ tkví nejen ve schopnosti zapnout tlačítko Play. To pravé umění DJ spočívá v ideálním načasování skladeb i přechody mezi nimi. Dobře vybraná hudba dokáže povzbudit atmosféru svatby a zvednout hosty ze židlí.

Měl by mít také cit pro jednotlivé svatební okamžiky. Velmi důležité je umění reagovat na náladu svatebčanů tak, aby zábava rostla a lidé se cítili příjemně. Uspokojit všechny věkové kategorie je velmi náročné, ale svatební DJ by to měl zvládnout.

Není lehké vybrat kvalitního DJ. Podívejte se, na co se při výběru zaměřit.

Reference

Reference na kvalitního DJ se na vás pohrnou sami. Na ty horší už je to jako hledání jehly v kupce sena. Pokud hledáte reference na internetu, dejte si pozor na falešné, které se nedají ověřit. Vyžádat si můžete i kontakt na novomanžele z několika posledních svateb a hned získáte relevantní informace.

Kvalitní technika

Bez pořádné techniky vám toho DJ na svatbě moc nezahraje. Měl by mít spolehlivou techniku k hudební produkci, světelným efektům i mikrofon k moderování či karaoke. Profesionál dokáže zhodnotit schopnosti své techniky s ohledem na místo, kde se svatba koná.

Zajímat by vás mělo i to, kolik času bude potřeba na instalaci a demontáž veškeré techniky. Sestavení je ideální ještě před příchodem hostů.

Produkce

Zjistěte si délku hudební produkce a porovnejte se svými představami. Určitě počítejte s tím, že hosté se vydrží bavit až do dvou hodin ráno a někdo ještě déle. Proto si zjistěte, jaké jsou podmínky i pro případné prodloužení produkce.

Někteří svatební DJ mohou být také omezeni technikou a vybavením (potřebují zastřešení, pokud mají hrát venku, vyžadují připojení k internetu apod.).

Získané zkušenosti

Zkušenosti jsou k nezaplacení a platí to i u kvalitního svatebního DJ. Zeptejte se, kolik už odehrál svateb a jak dlouho se v branži pohybuje. Z jeho odpovědí si už můžete udělat obrázek, zda je opravdu tak dobrý, jak o sobě tvrdí nebo jsou to jen plané řeči.

S DJ proberte také základní repertoár a zda bude moci zahrát různé typy hudby, které byste chtěli. V zásobě by měl mít i něco pro děti nebo pro starší ročníky.

Nejoblíbenější písně pro svatební pochod. Tradiční i moderní hudba k oltáři

Poslech

Vůbec nejlepší variantou je, poslechnout si DJ na vlastní uši. Zkuste se s ním domluvit, zda by bylo možné si ho přijít někam poslechnout nebo zda má nějaká videa ze svateb, na kterých už hrál.

Sympatie

Vámi vybraný DJ by vám měl také lidsky sednout. Jestliže vám bude nesympatický a stane se pro vás problémem i menší komunikace, neberte ho. První dojem na vás udělá už při procházení webových stránek a prvním telefonátu. Jak si sednete ale stejně zjistíte až po osobním setkání. DJ by se měl chovat slušně a vyjadřovat se korektně a profesionálně. Měl by vědět, jak to na svatbách chodí a neměl by pro něj být problém odpovídat na vaše dotazy.

DJ na svatbě – cena

Alespoň předběžnou kalkulaci by měl být schopen DJ sdělit hned po prvním rozhovoru, kdy se od vás dozví o všech podrobnostech. Jako odborník už musí mít přehled. Jakmile se odpovědi začne vyhýbat, zbystřete.

Konkrétní ceny u DJ se pohybují od 5000 Kč do 10 000 Kč za svatbu. Profesionál vás požádá nejspíš o platbu předem. Teprve po jejím uhrazení ho máte jistého. Zbylá část se pak hradí na místě produkce, většinou před jejím začátkem, ale samozřejmě se můžete domluvit i na jiných podmínkách.

I když cena není vždy zárukou kvality, přesto se nesnažte vybírat toho nejlevnějšího Dj. Cena většinou bývá ke kvalitě úměrná.

Až se budete bavit o cenách, měli byste také vědět, za co platíte. DJ vás musí informovat o rozsahu služeb i o případných podmínkách prodloužení hraní.

Kdy oslovit DJ?

Stejně jako u jiných svatebních služeb, i ti nejlepší DJ bývají nejrychleji zabraní. Někteří nemají volný termín už půl roku dopředu. Nejzazší termín jsou 2 až 3 měsíce. Počítejte ovšem s tím, že se jedná o krajní termíny a vámi vybraný DJ už může mít v termínu vaší svatby plno. Objednávejte raději minimálně půl roku dopředu.

