Menu
WeddingMag
Pro ženicha

Ženich na svatbě: jak ho správně obléknout?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

13. 4. 2018

Budoucí nevěsty své šaty řeší už několik měsíců před svatbou a určitou představu mají možná už od svých dětských let. Naopak ženich má většinou na všechno dost času a správný oděv pro něj zůstává spíše jen okrajovou záležitostí a někteří muži (a není jich právě málo) by si byli schopní vzít první oblek a boty, které by zahlédli v obchodě. Naštěstí stačí dodržet jen několik jednoduchých pravidel a váš nastávající bude na svatbě vypadat jako pravý gentleman.

I když se to nezdá, často je volba vhodného oděvu pro ženicha náročnější než pro nevěstu. Jen samotná paleta barev je dost široká. Nabízí se šedá, modrá, hnědá, černá, bílá i smetanová a v některých případech klidně i červená. Velmi důležité je celé barevné ladění svatebního kompletu. Jak správně sladit oblečení nevěsty i ženicha, aby vznikl dokonalý pár? Nejdůležitější pravidlo je to, že muž nesmí vedle nevěsty zaniknout a působit jako host na své vlastní svatbě. K nevěstě v bílých šatech se nejlépe hodí muž v obleku tmavé barvy. Ke krémovým nevěstiným šatům se zase hodí spíše tmavě hnědý pánský oblek v lesklé variantě. Na svatbě lesk určitě nevadí. Světlý oblek se hodí pro fešné jižany, muži s blond vlasy by se v takovém obleku ztratili. Pro ty je lepší tmavší varianta obleku.

Oblek musí dokonale padnout

Každý muž je jedinečný, a proto je tak důležité vybrat mu oblek skutečně na míru. I když je oblek z půjčovny určitě varianta, není vůbec jisté, že padne tak, jako model z obchodu, který si můžete nechat ještě dodatečně upravit na míru. A možností je také šití na zakázku. Oblek i košile na míru už dnes neznamenají takový luxus jako dřív a pořídíte je za podobnou cenu jako kvalitní bavlněný oblek v konfekci. Největší výhodou takové varianty je možnost výběru. Můžete si vybrat střih, látku i veškeré detaily.

Vyhněte se experimentům

Svatba je slavnostní událost a jako taková by měla mít určitý dress code především v oblasti barev. Nevhodnější je vždy černý oblek či tmavě modrý. Elegantně vypadá i smetanový či pískový. Zapomeňte na košile ve výrazných barvách, protože působí dost lacině.

Velkou pozornost rozhodně věnujte materiálům a vyhněte se nepohodlným a neprodyšným. Jistotou stále zůstává stoprocentní bavlna.

Svatební žaket – luxus a elegance pro ženicha

Jak vybrat svatební košili?

Jak již bylo řečeno výše, vyhněte se pestrým barvám, které se na svatbu nehodí. U pánských košil patří mezi nejvhodnější a nejoblíbenější barvy stále bílá. Má-li nevěsta smetanové šaty, bude lepší variantou smetanová košile. Zásadně bez vzoru.

Doplňky k obleku

Slavnostní punc dodá svatebnímu obleku elegantní vesta. Tu si vždy vyzkoušejte přímo k obleku. Ne každému muži padne a hodí se k němu. Někdy se více hodí svatební kravata.

Zaručený tip pro nastávající ženichy: se svobodou se rozlučte v Goldfingers

Správné boty nesmí chybět

Správné boty jsou velmi důležité. Když bude mít ženich dokonale padnoucí oblek, ale špatné a neforemné boty, celý dojem se pokazí. V první řadě musí boty zářit čistotou. V den svatby by měl ženich obout pánskou společenskou obuv. K obleku se velmi dobře hodí boty typu oxford s uzavřeným šněrováním – k černému obleku černou obuv a k hnědému hnědou šněrovací pánskou obuv. Jestli budou boty lesklé nebo matné závisí na materiálu obleku.

Jednotnost nevěsty a ženicha

Svatební šaty a ženichova košile spolu musí korespondovat. Barva svatby se pak může promítat i v doplňcích u ženicha. Velmi vhodnou variantou je propojení některých malých prvků, které udělají velký dojem. Sladit můžete třeba svatební kravatu, motýlek či kapesníček do kapsy saka. Ten se může stát jemným společným detailem, jenž vyzdvihne váš cit pro módu a dokonalý styl. Za vrchol elegance jsou pak považovány manžetové knoflíčky. Pozor si dávejte při výběru ponožek a tkaniček do bot tak, aby nepůsobily s celým outfitem směšně.

Nejkrásnější svatební dárek pro nevěstu. Čím ženich překvapil svou ženu?

Myslete na pohodlí

Oblek musí dokonale padnout, ladit s nevěstinými šaty a vypadat naprosto perfektně. Ale co ženichovo pohodlí? Svatba není událost na chvilku ale obvykle celodenní akcí. V kompletním obleku musí ženich vydržet obřad. Pak už může být jeho outfit uvolněnější. Je možné se převléknout do slavnostní košile s krátkým rukávem, ale i zde stále platí pravidla etikety. Pokud si nevíte rady, nechte si poradit od odborníků.

Kde oblek na svatbu koupit?

Pokud chcete, aby vám oblek padl jako druhá kůže, vydržel a byl použitelný i do dalších let, vybírejte kvalitu a nehleďte tolik na cenu – samozřejmě podle toho, jak vám dovolí rozpočet. Určitě se vyhněte bezejmenným značkám a pofidérním obchodům, kde vám nedokáží poradit nebo zodpovědět vaše otázky. V kvalitním salonu vám pomohou s výběrem, ale také by neměl být problém upravit vybraný oblek vám na míru.

Podobný výběr by měl proběhnout i v případě šitého obleku. I zde si projděte více krejčovství a porovnejte je mezi sebou, protože ani ta nebudou stejně kvalitní. Pozeptejte se svých známých, kde si oni pořizovali svůj oblek a jak byli spokojeni.

Výběr svatebního obleku není tak jednoduchý, jak se na první pohled zdá a není radno ho podceňovat.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Ženich na svatbě: jak ho správně obléknout?