Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Zaručí vám drahá svatba štěstí? Studie z USA zkoumala rozvodovost u nákladných svateb

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 12. 2017

Svatby jsou v dnešní době často hodně komerční a mnoho budoucích novomanželů podlehne svodům reklam a lákavých nabídek. V konečné fázi tak původně naplánovaný skromný obřad vyjde i několikanásobně více. Ale drahá svatba neznamená štěstí. Skromná levnější svatba může být stejně krásná, ne-li hezčí.

Možná vás při plánování svatby už nejednou napadlo, že abyste na ní měli opravdu vše nejlepší, museli byste mít rozpočet takřka neomezený. Jídlo, pití, místo, květiny, šaty, oblek, pozvánky a mnoho jiného stojí opravdu hodně peněz.

Co vše je nutné kolem svatby zaplatit?

Pokud si myslíte, že musíte mít velkou a drahou svatbu, aby vaše manželství bylo opravdu šťastné a vydrželo až do smrti, pak se nad tím znovu zamyslete. Podle některých výzkumů je totiž prokázáno, že čím levnější bude vaše svatba, tím více se snižuje pravděpodobnost, že se někdy rozvedete. Zároveň prý ale přináší větší štěstí opravdu velká svatba s mnoha hosty. Jenže jak to skloubit dohromady? Vždyť přece velká svatba je zároveň i drahá svatba.

Asi se vám to zdá nemožné. Pokusit se naplánovat svatbu aniž byste museli omezit počet lidí, kteří samozřejmě znamenají hodně peněz navíc. Více lidí znamená větší dort, větší bar, větší prostor a více peněz. Ale nemusí to tak být.

Méně peněz – šťastnější manželství

Studie, vedená profesory ekonomie na Emory University v USA, používá podrobná data od více než 3000 lidí, kteří jsou buď v manželství, nebo v něm byli. Jejich zjištění ukázala určitou souvislost mezi částkou vynaloženou na svatbu a pravděpodobností rozvodu.

Podle studie se manželé, kteří utratili za svatbu 20 000 dolarů (cca 433 000 korun) a více, rozvedli 1,6krát častěji než páry, jejichž svatby dosáhly na 5000 (cca 108 000 korun) až 10 000 dolarů (cca 217 000 korun). Ještě lépe na tom byli ti, kteří dali za sňatek jen 1000 dolarů (cca 22 000 korun) nebo méně.

Autoři studie se domnívají, že je to právě svatební průmysl, který lidi povzbuzuje k tomu, aby do svatby dávali víc a víc peněz a vedou nás k přesvědčení, že jen dokonalá svatba se všemi vymoženostmi přinese dokonalé manželství. Zdá se, že páry mají často tendenci převádět svůj závazek na hotovost.

Studie také zjistila další překvapivou věc. Čím je totiž delší seznam hostů, tím více se snižuje pravděpodobnost, že dojde k rozvodu. Takže pozvání příbuzných z pátého kolena nebo náhodné spolupracovníky nemusí být tak špatný nápad, jak se zprvu zdálo. Větší seznam hostů totiž vytváří komunitní efekt a vyvolává pocit podpory ve svatební den i v manželství.

Vybíráte svatební šaty? Poradíme, zda koupit nebo půjčit

Jak udělat velkou svatbu bez ohromných výdajů

Když plánujete, kolik chcete do svatby vložit peněz, je velmi důležité nenechat se unést tím, co vám říkají svatební reklamy, letáky a často i agentury. Protože často je to jenom o kvantitě, ale na kvalitu se už trochu zapomíná. Pokud potřebujete nějaké nápady, jak efektivně snížit náklady, uvádíme několik tipů.

Jak vytvořit seznam svatebních hostů? Tipy, s kterými to půjde hravě

  • nepotřebujete drahé pozvánky a svatební oznámení – zkuste si vytvořit své vlastní. Není potřeba mít sametový papír a zlaté písmo. Lidé vás budou mnohem více milovat pro vaši jedinečnost a originalitu, než za drahý papír,
  • nemusíte mít drahou kapelu či DJ – místo toho vyberte někoho levnějšího či volte jen kapelu nebo jen DJ a připravte si vlastní seznam skladeb. Každý si skvěle užije i tak,
  • zvažte pečlivě výběr svatebního místa – nezaměřujte se jen na jedno místo, které je zrovna příliš drahé. Podívejte se i na další a levnější místa, kde můžete zažít svůj jedinečný den. Příjemná může být i velká zámecká zahrada. Také můžete zkuste najít místo, kde se obvykle svatby nekonají. Možná najdete něco opravdu úžasného a za skvělou cenu,
  • půjčte si šaty z půjčovny nebo si pořiďte nějaké přes inzerát – za zlomek ceny se dnes dají koupit krásné a takřka nové šaty. Nezapomeňte, že je na sebe vezmete jen jednou,
  • vytvořte si svůj vlastní svatební dort či svatební cukroví nebo poproste rodinu a přátele,
  • více lidí nemusí znamenat víc peněz – buďte chytří. Když budete mít svatbu na vlastním a levném místě, ušetříte mnoho peněz. Stejné je to i s jídlem a pitím. Čím více budete mít vlastní, tím méně peněz vás to bude stát.

I levná svatba může být krásná

Pamatujte, že levná svatba není horší než velká a pompézní veselka. Ve skutečnosti je to pro vás šance, abyste si ji udělali opravdu jedinečnou a přesně takovou, jaká se vám líbí i s minimem peněz. Stačí zapojit svou představivost, šikovnost a také přátele a rodinu. Celý den je a má být především o tom, že jste se svou rodinou, přáteli a především spolu vy dva. Hromady peněz, které vložíte do svatebního průmyslu, vám šťastnou rodinu a manželství nezaručí. Takže, udělejte si krásnou svatbu podle sebe a při rozhodování o tom, kolik peněz chcete do svého svatebního dne vložit, se nezapomeňte soustředit na to, co je důležité.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Zaručí vám drahá svatba štěstí? Studie z USA zkoumala rozvodovost u nákladných svateb