Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Jak připravit originální a moderní svatbu? Máme tipy pro vás

Martina Mádlová

Martina Mádlová

31. 5. 2018

Chystáte svou svatbu a rádi byste ji měli moderní a podle trendů, které právě ve světě svateb letí? Není to tak těžké. Většina lidí se žení nebo vdává jednou (nebo dvakrát) za život. Tak proč nemít svatbu přesně takovou, jakou si jí přejí. Zařiďte si jí i vy originálně.

Svatba byla vždy svázána s mnoha tradicemi a zvyky. Dnes je doba už trochu jiná a i do tohoto výjimečného dne se pomalu dostává moderna a originalita. Pokud není váš sen klasická svatba se všemi tradicemi, nedělejte ji, a to ani v případě, že se to někomu z vašeho okolí nebude líbit. Jak na to?

Svatební datum

I když je stále nejoblíbenějším pro svatbu víkend, moderní svatby se pořádají jiný než oficiální den. Proč byste se museli brát v sobotu. Vždyť středa, čtvrtek nebo jiný den nejsou o nic horší. Navíc se pak mnohem lépe trefíte do výjimečného data. Originální svatby se totiž pořádají na originální datum. Jak skvěle zní třeba 7.7. nebo 6.6. nebo letos 18.8.2018. Taková data si ale zarezervujte dostatečně dopředu, bude o ně velký zájem.

Originální může být i čas obřadu. Co třeba 11:11 nebo 12:12. Nezní to skvěle?

Svatba v týdnu rozhodně nemusí být špatnou volbou. Jaké má výhody?

Svatební dekorace a prostory pro obřad

Zapojte fantazii a vytvořte si originální svatební obřad. Samozřejmě záleží i na vašem rozpočtu a časové vytíženosti, protože většinou originální svatba vyžaduje více zařizování. Na druhou stranu se určitě chcete vdávat jen jednou za život.

Moderní jsou různé zajímavé a netradiční svatební prostory a místa (co třeba obřad v balonu, pod vodou nebo na rozhledně). Snoubenci se často rozhodují i pro zajímavě řešený inventář – barevné ubrusy šité na míru, běhouny, ubrousky i látky na svatební bránu ve stejném dekoru. Mezi trendy současnosti patří i originální tvary svatebního oblouku.

A velmi in je rozhodně svatba na exotickém místě pod palmami na písečné pláži nebo úplně naopak na horách. Milovníci přírody se berou třeba v lese a ti, kdo mají rádi historii si mohou obléknout dobový kostým a uspořádat historickou svatbu na některém z našich hradů a zámků.

Nevěsta

Každá nevěsta je krásná a jedinečná. Každá má ráda něco jiného, jedna chce šaty princeznovské a druhá jednoduché a splývavé, některá nevěsta musí mít dostatek šperků, jiná lpí na hudbě, dekoracích apod.

A v čem jsou všechny nevěsty stejné? Chtějí mít svůj velký den ten nejkrásnější, být s tím nejúžasnějším člověkem a po celý den středem pozornosti.

Originální svatební šaty a doplňky

Mnoho nevěst si v poslední době nechává ušít jedinečné šaty na míru a stejně tak i oblek pro ženicha. Nechtějí nosit to, co už nosil někdo jiný, chtějí šaty originální, které nikdo jiný nemá.

Se svatebními šaty souvisí i vhodné doplňky. Ty mají velkou důležitost a dokáží z celého vzhledu nevěsty vytvořit umělecké dílo.

Svatební hudba

I svatební tanec novomanželů už dnes není jen povinným ploužákem nevěsty a ženicha. Nyní se budoucí manželský pár často před svatbou činní a chodí na taneční lekce, aby se při svatbě mohl ukázat. Nic překvapujícího není ani vlastní mixovaná hudba na první tanec nebo na příchod nevěsty k oltáři. Často si volí i hudební nástroje. Mezi nejčastější patří harfa, saxofon, smyčcové nástroje nebo trumpeta.

Jakou hudbu a styl vybrat na svatební tanec. Tipy i pro netanečníky

Svatební fotografie

Svatební fotografie jsou asi tou nejkrásnější hmatatelnou vzpomínkou, která vám po svatbě zůstane na vždy. Aby to tak skutečně bylo, musí se vám fotky líbit, ale ne každý umí vypadat přirozeně před objektivem. Zejména muži to často chtějí mít co nejdříve za sebou a podle toho pak fotografie i vypadají. Jejich vytvoření je ale potřeba věnovat čas a neuspěchat to.

Fotografie mají být přirozené. Proto nepózujte křečovitě, uvolněte se a hlavně se neptejte na to, jak se máte tvářit. Zkuste myslet jen na to, že jste konečně spolu a manželé. Obejměte se, polibte a společně se smějte. Tyto emoce, které fotograf dokáže zachytit, dají vzniknout jedinečným momentům, které zůstanou na vašich svatebních fotkách. Nezapomeňte pro své originální fotografie najít také originálního fotografa.

Svatební oznámení a pozvánky

Když chcete originální svatbu, musíte mít originální i pozvánky a oznámení. Ty chce mít jedinečné snad každý pár. Kdo by také chtěl něco, co má někdo druhý. Pravděpodobně se nesetkáte s úplně stejným písmem, textem a dekorem oznámení. I zde se fantazii meze nekladou a vy můžete naplno využít svou představivost, fantazii a kreativitu. Svatební oznámení a pozvánky si můžete objednat a nechat si je udělat na zakázku nebo se pustit do výroby sama.

Netradiční svatební oznámení udělá dojem. Jak překvapit?

Na některé věci při plánování originální svatby zapomeňte

Kdo nechce pořádat tradiční svatbu, ale chce svým svatebčanům vyrazit dech jedinečností celého dne, měl by zapomenout na následující tradiční součásti svateb:

  • nemoderní a přežité je unášení nevěsty. Sice se jedná o poměrně rozšířený „zvyk“, ale zbytečně naruší celé svatební veselí. Jak nadšený asi bude ženich, když bude hledat nevěstu třeba i hodinu nebo více? Nevěsta bude naštvaná, že to trvá tak dlouho a svatebčané se budou cítit trapně,
  • šunková rolka s křenovou náplní nebo šunkovou pěnou je naprosto neoriginální a nudná,
  • nesnažte se zařídit vše sama. Dnes je tolik agentur a koordinátorů. Pokud vám rozpočet nedovolí nechat si zorganizovat celou svatbu, zařiďte si alespoň koordinaci svatebního dne,
  • nezvěte celé příbuzenstvo, které máte a stejně tak není nutné zvát ani každého, koho znáte. Pozvěte jen osoby, se kterými se vídáte a máte společné zážitky. Vaší svatbě to jen prospěje a vy ušetříte nemalé peníze.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak připravit originální a moderní svatbu? Máme tipy pro vás