Menu
WeddingMag
Svatební obřad

Nejoblíbenější písně pro svatební pochod. Tradiční i moderní hudba k oltáři

Martina Mádlová

Martina Mádlová

11. 3. 2020

Hudba patří již od nepaměti ke svatebnímu veselí a velmi důležitou roli hraje i při obřadu. Ovlivňuje naše emoce, navozuje příjemnou atmosféru a umocňuje celkový prožitek. Víte, které melodie patří mezi ty nejoblíbenější? Pro někoho to může být klasický Svatební pochod a někdo zase preferuje nějakou modernější hudbu. My přinášíme několik tipů na ty nejoblíbenější.

Vybrat hudbu může být oříšek

Vybrat tu nejdokonalejší hudbu ke svatebnímu obřadu a ještě se shodnout se svým protějškem může být někdy opravdu problém. Je důležité dát dohromady to, co se vám líbí, co je vhodné ke svatebnímu obřadu nebo do svatební síně.

Při výběru hudby je velmi důležité to, kde máte obřad a jak jsou tam zvyklí brát hudební doprovod. Velmi často je již nějaká hudba v ceně obřadu (reprodukovaná nebo živá). Určitě chcete, aby byl váš svatební obřad nezapomenutelný.

Nejoblíbenější písně pro tanec nevěsty s otcem. Která bude ta vaše?

Živou zajišťuje nějakým způsobem hudebník, obvykle na varhany nebo klávesy či piano. Výjimečně je přítomno hudebníků více. U živé hudby může být nevýhoda v tom, že vám je obvykle nabídnut seznam skladem a vy si z nich musíte vybrat. Ovšem najdou se i ochotnější hudebníci, kteří jsou ochotni vám vyjít vstříc a zahrát hudbu podle přání. U reprodukované hudby si v podstatě můžete vybrat píseň podle svého přání a přinést na flash disku, CD, apod.).

Klasické svatební písně vhodné k obřadu

Svatební pochod – Richard Wagner

Nejznámější a velmi krásná skladba, při které většinou předstupuje nevěsta před oltář. Poprvé byla představena při premiéře romantické opery Lohengrin s názvem Here Comes the Bride (Zde přichází nevěsta) v roce 1850.

Svatební pochod – Felix Mendelssohn – Bartholdy

Další úžasná klasika, kterou mohla veřejnost poprvé zaslechnout ve slavné Shakespearově hře Sen noci svatojánské. Větší slávy se jí ale dostalo až mnohem později, kdy píseň zazněla na svatbě dcery královny Viktorie a pruského korunního prince.

Ave Maria

Krásná píseň v jakémkoliv zpracování dodává obřadu tu pravou důstojnost. Zní velmi krásně v doprovodu klavíru a houslí. Tuto píseň nazpívala celá řada umělců (Andrea Bocelli, Lucie Bílá, Celine Dion, Beyonce a mnoho dalších).

Yesterday – The Beatles

https://www.youtube.com/watch?v=vE1DXi_VLRE

Jeden z nejslavnějších skladeb legendární kapely. Poprvé spatřilo světlo světa v červnu 1965. Napsal ji Paul McCartney. I když samotný text je spíše nešťastný, melodie písně je podmanivá a mnoho snoubenců si bez ní nedokáže svůj obřad představit.

Imagine – John Lennon

Jedná z nejkrásnějších skladeb všech dob a vy jí můžete mít na své svatbě. Už více než třicet let tato skladba uchvacuje miliony lidí na celém světě.

Unchained Melody – The Righteous Brothers

Nádherná a romantická skladba z filmu Duch. Slyšet jí můžete taktéž od mnoha různých interpretů (Elvis Presley, U2, Tom Jones, LeAnn Rimes, Sarah McLachlan). U nás jí nazpíval slavný Karel Gott.

What a Wonderfull World – Louis Armstrong

Pohodová melodie s optimistickým textem. Ve svatební den se zdá, že vše je pohádkové a barevné, jako v této písni.

Svatební pochod alla Händel – Bedřich Antonín Wiedermann

Slavný svatební pochod v podání nedostižného českého varhanního virtuosa, hudebního pedagoga a skladatele.

Tipy na modernější hudbu vhodnou ke svatebnímu obřadu

Možná, že nejste úplným zastáncem klasiky a chcete něco trochu modernějšího. I pro vás máme seznam nejoblíbenějších písní, které si snoubenci nechávají často zahrát. Velmi krásné jsou zejména ve své instrumentální podobě.

Somewhere over the Rainbow – Israel „IZ“ Kamakaw
Hallelujah – Rufus Wainwright nebo Alexandra Burke
Come What May – z filmu Moulin Rouge
Someone Like You – Adele
Listen To Your Heart – Roxette
All You Need Is Love – Beatles
Kiss From A Rose – Seal
Pour que tu m’aimes encore – Céline Dion
Caribbean Blue – Enya
Conquest of paradise – Vangelis
Yiruma – River Flows In You
Yiruma – It’s your day
I See You – Leona Lewis
Tennessee – Hans Zimmer
Forrest Gump Theme – Alan Silvestri
Theme from Love Story – Francis Lai
Once Upon A Time In The West Theme – Ennio Morricone
Angelika – Michel Magne
The Cider House Rules Main Title – Rachel Portman
Memory – A.L. Webber
Spring -Vivaldi
Canon in D – J. Pachelbel
Elizabethan Serenade (Original Title Serenade) – Mantovani
The Secret Wedding
Ballade pour Adeline – Richard Clayderman
The Poet and I – Frank Mills
Love Dream – Franz Liszt
Barcarolle – Jacques Offenbach
Air – Johann Sebastian Bach
Celtic Woman – A New Journey – You Raise Me Up
Panna a Netvor – Petra Hapky
Motiv panny – Petr Hapka
Hudba pro fontánu – Petr Hapka

Všechny uvedené skladby jsou k poslechnutí na youtube.com.

Nejčastější chyby při výběru svatebních písní

Při výběru písně ke svatebnímu pochodu se vyvarujte některých velmi častých chyb. První z nich je zvolení nevhodného tempa svatební písně. Velmi často také snoubenci váhají mezi živou a reprodukovanou hudbou kvůli financím. U této položky ale není příliš vhodné šetřit. Živá reprodukce jen umocní slavnostní dojem a žádná reprodukce ho nedokáže nahradit. Navíc se hudebníci dokáží mnohem snadněji přizpůsobit různým situacím. Velmi častým problémem bývá i špatné načasování skladby a přílišná hlasitost skladby nebo naopak tak tichá, že ani nejde skoro slyšet.

Jakou hudbu a styl vybrat na svatební tanec. Tipy i pro netanečníky

Svatební hudbu vybírejte s láskou i s rozumem

Samozřejmě se nám nemohou vejít všechny písně do jednoho článku. Každý má rád něco jiného a vybere si i jinou hudbu. Především se musí líbit vám a zároveň dobře zapadat do celého kontextu vaší skladby. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru, aby byl váš svatební pochod k oltáři skutečně pohádkový.

Ohodnoťte tento článek:
3,4
Právě čtete

Nejoblíbenější písně pro svatební pochod. Tradiční i moderní hudba k oltáři