Jakou hudbu a styl vybrat na svatební tanec. Tipy i pro netanečníky

Tipy, které se mohou hodit:

 • pokud vám přibližnou cenu neřekne DJ hned poté, co mu sdělíte své představy nebo se jí nedozvíte z internetových stránek, zeptejte se na ní. Možná zjistíte, že jeho cena je natolik vysoká, že si jí nemůžete dovolit a nebudete zbytečně ztrácet čas,
 • nezapomeňte na smlouvu nebo minimálně objednávku, kterou vám DJ podepíše. Musí tam být jasně uvedené datum svatby, místo, rozsah produkce, přesná cena i způsob platby. Smlouvu můžete uzavřít i e-mailem,
 • všechny podrobnosti si předem ujasněte, a to i krajní situace. I na to se vám smlouva osvědčí. Jak se vyřeší situace, kdy DJ onemocní nebo se mu porouchá technika?

5/5 - (1 vote)

5/5 - (1 vote)


3 Komentáře Jak vybrat DJ na svatbu a na co si dát pozor?

 1. Extrémně mě vadí tvrdit,že DJ „hraje“!!!!!
  DJ jen pouští!!! Neumí hrát,zpívat,nerozumí hudbě ani ji nemá vystudovanou,netvoří ani vlastní aranže apod.
  A 99% z nich neumí ani moderovat či mluvit do mikrofonu-jen si tam sedne, něco pustí a hraje si s telefonem.
  Říci si za tohle 5-10tis. je drzost největší a ještě větší hlupák je ten, co mu to zaplatí.
  To už je lepší tam posadit kamaráda s notebookem ať pouští lidem dle přání z internetu.Za pár piv a panáků bude štastný jak blecha a mít pocit důležitosti.
  Každopádně svatba s DJ je naprosto nudná,unylá a mrtvá-bez energie.
  S kapelou nebo hudebním duem na urovni co má několikaletou praxi s hraním každý víkend po všech koutech a akcích a umí udělat zábavu,moderovat a vtipně reagovat na dění na parketu a kolem,organizovat svat.hry se to nedá srovnat ani náááááhodou!!
  A ještě jednou-DJ NEHRAJE!! On pouští!!!
  Pozn-Autor komentáře je zkušený vystudovaný hudebník hrající a zpívají na svatbách několikrát do měsíce.

 2. Tak tohle psal nějaký uražený muzikant, kterému ukradli kšeft nějací pouštěči. 🙂 Sám jsem vyrostl jako muzikant a mám k muzikantům úctu, protože vím, co to obnáší. Ale musím mu oponovat. 1. DJ nepouští, když hudbu mixuje, moderuje a tvoří taneční zábavu dle přání hostů. Je jeden, takže jsou menší náklady na mzdu i na občerstvení (u svatby minimálně 1 tisíc na osobu). Má široký repertoár tanečních hitů pro všechny věkové generace, které hudebník nezahraje ani nezazpívá, protože je nenacvičil. Zažil jsem 3 strejce, co vrzali 3 dechovky a pak hoďku pauza. A svatebčané chtějí tančit na současné hity, techno, Kabáty i ABBU. Vedle DJ „pouštěčů“ je taky spousta živých muzikantů, co mají samplery, minidisky ze kterých hudbu také pouštějí. Takže ani leckterý MUZIKANT NEHRAJE ŽIVĚ! Jeden člověk přece neobsadí najednou bicí, kytary, klávesy a ženský + mužský zpěv. Je tedy na svatebčanech, jak se rozhodnou, kolik na to mají a jakou chtějí kvalitu.

  • Lidi Vzpamatujte se proč se asi chodí na koncerty a nepustíš si hudbu v pokojíčku?Chceš mít kontakt s lidmi co hrají nebo moderují.Ještě se Vám nestalo že se Vám líbila cimbálovka naživo i když si ji doma nikdy nepustíte?
   1.bod versus kapela.Kapela sice zabere více místa ale svatba je jen jedna a tak bych se asi nechtěl mačkat.
   2.Kapela je omezená nástroji,ale hudební nahrávka je omezená dynamickým rozsahem.(Doporučuji nastudovat)
   3.Když je pauza Kapela z jednoho člena udělá Dj a hraje cokoli(Jak jste psali v bodě 2)A podle mých zkušeností lidi čekají až začne znovu hrát a netančí.většinou tančí jenom Dj s manželkou.
   4.Jsem svědkem toho že Dj chtěl na ozvučení Hodinu a Kapela jen půl(Tvrzení proti tvrzení)
   5.Když jsem si zaplatil chci muziku nahlas a dynamicky ,hudbu potichu jako kulisu nám kapela pustí při jídle ať nám nezaskočí.
   Na závěr chci říct že muzikant je ten kdo hraje na hudební nástroj a pouštění hudby není hraní.Pokud chcete pouštět hudbu může to dělat kdokoli. Dj je správně Moderátor a měl by hlavně mluvit ,ale to zvládne bohužel pro něj i kapela.
   Proč je 40% Dj na svatbách?Protože jsme Češi a je to levnější.
   Jen je mi líto že lidi dnes už neocení dřinu muzikantů a nechávají vše počítačům a strojům.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..