Menu
WeddingMag
Pro ženicha

Svatební žaket – luxus a elegance pro ženicha

Martina Mádlová

Martina Mádlová

24. 2. 2018

Chystáte velkou slavnostní a luxusní svatbu? Pak určitě budete chtít mít všechno načančané, okázalé a ohromující. Šaty nevěsty budou jistě nadýchané, princeznovské a s krásným závojem či vlečkou. K takové kráse je ale velmi důležité sladit i muže. A obyčejný klasický oblek v tomto případě asi stačit nebude. Zapomeňte na obyčejnost a vyzkoušejte svatební žaket.

Co je svatební žaket?

Pánský žaket je denní oblek, který je velmi vhodný ke svatebnímu obřadu, i když se dnes již tolik nevyužívá. Na svatbě ho má na sobě ženich, a pokud je tak napsáno na pozvánce, může ho mít oblečený i otec ženicha a otec nevěsty. Za vznik žaketu může frak, který byl ve své době poměrně revoluční a ne příliš dobře přijímanou novinkou.  Postupně si však našel čím dál více obdivovatelů a brzy stal klasickým oděvem všech gentlemanů. Dnes již na něj vzpomínáme spíše s nostalgií.

Tradiční žaket je složen z dlouhého kabátu tmavé barvy (černá, tmavě šedá, tmavě modrá) a k němu se nosí proužkované kalhoty, bílá košile s límečkem kent nebo tvrdým límečkem s ohnutými růžky, vestička dvouřadá s perleťovými knoflíky, šálovým límcem. Vhodná je i kravata, askot. Nikdy se k žaketu nenosí motýlek. Součástí žaketu jsou černé boty a častým a vhodným doplňkem je cylindr. Pro kabát žaketu jsou charakteristické špičaté klopy. I když zmiňujeme bílou košili, je možné zvolit i jinou barvu, například krémovou či jinou bledou barvu. Rozhodně se nemusíte bát žádného zastaralého oblečení. I žakety jdou s módou a dnes jsou k dostání velmi stylově vypadající kousky.

Jak jsme již zmínili, patří k žaketu cylindr a také samozřejmě hůl. Až se budete fotit na svatební fotografie, nezapomeňte, že cylindr i hůl musíte držet v levé ruce, nikdy ne v pravé. Barva cylindru musí ladit s celým vzhledem a nosí se v šedé či černé barvě. Kouzlo celého kompletu doplňují kvalitní rukavice, které u šedého cylindru musí být šedé a u černého bílé. V kravatě by měla být zasunutá jehlice s bílou perlou.

Nesnažte se ušetřit za každou cenu a dbejte na kvalitní materiály

Žaket z vás, díky svému střihu, udělá dokonalého elegána. Je ovšem důležité, aby byl ušit z opravdu kvalitních a luxusních materiálů a na míru daného člověka. Lepší materiály nejen že zajistí, že vám oblek sedne, ale podtrhují i celý význam svatby. I proto se s žakety můžete setkat na svatbách šlechticů a bohaté smetánky. Objevuje se i na dostizích či slavnostních ceremoniích. A hádejte, kde je žaket velmi oblíbený a rozhodně neupadá v zapomnění? Ano, je to Anglie.

Vyberte si svůj styl svatebního žaketu

svatební žaket pro ženicha

Zdroj: kleinod.cz

Můžete si vybrat dva styly svatebního žaketu. Buď ho necháte elegantní a hezky sladěný tón v tónu nebo ho trochu rozjasníte. Pamatujte na to, že ženich by měl ladit s oblečením nevěsty. Detaily jsou vždy důležité a i žaket mohou hezky zvýraznit a ozvláštnit. Pokud půjdete pro žaket do půjčovny, vyzkoušejte si jich více a zkuste i různé druhy doplňků. I maličkosti dokáží divy, například barevný kapesníček. Hedvábný kapesníček nebo květinu si vložíte do klopy. Květina by měla logicky ladit s květinou nevěsty.

Kvalitně vybrané a promyšlené detaily vám zajistí, že celek bude působit harmonicky a na svatbě budete za dokonalého ženicha. Mimo vhodné obuvi se nesmí zapomínat ani na zapínání na manžetové knoflíčky. Na knoflíky od kalhot se připínají klasické šle s koženými poutky.

Na obřad žaket a na večer smoking

Ne každý dokáže strávit ve svatebním žaketu celý den. Klidně si ho vezměte jen na obřad a hostinu a na večerní zábavu se můžete snadno převléknout do pohodlného smokingu, který je stále hodně slavnostní.

Žaket z půjčovny nebo vlastní?

Přemýšlíte, kde koupit žaket nebo kde si ho půjčit? Jen málokdo má dobrý žaket ve svém šatníku. Pokud víte, že už ho po svatbě nikdy nebudete nosit, zvolte žaket z půjčovny. Půjčovné se pohybuje asi od 800 Kč do 5000 Kč. Sako a kalhoty se půjčují přibližně za 3000 až 3900 Kč, vesty za 1200 Kč až 2000 Kč a doplňky asi od 150 Kč.  Nemusíte se bát, že na vás nebudou mít velikost. Obvykle je výběr velikostí dostatečný, ale nezapomeňte vybírat žaket včas, abyste měli dost široký výběr.

Svatební žaket si můžete také koupit. A jak se pohybuje u žaketu cena?  Kvalitní a úplně nový žaket koupíte za cenu kolem 10 000 Kč. Samozřejmě to může být více i méně. Zaleží, jak moc nároční budete. Za mnohem méně si můžete koupit bazarový.

Svatební žaket se na svatbu opravdu hodí. Vy a váš snoubenec budete skutečně vypadat, jako pár z pohádky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Svatební žaket – luxus a elegance pro ženicha