Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Jak vybrat kapelu na svatbu, abyste se pobavili vy i vaši hosté?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 4. 2018

Blíží se termín vaší svatby a přípravy jsou v plném proudu. Už máte svatební šaty, prstýnky i vybraný dort. Co ale chybí, je hudba. Přitom právě hudba má významný vliv na to, jaká bude nálada na vaší hostině i po ní. Jak vybrat tu nejlepší kapelu, která potěší vás i vaše hosty?

Bez hudby by to snad ani nebyla svatba. Patří k ní stejně tak, jako dobré jídlo a pití a dotváří dokonalou atmosféru vašeho velkého dne. Samozřejmě můžete ušetřit a pouštět si na svatbě CD z přehrávače. Ale mnohem lepší zážitek získáte s živou kapelou, která dobře hraje a vyjde vám vstříc ve vašich požadavcích.

Je lepší kapela nebo DJ?

Svatební kapela

Na svatbě vám může hrát klasická živá kapela, ale také DJ se svou aparaturou. Obojí má své výhody i nevýhody a záleží jen na vás, jakou variantu zvolíte:

  • živá kapela – taková kapela má několik muzikantů, kteří hrají na různé hudební nástroje (bicí, basa, kytara, klávesy a zpěv). Živá kapela dotvoří skvělou atmosféru, ale bývá dražší než ostatní varianty. Kvůli množství nástrojů může být náročnější na prostor. Ideální pro větší svatby. Variantou je také kapela hrající s podklady. Zde musíte vybírat opravdu pečlivě, protože hudební podklad, který kapela využívá, se kvalitou hodně liší a stejně tak i zpěv. Stojí méně než živá kapela a potřebují k hraní menší prostor,
  • DJ – má široký repertoár, není tak drahý a zahraje každému, co si přeje. Výhodou DJ je především to, že bývá ochoten hrát až do ranních hodin, což živá kapela určitě nebude.

Jakou hudbu na svatbu? Těchto 5 songů vám musí zaznít

Jak vybrat kvalitní kapelu?

Kvalitní kapela by se měla dokázat postarat o kvalitní zábavu, odhadnout vkus hostů, míst dostatečně široký hudební repertoár a nemít problém domluvit se s nevěstou a ženichem na jejich požadavcích. Při výběru si projděte videa kapely, obvykle bývají k dispozici na jejich stránkách nebo na youtube, a pokud je to možné, poslechněte si ji i živě. Pokud vám kapela nenabídne možnost vidět ji na živo a ani nemá živý záznam, je to divné. Kvalitní a oblíbená kapela bude jistě chválená. Projděte si na internetu její recenze a ptejte se známých.

Velmi důležité při výběru kapely jsou i vzájemné sympatie. Pokud si při oslovování kapely a domlouvání podrobností nesednete, raději hledejte dál. Nezapomeňte, že se muzikanti také stávají součástí vaší svatby a asi tam nechcete mít nikoho, kdo vám není vůbec sympatický.

Kapela by vám také měla vyjít vstříc při výběru písní. Zejména se jedná o písničku na první svatební tanec a tanec s rodiči. Určitě ale není vhodné zasahovat do playlistu kapely až příliš. Určitě má připravené své osvědčené texty a dokáže rozproudit zábavu lépe bez vašich přílišných zásahů.

Nebojte se stvrdit domluvu s kapelou platnou smlouvou. Tak budete mít mnohem větší jistotu, že se jedná o solidní a spolehlivé hudebníky.

Kdy by měla kapela začít hrát?

Svatební den je obvykle hektický. Ranní přípravy, vítání hostů, obřad, fotografování, hostina. V takovou chvíli by určitě byla kapela zbytečná. Ani čas ihned po obědě není právě ideální. V tuto chvíli se většinou věnujete krájení dortu či rozbalení prvních darů. Lidé si také chtějí popovídat, poblahopřát vám a chvilku si odpočinout. Ideální doba pro začátek hudební zábavy je kolem 16. – 18. hodiny.

Může hrát svatební kapela píseň pro první svatební tanec novomanželů?

Hudební zábava začíná většinou prvním svatebním tancem novomanželů. Po něm následují tance s rodiči. To samozřejmě není nutnost, spíše hezká a oblíbená tradice. Dříve se zahajovalo valčíkem, ale dnes většina párů volí jednodušší variantu a nechá si zahrát jednoduchý a pohodový pomalý tanec.

Jakou hudbu a styl vybrat na svatební tanec. Tipy i pro netanečníky

Má hrát kapela během obřadu?

Během obřadu většinou svatební kapela nehraje. Obřadní síň, pokud se celá svatba neodehrává na jednom místě, nebývá tak velká, aby se tam vůbec vešla aparatura. Určitě je vhodnější využít místní služby nebo pustit hudbu reprodukovanou. Velmi pěkně zní i píseň zahraná např. akusticky. Pokud chcete, aby vám muzikanti zahráli i při obřadu a máte na to dostatečný prostor, domluvte se včas. Ne každá kapela má v repertoáru vhodnou píseň.

Nejoblíbenější písně pro svatební pochod. Tradiční i moderní hudba k oltáři

Kdy objednat svatební kapelu?

Opravdu dobré a kvalitní kapely jsou velmi žádané a o svatební sezoně není příliš velká šance nějakou zamluvit, pokud se nedomluvíte s dostatečným předstihem. Minimálně tři měsíce před svatbou už byste měli mít vybráno a zamluvený termín. Pokud chcete konkrétní kapelu a žádnou jinou, domluvte termín raději ještě dříve.

Co bude kapela na svatbě potřebovat?

Kapela se svojí aparaturou zabere nějaký prostor. Záleží na její velikosti a počtu hudebníků. Nezapomeňte na elektřinu. Je potřeba elektrická přípojka. Na venkovní svatbě musíte pro kapelu zajistit přístřešek, kam se celá kapela i se svou aparaturou vejde. Kdyby začalo náhodou pršet, příliš by vám nepoděkovali, kdyby jejich nástroje byly vystaveny dešti a vaše peněženka později také ne. Stejně tak není příliš příjemné zpívat a hrát několik hodin na prudkém slunci. A co určitě hudebníci ocení a vy byste na to neměli zapomenout, je občerstvení během produkce.

Svatební kapela – cena

Přesnou sumu vám samozřejmě napsat nemůžeme, protože u každé kapely budou různé. Liší se podle popularity, délky hraní i vzdálenosti, kterou musí kapela urazit na vaši svatbu. Na samostatného muzikanta počítejte v rozmezí od 500 Kč/h do 2000 Kč/h a klidně i více. Dražší kapela bude na vaší svatbě opravdovou perlou. Mívá lepší aparaturu i více muzikantů, ale nemívá tak rozsáhlý repertoár a nehraje tak dlouho. Při výběru proto promyslete, jakou zábavu vy i vaši hosté preferujete a nezapomeňte také na svůj rozpočet.

Na svatební kapele úplně nešetřete, protože byste mohli později litovat. Volte raději vyšší kvalitu. Svatbu máte jen jednou za život, tak si ji pořádně užijte. Kvalitní hudba vám v tom hodně pomůže.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat kapelu na svatbu, abyste se pobavili vy i vaši hosté?